
Това стана преди последните парламентарни избори заради спор при подреждането на листите на ПП-ДБ. Тогава Христанов беше изместен като водач на плевенската листа от напусналия ИТН Радостин Василев. Със сигурно „Единение“ ще участва в предстоящите местни избори наесен, като се прицелва към малките населени места и разбиването на феодалния модел в тях, даде заявка при учредяването Христанов.
Тричленен състав на ВАС остави без разглеждане жалбата на Политическа партия (ПП) „Единение“, чиито лидер е Иван Христанов, бивш заместник-министър от правителството на Кирил Петков срещу решение на ЦИК. С него е ЦИК е заличила регистрацията на партията за участие в изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври 2023 г., като е анулирала издаденото удостоверение за това.
С аргументи за за незаконосъобразност и неправилност на решението ПП „Единенние“ на 18 септември т.г. протестира решението на ЦИК,а в жалбата си като твърди, че не отговарят на фактите констатациите на Главна дирекция ГРАО за извършена проверка на списъка на избиратели, подкрепящи регистрацията на партия „Единение“ в ЦИК. Настоява съдът да отмени решението на ЦИК, поставено върху тези данни.
След проверка на обстоятелствата по делото върховните съдии обявяват жалбата на партията за процесуално недопустима, тъй като е подадена след изтичане на законоустановения срок за обжалване.
Според чл.58, ал.1 от ИК, решенията на Централната избирателна комисия (сред които и по чл.57, ал.1, т.11 от ИК), каквото е обжалваното решение могат да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд чрез ЦИК в тридневен срок от обявяването им.
Решенията на ЦИК се обявяват незабавно чрез публикуване на интернет страницата на комисията и в бюлетина на Българската телеграфна агенция (БТА). По решение на ЦИК, срокът започва да тече от второто по ред публикуване.
В случая обаче няма разлика в датите на публикуването – обжалваното решение от „Единение“ е обявено на Интернет страницата на ЦИК на 14.09.2023 г., а в бюлетина на БТА – на същата дата 14.09.2023 г. По тази причина тридневният срок по чл.58, ал.1 от ИК за оспорване на обжалваното решение е започнал да тече от 15.09.2023г. и е изтекъл на 17.09.2023г. неделя – почивен ден. Според чл.58, ал.5 от ИК при обжалване на решенията на ЦИК сроковете по АПК не се прилагат, а в Изборния кодекс изрично е посочено, че дните се изчисляват в календарни и изтичат в последния им ден, посочват съдиите.
В случая последният ден от срока е почивен ден и срокът за оспорване изтича именно на този ден, който в случая е 17.09.2023 г., отбелязва съдът.
Жалбата на ПП „Единение“ е подадена 18.09.2023 г. в 16,21ч., „поради което тя се явява депозирана след изтичането на тридневния срок за обжалване, регламентиран в чл.58, ал.1 във вр. с ал.5 от ИК“., посочват съдиите.
„Срокът за подаване на жалби, независимо дали по своя правен характер те са първоинстанционни или касационни, е преклузивен. Като такъв и за разлика от давностния, преклузивният срок тече по отношение на всички, не може да се спира или прекъсва и за спазването му съдът следи служебно, дори и да не е направено такова възражение от другата страна по спора. Просрочената жалба е процесуално недопустима за разглеждане по същество. Налице е хипотезата на чл.159, т.5 АПК. Затова жалбата на ПП „Единение“ ще следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея съдебно производство да бъде прекратено“.
С тези мотиви Върховният административен съд – четвърто отделение, оставя без разглеждане жалбата на Политическа партия „Единение“ срещу решение то на ЦИК от 14.09.2023 г. и прекратява производството.
Определението не подлежи на обжалване.