Последни новини
Home / Законът / Крум Зарков: Конституцията, е твърде висока цена, за да легитимира участие във властта и тропане по масата

Крум Зарков: Конституцията, е твърде висока цена, за да легитимира участие във властта и тропане по масата

Defakto.bg

Всеки, натоварен с власт, трябва да има и себесъзнание за възможностите си и правомощия и да се самоограничава

Крум Зарков

Правната стойност на подписаното споразумение между властта и протестиращите енергетици и миньори е съмнителна, а същността му – неразбираема – това каза  бившият служебен  правосъден министър Крум Зарков  пред БНР.

Това е текст, в който всяка точка противоречи на предишната, а двете заедно противоречат на казаното. Правната стойност на този текст сама по себе си е съмнителна, но неговата същност и логика – неразбираема. Всяко нещо казва обратното на казаното по-горе„.

По думите му дори не е ясно от кого е подписано това споразумение. Той изрази опасение, че „нищо няма да се случи„: Голям шум, протест, връщане назад, неяснота. Крайният резултат обаче е нула“, коментира Зарков.

Крум Зарков отбеляза, че не може да разбере каква точно е политиката на мнозинството по този въпрос, както и по много други. Същото се отнася и за конституционните промени, подчерта той:

Останах с впечатлението, че управляващата коалиция са твърдо решени да направят промени в Конституцията, но не ги интересува много точно какви. Те имат нужда от това знаме, нещо трябва да се случи. Нищо не е ясно, защото ми се струва, че те не се опитват да объркат хората, а просто сами са объркани по отношение на целта, която преследват. Целта в началото беше да се направят някои промени в частта „съдебна власт“, които да осигурят напредъка по реформи, които вече са ангажирани. Тази цел обаче беше размита. И сега вече целта е само да има някаква конституционна промяна, за да може да има някаква легитимност, някакво обяснение на тези партии, които не се харесват, по отношение на собствения им електорат, тъй като нямат отговор на въпроса – вие защо сте с другите. Струва ми се, че атаката на фундамента на българската държавност – Конституцията, е твърде висока цена за това, че някой няма ясен отговор към собствените си избиратели и не смее да каже „Искаме да сме с тези, защото без тях не може да сме на власт, а за нас е важно да бъдем на власт“. Бягството от този отговор ни води до непрекъснати провали“.

На въпрос дали е критичен, защото сега е секретар на прездента, Зарков заяви, че в служебното правителство е работил за промените и в антикорупционното законодателство,  и за промени в законите за съдебната власт. Вярвал, е промените ще продължат.  Но е разочарован, защото на практика “ механизмът за разследване на главния прокурор бе замразен с ненужен закон, гласуван от новото мнозинство. А ВСС беше застопорен, успокоен и оставен, подчерта той.

Според него разделянето на ВСС може да продължи. Трябва обаче внимателно да бъде разгледан баланса по отношение на прокурорската колегия, защото не трябва да се изпада от едната крайност в другата, отбеляза той. По думите му трябва да се помисли и до каква степен пленумът на ВСС с ограничени правомощия би могъл да продължи на функционира.

Важни са и хората, които ще бъдат избрани в следващия ВСС, който ще избере следващия главен прокурор. Депутатът, министърът, премиер-министърът, главният прокурор – всеки, натоварен с власт, трябва да има и себесъзнаване за собствените си възможности и правомощия и да се самоограничава. Управлението не е тропане по масата“, коментира бившият служебен правосъден министър.

Според него и антикорупционният закон не е приет по качествен начин. Той се съмнява в неговата ефективност. По думите му няма гаранции, че ще бъде политически независим. За номинационната комисия Зарков смята, че в нея ще бъде възпроизведена сглобката.

Той смята, че в последните 4 месеца няма стъпки напред, а има стъпки назад.  Запитан дали президентът Румен Радев ще прави партия , Крум Зарков отговори: „След като спре да бъде президентът Радев, става български гражданин и може да прави каквото реши в рамките на своите права“.

 

About De Fakto

Проверете също

Павлина Панова, председател на КС: Преди да решим делото за изборите, КС няма да се произнася по други искания

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела.  Това заяви съдия …

Мария Павлова сдаде властта в Министерство на правосъдието на новия министър Георги Георгиев

Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста министър …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.