Иск за близо два милиона лева срещу прокуратурата е предявил покойният Алексей Петров, научи Де Факто. Делото пред Софийския градски съда е образувано на 17 август, ден след като той бе разстрелян в столичния квартал „Драгалевци“, потвърдиха от съда. В жалбата си до СГС, която може да бъде поддържана от наследниците, бившата барета претендира за вреди от незаконния му арест на 10 февруари 2010 г. задържането му и повдигнатите му незаконни обвинения. Исковата му претенция е по ЗОДОВ обхваща всички вреди, понесени от взлома в дома му и 8-годишния процес по делото за „Октопод“ – а. Претендира както имуществени така и неимуществени вреди. В жалбата Алексей Петров описва обстоятелстата около задържането му през нощта на 10 феврури, престоя си в ареста, повдигнатото обвинение, оправдаването и пр.
Не може да се отрече, че задържането на бившата барета през нощта на 10 февруари 2010 г. беше зрелищно, заснето и разпространено от пресцентъра на МВР, оглавявано тогава от Цветан Цветанов.
От прожекцията се видя как баретите нахлуват в дома на Петров в столичния квартал “Кръстова вада” и започват да го издирват със заредени автоматични пушки. За да бъде екшънът по-внушителен се е налагало някои от сцените да се повтарят, а арестантът да изпълнява заповеди как и къде да застане.

Първо го снимаха как слиза от стълби с вдигнати ръце, след това на пода в гръб, окован с белезници.
Същия ден тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов обяви най-мащабната до този момент операция срещу организираната престъпност, кръстена “Октопод”.
“Това е операция срещу организирана престъпна група, действала в страната през последните 10 години и успяла да създаде този октопод, с влияние, с измъкване, със събиране на дългове, точене на ДДС, пране на пари, търговия с влияние и всичко свързано в този спектър на Наказателния кодекс”, обявява тогава Цветанов пред БНТ.
“Когато говорим за октопод, знаете, че пипалата му проникват във всички нива на управлението на държавата, било то в изпълнителна, законодателна, съдебна”, обясни Цветанов. Тогава полицаи и прокурори влязоха в офисите на “Кремиковци”, “Лев инс” и много други фирми, свързани със задържаните.
Знаковият навремето процес „малък Октопод“ стартира през 2010 г. Заедно с още няколко души Алексей Петров беше обвинен за участие в организирана престъпна група за рекет и изнудване, както и за разгласяване на държавна тайна.
Осем години по-късно през 2018 г. след началото на делото бившата барета и съветник в ДАНС Алексей Петров беше оправдан по всички обвинения.
Съдът установи, че няма нито октопод, нито престъпления. Загубихме време и пари осем години, коментира оправателната присъда адвокатът му Ина Лулчева
„Защитата два дни разказва тук какви монтажи е имало по това дело, какви престъпления има извършени от истинския октопод, който е във властта и сега, отбеляза другият адвока т Васил Т. Василев.
Междувременно Петров и още няколко обвиняеми осъдиха България заради задържането им в операция „Октопод“ – Антон Петров – Хамстера и братята Йордан и Пламен Стоянови – Дамбовците, чиито арести по октопода също бяха заснети и разпространени от пресцентъра на МВР.
В решението си ЕСПЧ посочи широко отразените в медиите полицейски операции и констатира няколко нарушения – на забраната за изтезаване, на презумпцията за невиновност, на правото на справедлив процес, на зачитане на личния живот и на непредоставяне на ефективни средства за защита.
По делото „Алексей Петров срещу България“ ЕСПЧ прие, че е нарушена презумпцията за невиновност от изявления на Цветан Цветанов, чиито действия като МВР – шеф по онова време бяха толерирани от тогавашния премиер Бойко Борисов.