Последни новини
Home / Законът / На първо гласуване проектът за промени в Конституцията получи 161 гласа, най-рано след два месеца – второ четене

На първо гласуване проектът за промени в Конституцията получи 161 гласа, най-рано след два месеца – второ четене

Defakto.bg

Първото четене мина без публично излъчване 

Проектът за промени в Конституцията  на първо гласуване в пленарната зала бе подкрепен от 161 народни представители, тоест  само с един глас над необходимия минимум. „Против“ бяха – 57 депутати,  без  въздържали се.

Председателят на НС Росен Желязков обяви, че проектът не събира три четвърти от гласовете и предложението не е прието. Но  тъй като получава повече от две трети, на първо гласуване, той  може да бъде предложен за второ не по-рано от 2 месеца и не по-късно от 5 месеца,  считано от днес.

Ако беше получил под  160 гласа, законопроектът щеше да бъде отхвърлен окончателно.

При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от 160 от всички народни представители. Христо Иванов благодари на ГЕРБ и ДПС за подкрепата, а Тошко Йорданов нарече тази благодарност „унизителна“.    След дебата в петък се очаква между първо и второ четене да  настъпят значителни промени в множество от първоначално  предложените текстове, както  „и отчитане на всички градивни критики“.  Ще се уточнява и какви промени могат да бъдат извършени от обикновено НС. По-рано  депутати от ГЕРБ заявиха значителни промени, свързани  със служебното правителство,  прокурорската автономия и отпадане на предложението за  българите с двойно гражданство да заемат висши държавни позиции. Няма да подкрепят и промяната  на националния празник.

Сутринта законопроектът  влезе за обсъждане в пленарната зала, а управляващото мнозинство отказа дебатът да бъде излъчван по БНТ и БНР. Така безпрецедентното дискусията за „цивилизационния избор“ на промени в основния закон,  остана скрит от българските граждани. За публичното излъчане на заседанието гласуваха само от БСП, Възраждане и ИТН и независим депутат.

Министърът на правосъдието Атанас Славов подчерта, че е важно дали страната ни ще бъде хибрид между демокрация и нещо друго в периферията на Европа:

Предложенията са свързани основно със съдебната власт, които бяха подложени на сериозна критика от юридическите съсловия и академичната общност, а Съюзът на юристите предложи проектът да бъде оттеглен и пренаписан,  тъй като в сегашния си вид е противоконституционеk

Дебатите продължиха повече от 7 часа с остри изказвания, реплики и спорове между  управляващи и опозиция.

Христо Иванов от „ПП- ДБ“ се изказа пръв и  посочи, че при обсъждането на промените в конституцията на първо място трябва да се поговори за големите цели на предложенията, които се предлагат.

Когато в сърцевината на измененията, които предлагаме, стоят въпроси за статута на съда, на съдебната система, това е, защото ние трябва да завършим стабилизацията на българския суверенитет и на парламентарен ред„, каза той.  Определи като „огромно цивилизационно значение идеята да се прогласи, че  в основата на правосъдието стои независимият и безпристрастен съд и трябва да се запишта конституционни гаранции за тази независимост“.

Няма война с прокуратурата и прокурорите, а  опит за намиране на правилното място на една деполитизирана и работеща прокуратура, каза Иванов.  „Тези текстове са покана за дебат. След като, надявам се, днес преминем прага на първото четене и Народното събрание се ангажира с това конституцията да бъде променена в тези рамки, които очертах. Няма текстове, които самоцелно ще бъдат налагани. Всички критики трябва да бъдат чути и ще бъдат чути„, отбеляза той и напмни, че  „България е с най-много наложени санкции по „Магнитски“, което е огромен проблем за нейнния престиж и инвестиционната й привлекателност. Добави, че след промените в Конституцията ще бъдат променени още Законът за съдебната власт, както и да бъде избран състав на Висшия съдебен съвет, а след това реформата ще продължи с промени в процесуалния закон.

„На какво отгоре правите промени в основния закон за правова държава, когато две трети от станавищата на  юридическото съсловие сочат, че  предложенията ви са от компетентност на Велико Народно събрание„, опонира Корнелия Нинова, лидер на  БСП.  Нинова  припомни, че на първо четене в парламентарната комисия са отправени над 50 критични становища.  „Този доклад от заседанието на комисията представлява предварителна осъдителна присъда. Отрязаха ви главата„, обърна се тя към управлявашите.

Никога няма да допуснем висши държавни постове да бъдат заемани от хора с двойно гражданство. Това е посегателство към националния интерес. Никой не споменава, че сменяте националния празник. Един от вносителите поне да излезе и да каже, че 24 май ще бъде оттеглен между първо и второ четене – това също е посегателство срещу националния суверенитет“, коментира Нинова и обеща, че промените ще отидат в КС, който ще ги отмени, прогнозира тя.

Никола Минчев от „ПП-ДБ“ заяви,   че приоритетите на промените в конституцията не са двойното гражданство и националният празник,  а реформата в съдебната власт.  Той призова философията да бъде подкрепена на първо четене, а за детайлите има второ четене. Опитваме се да закрепим именно, че принципът на правовата държава ще работи в българската държава, като осигурим независимост на съда и също така независимост, но и отчетност на българската прокуратура“, каза още  той.

„Умрях от срам, като слушах какво мислят за вашия проект юристите. Катастрофа!“, заяви Йордан Караджов от ИТН. Повтори – 50 отрицателни становища! С какво българските  граждани ще бъдат облагодетелствани от орязаните  правомощия  на главния прокурор или от съкратеня мандат на председателя на  ВАС.  С нищо, реторично си отговори той. Според него от този въпрос от 15 г.  се вълнуват  само „вашите олигарси“, а не обикновените граждани, каза Караджов, който заяви, че твърденията за укрепване на правовата държава са голословни.

По думите му предложенията няма да решат нито един от проблемите и на съдебната система и заради това е имало критика от абсолютно всички заинтересовани страни. Караджов посочи, че това е конституция за един човек или в най-добрия случай – за няколко души.

Не ни харесва президентът, окастряме му правомощията. Ако президентът утре влезе в парламента, а президент е един от вашите хора – ще плачете с крокодилски сълзи. Главният прокурор ще го направим церемониал майстор на прокуратурата. Ако стане утре случай, подобен на Дебора, ще поискате главният прокурор да се намеси, но няма да можете„, коментира Караджов.

Тошко Йорданов

Тошко Йорданов изброи критичните становища на правната общност по законпроекта и изчете абзаци от становището  на „Правосъдие за всеки“, което  се оттегли от сътрудничество  с  „ПП- ДБ“ по проекта за изменение на конституцията.   Цитира мнението на сдружението, че предложения състав на членове в прокурорския съвет означава, че изборът на главния прокурор недопустимо ще се извършва  от управляващото мнозинство в Народното събрание. Както и несъгласието на „ПВ“ с  дописания  втори мандат  на „нашия“ председател на ВАС, тъй като изтича сегашния му. „Вие марширувахте по улиците заедно с „Правосъдие за всеки“, бяхте част от тях или поне за такива се водихте. Дори те смятат, че вашите предложения за нищо не стават„, добави още депутатът.

Йорданов каза още, че на гърба на „ПП-ДБ“ от ГЕРБ и ДПС  прокарват негласно свои идеи.

 „Да ви обясня как стои тои въпросът – ГЕРБ и ДПС контролират парите на държавата, а на вас (към „Продължаваме промяната – Демократична България) ви бутнаха този проект за конституция, който е глупав и вреден. Всичко, което не им харесва, няма да го има. Всичко, което ги устройва, ще е там. Вие сте глупаците, използвани в тази сделка“, коментира той.

Според Хамид Хамид „предложенията по никакъв начин не променят начина на функциониране и разделение на властите и са изцяло от компетенциите на Народното събрание, а не на Велико народно събрание“. Той отговори на критиките за разделянето на ВСС, като обясни, че дори в момента 90% от решенията се вземат от отделните колегии.  Той посочи, че ще бъдат прецизирани много внимателно текстовете, които са критикувани от юридическата общност.

С радост бихме приели и предложения от опозицията и защо да не включим техни текстове на второ четене„, заяви  депутатът. Добави: „От нас зависи дали ще направим красив и годен проект или не.“

Петър Петров и Цончо Ганев от „Възраждане“ критикуваха  промените.  По думите на Петров целта на поправките в конституцията е „продължаващо овладяване и парцелираме на ръководните постове в съдебната система“ и определи поправките като „симулативна конституционна реформа“ и „деструкция“.  Според Цончо Ганев, нито един от избирателите на „Продължаваме промяната“ и на „Демократична България“ не е давал гласа си, за да изпълняват тези партии поръчките на Пеевски. „Нямате никаква легитимност пред вашите избиратели“, подчерта Ганев. Петър Петров заяви, че  отговаря на новите изисквания за главен прокурор.

Тази конституция е абсолютен позор, тя е абсолютен хаос. Преди няколко години обиждахте Данаил Кирилов и му се подигравахте, че пише конституция. Г-н Иванов, това не е кръжок по либерални политики и усвояване на грантове“ – обърна се Радостин Василев към вносителите на поправките.

„Христо Иванов говори за ЕС в дебат за нашата конституция. Няма никакво значение какво мисли ЕС за нашата конституция. Вие казвате, че не сте корумпиран, но с действията, които правите, изглеждате като директно купен човек – защо да купуват някого, когото притежават? Искате дебат. Вие дебатът го получихте още в комисия. Има 50 становища, нямате нито едно положително, всички са унищожителни. Как искате да правим дебат, като скривате дебата от българския народ? Половината текстове са от компетентността на Велико народно събрание, а другата половина са противоконституционни“, подчерта Радостин Василев.

Аз съм против Гешев и неговия слуга Сарафов, ама вие си го избрахте, за да изпере Кирил Петков. Защо удължавате мандата на председателите на ВАС и ВКС? Вие шегувате ли се? Да назначаваме главния прокурор по този начин?“, коментира Василев.

„Когато изменяме конституцията, всеки народен представител е сам със съвестта си. Това е надпартиен въпрос, каза Радомир Чолаков  от ГЕРБ.  От думите му се разбра,  че ГЕРБ припознава авторството на две неща в проекта и те са свързани с непрекъсваемостта на работата на Народното събрание в условие на служебно правителството и промените за Инспектората към ВСС, като заяви, че ще се съобразят  с изказаните критики.

„Няма да правим нищо на всяка цена, нито ще правим самоцелни неща“, обеща Чолаков.

Александър Ненков от ГЕРБ се обяви против промяната на националния празник – решението на този въпрос с не е в Конституцията, а и не е сред основните  промени, свързани със съдебната власт, каза той. Обяви се и против  предложението на ПП-ДБ за  отпадане на условието за двойно гражданство при заемане на висши държавни длъжности. Антоанета Цонева от ДБ каза, че въпросът е дискусионен и ще бъде решаван преди второто четене на проекта.

Законопроектът за поправки в основния закон беше внесен през юли от 166 депутати на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.  С него се предлага  разделяне на ВСС на две: Висш съдебен съвет с 15 членове – съдии, сред които председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и прокурорски съвет с 10 членове, сред които главният прокурор и шестима, избрани от Народното събрание.

На обсъждането н конституционната комисия одобрение получи предложението да се увеличи броя на съдиите, избирани от съдии, но под въпрос беше поставен избора от парламента на мнозинството от членовете в прокурорския  съвет, тъй като по този ред реално НС ще избира главния прокурор.

Съюзът на съдиите разкритикува идеята за премахване на Пленума на ВСС, който в момента решава въпроси за бюджета на съдебната власти избира главния прокурор и председателите на върховните съдилища. Според ССБ пленумът трябва да се запази по общи въпроси на магистратите – бюджет, избор на главен прокурор и др. Срещу премахването на Пленума на ВСС се обяви Националния институт за правосъдие и др.

Според съдиите е нeoбxoдимo нaдзopът за законност на прокуратурата да бъде ораничен само до наказателния процес, изпълнение на наказанията и принудителното лечение.  Те смятат, чe пpaвoмoщиeтo нa глaвния пpoĸypop дa издaвa мeтoдичecĸи  yĸaзaния нe тpябвa дa бъдe oгpaничaвaнo, тъй ĸaтo така  ce yeднaĸвявa пpaĸтиĸa в дocъдeбнaтa фaзa зa цялaтa cтpaнa. Прокуратурата трябва да остане централизирана, а президентът –  да финализира с указ избора на тримата големи в системата,  смятат съдиите.

Предвижда се още служебният министър-председател да се избира измежду председателя на парламента, председателя на Конституционния съд и управителя на БНБ. Той ще предлага състава на служебния кабинет. А президентът ще назначава това правителство.  Надделяващо е мнението,  че служебното правителство може да бъде премахнато само от Велико народно събрание.

Пpимepитe c фopмиpaнeтo нa cлyжeбнo пpaвитeлcтвo в  Гъpция, нямaт нищo oбщo c нaшия ĸoнcтитyциoнeн мoдeл зa дъpжaвнo  ycтpoйcтвo и yпpaвлeниe, обявиха от Инcтитyта зa дъpжaвaтa и пpaвoтo пpи БAH .

Промените предлагат още за депутати и министри да могат да бъдат избирани и хора с двойно гражданство.

От Висшия съдебен съвет  заявиха, че не приемат голяма част от предлаганите промени в основния закон. От прокуратурата също изразиха притеснения за бъдеща политическа зависимост.

Предлага се главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС да имат право на два мандата от по 5 години – предложение, което срещна неодобрение.  От ДПС  обявиха,  че преди второ четене ще приемат идеята на ПП-ДБ за ограничаване на само до един мандат.

Отстъпление има и от записаната в проекта идея да се промени националния празник – 24 май да замени 3 март.  Друга голяма промяна е свързана със служебните правителства. Служебният премиер ще бъда назначаван от президента, но той ще може да избира между председателя на НС, на КС или на БНБ – предложение критикувано поради поставянето им в състояние на несъвместимост със заеманите  постове.

Въвежда се пряка индивидуална конституционна жалба, която осигурява граждански контрол върху дейността на парламента, така че приеманите закони да не нарушават  конституционните права на гражданите. Предвижда се възможност долуинстанционните съдилища да сезират пряко КС относно конституционността на закон, приложим по конкретно дело,  контрол, който допълва възможността за индивидуална конституционна жалба. Конкретните основания за допустимост ще бъдат уредени в специален закон, отбелязват вносителите.

About De Fakto

Проверете също

Ново начало и в Софийския градски съд. Конкурсът за председател на съда изглежда предрешен*

Галина Гергинова, *Съдебни репортажи Напрежението около избора на главен прокурор и политическите опити за ограничаване …

Ивайло Иванов напусна кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов

Ивайло Иванов вече не е началник на кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, след …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.