Не са намалели въпросите. България е във фокуса на Мониторинговата група още от 2020 г. Проблемите остават същите. Няма някакви промени през последните 3 години.“
Това заяви пред БНР Елена Йончева, евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, член на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права в ЕП. Представители на групата са в момента у нас за оценка на състоянието на върховенството на правото, принципите на правовата държава, борбата с корпуцията и правата на гражданите.
Евродепутатката повдигна завесата за впечатленията от срещите с различни представители на властта, които са затворени за журналисти.
„В доклада се казва, че няма никакъв прогрес по отношение на борбата с корупцията по високите етажи на властта. Няма прогрес по подобряване на ефективността на разследванията. Критикува се независимостта на съдебната система. Няма прогрес по отношение на препоръките за върховенството на закона, направени в предишни доклади„, отбеляза Йончева.
Служебните правителства не са проблем на държавата. Те са добър коректив при парламентарна криза. Тези конституционни промени се занимават с правомощията на президента и доколко има право да създава служебни правителства, изрази мнение тя.
Венецианската комисия каза, че промените в Конституцията не са достатъчно мотивирани. Единствената категорична подкрепа е за разделянето на ВСС на две. Същевременно има опасения от политически елемент при избора на прокурорската колегия, коментира още Елена Йончева. В предаването „Преди всички“ тя засегна и въпроса за липсата на широко обществено обсъждане по конституционните промени.
Министър Атанас Славов се срещна с представители на мониторинговата група на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред (LIBE) на Европейския парламент. Делегацията, начело с евродепутата София ин’т Велд, проведе срещи във връзка с върховенството на закона, борбата с корупцията и свободата на медиите.
Допълни, че в доклада на ЛИБЕ го няма този оптимизъм, който изразяват министри и премиерът.
„Съдебната реформа в България се прави за бъдещето, но не трябва да се осигурява безнаказаност за миналото“, коментира в петък от София нидерландската евродепутатка Софи инт’Велд, която е председател на Комисията по граждански свободи и вътрешен ред (ЛИБЕ) в Европейския парламент. Евродепутатите очакват България да изпълни препоръките на Венецианската комисия, за да се намери правилният баланс между независимостта и отчетността на главния прокурор.
„България трябва да направи така, че политическата намеса вече да не е риск за прокуратурата, както се подчертава в позицията на Венецианската комисия„, се казва в позицията на мисията на Европейския парламент.