Полицаят, прострелял 18-годишен заподозрян за обир в София, лично го е закарал с патрулния автомобил до болница, където той по-късно е починал. Това съобщи на брифинг директорът на СДВР Любомир Николов. Той и заместник градският прокурор на София Христо Кръстев дадоха подробности около случая.
До момента не е ясно дали полицаят е застрелял момчето в гръб. Установена е прострелна рана в горната част на тялото, но още се изследва дали е изходна. На иззети видеозаписи в района на стрелбата се вижда, че полицейският служител не е стрелял хаотично, а е заел поза за стрелба. Изстрелът най-вероятно е произведен от около 100 м, съдейки от следите кръв.
След като се получат резултати от експертизите, ще се разбере дали служителят на МВР ще бъде привлечен като обвиняем – възможностите са от неизбежна отбрана, през превишаване на пределите на неизебжна отбрана, професионална непредпазливост до евентуална умисъл за убиийство.
След инцидента от МВР веднага са подали сигнал до прокуратурата за случая, заяви Христо Кръстев. Следователи са извършили оглед на местопроизшествието. Иззети са 3 гилзи, веществени доказателства от патрулния автомобил, както и униформите на полицаите. Извършено е освидетелстване на двама от служителите. В присъствието на следовател е извършен и тест за алкохол и наркотици на полицаите, като резултатите са отрицателни. Взета е и кръвна проба от полицая, прострелял момчето.
Решението на прокуратурата ще зависи от назначените експертизи, като диапазонът е от неизбежна отбрана до евентуален умисъл. Христо Кръстев коментира, че със сигурност не може да се говори за пряк умисъл, тъй като има свидетели, които са казали, че полицейският служител, който е 33-годишен и има множество награди, е произвел предупредителни изстрели и няколкои пъти е извикал: „Стой! Полиция, ще стрелям“.
Разпитани са жена очевидец, както и двамата други младежи, участвали в грабежа. Те са непълнолетни, но и добре познати на полицията. Установено е, че са извършили множество грабежи в района на престрелката, посочи Любомир Николов. Прокурор Кръстев допълни, че те вече са привлечени като обвиняеми и в рамките на днешния ден СГП ще внесе мярката им за неотклонение в съда.
Директорът на СДВР даде повече подробности за преследването. В нощта на 17 срещу 18 септември в Четвърто РУ в столицата две момичета подават сигнал за грабеж на телефон 112. Те били нападнати от трима непознати, видимо около 18-годишни, облечени със суичери и маски на лицето.
Незабавно на мястото е изпратен полицейски екип. По-късно, около 5:30 часа, постъпва сигнал от охрана на търговски обект на бул. „Черни връх“, че три лица прескачат оградата и се оттеглят към кръговото на зоологическата градина.
Органите на реда издирват лицата и установяват, че са същите от сигнала за грабеж по-рано. Заподозрените влизат в автобус 120, който спира заради подадения полицейски сигнал. Тогава тримата младежи опитват да избягат.
„След действията на МВР са установени едно лице в автобуса и двама, които се опитват да избягат. В този момент единият от полицаите тръгва след двамата бягащи и на няколко пъти извиква „Стой, полиция! Ще стрелям!“. Лицата не се съобразяват с командата, служителят произвежда два контролни изстрела, същото е потвърдено и от свидетели, след което и изстрел по едното от бягащите лица“, каза Любомир Николов.
Когато вижда, че е ранил момчето и няма време да се чака линейка, полицаят го е превозил с патрулния автомобил до болница „Токуда“. След намесата на лекарските екипи се установява, че младежът е починал. „Искам да заявя, че полицейският служител, произвел изстрела, е безупречен, със 7 години стаж в системата, на 33 години, многократно награждаван, включително от министри„, каза Николов.
Пред БНТ бившият ректор на Академията на МВР проф. Любомир Тимчев обясни, че законът позволява на полицаите да стрелят по заподозрени след неподчинение или оказване на съпротива. При така действащата норма няма никакво значение дали младежът е бил въоръжен или не, а дали извършва или е извършил престъпление и дали оказал съпротива.
Адвокат Екимджиев: Детайлите са важни
Международните стандарти за употреба на оръжие са такива, че полицаят може да стреля, ако бъде нападнат, или за да спре опасен престъпник. Ако е имало информация, че въпросните извършители на грабежи са употребявали оръжие срещу жертвите си и са били опасни, може да се допусне стрелба, коментира пред „Сега“ адвокат Михаил Екимджиев. Той посочи още, че ако извършителите на престъплението са употребявали оръжие, има логика да бъдат спрени със сила, тъй като при следващия грабеж може и да убият някого.
„Принципният въпрос е трябвало ли е да се използва огнестрелно оръжие на базата на информацията, от която може да се прецени, че това са опасни престъпници. Дяволът е в детайлите„, обобщава той.