Последни новини
Home / Законът / Изслушване на Сарафов във ВСС за просрочени дела опря до спор за правомощията на главния прокурор

Изслушване на Сарафов във ВСС за просрочени дела опря до спор за правомощията на главния прокурор

Defakto.bg

Пленумът  на ВСС  и изслуша и прие доклада на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за проверка на дисциплинарни нарушения, забавяне на срокове по дела от прокурори и следователи, както и бездействия.

Проверка в прокуратурата е открила забавяне или нарушения в над 70 висящи досъдебни производства за престъпления от общ характер, извършени от магистрати, лица с имунитет, членове на Министерски съвет, и за престъпления срещу Републиката, заяви Сарафов, който бе поканен за изслушване.

 Той е  предоставил материали в прокурорската колегия на ВСС за налагане на дисциплинарни наказания на прокурори и следователи, като сред тях са административният ръководител на Софийска районна прокуратура Невена Зартова, както и прокурорът от ВКП Максим Колев. Прокурор Колев е забавил произнасянето по 98 преписки, които на практика са почти всички, по които работи. Сарафов определи това като „системно забавяне на дела“, което не може да бъде толерирано и трябва да получи дисциплинарна санкция.

 Общо 7 досъдебни производства, проверки и прокурорски преписки са образувани във връзка с казуса „Осемте джуджета“, а заради откритите нарушения в тях е направено предложение за налагане на дисциплинарни наказания на седем прокурори и следователи.

Ha 4 aпpил  Capaфoв  възлoжи нa eĸип oт пpoĸypopи oт Aпeлaтивнa пpoĸypaтypa-Coфия  пpoвepĸa нa вcичĸи пpoĸypopcĸи пpeпиcĸи и дocъдeбни пpoизвoдcтвa, cвъpзaни c ĸaзyca, дoбил oбщecтвeнa пoпyляpнocт ĸaтo „Oceмтe джyджeтa“, вĸлючитeлнo и пpoвepĸa  пpaвилнocттa и зaĸoнocъoбpaзнocттa нa пocтaнoвлeнитo зa oгĸзa дa e ce oбpaзyвa  дocъдeбнo пpoизвoдcтвo oт  05.05.2021 г.   Още на 25 август Сарафов изпрати тези седем предложения до прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за налагане на дисциплинарни наказания на четирима прокурори – Дилян Деянов, Ивета Маркович, Кирил Пейчинов, Мирослав Илиев и трима следователи – Светлана Стоянова-Вайзе, Нели Тодорова и Петранка Рабаджиева, по казуса „Осемте джуджета“.

По казуса с „Осемте джуджета“ през месец юли Сарафов предаде на ВСС доклад от 22 страници за „допуснати груби закононарушения“ от двама наблюдаващи прокурори от закритата Специализирана прокуратура по казуса.  От документа ставаше ясно, че въпреки  изготвената  проверка  още през юли 2020 г., по нея три години не е имало никакви действия от страна на бившето ръководство на прокуратура. Нещо повече Иван Гешев я бе приел „за сведение“ и пратил към дело.

На въпрос какво се случва със срочността на производствата по които са констатирани просрочия,  и.ф. гл. прокурор Борислав Сарафов отговори, че няма правомощия по закон да контролира спазването на сроковете по делата.   Може да предлага само дисциплинарното им наказване: „Аз нямам други механзми, не мога  да наложа други наказания, освен тези за които ме оправомощава законът.  Моята дейност се изчерпва с  поощрения  и наказания“,  каза той.   Добави: „Предложете  нещо, което мога да направя по отношение на всички колеги,  които просрочва своите дела“. 

Атанаска Дишева  не останеа доволна  от отговора:  “ Не знам какво вие разбирате, че се включав в правомощието на главния прокурор под надзор за законност върху дейността за всички прокурори.  И ако твърдите, че действително главният прокурор не може да предприеме нищо, свързано със срочността и ритмичността на разследванията , не знам какъв механизъм може да бъде приложен, ако в рамките на досъдебните производства един гл. прокурор не може  да извършва една от основните си дейности“,  репликира  тя.

 „Аз не мога  да викам прокурорите,  да крещя по тях и да ги карам да работя„,  отговори  Сарафов.

„Междувпрочем, главният  прокурор който и да е той , в скоро  време  ще бъде лишен дори от тези механизми, които  има сега за контрол над досъдебнито производство. Вие това би трябвало да знаете пределно ясно, каза Сарафов, визирайки  заложените ограничения в правомощята на гл. прокурор в проекта за Конституция.

Сарафов коментира, че наследството на Гешев е лошо, а през последните години прокуратурата е натрупала системни грешки, които могат и трябва да бъдат решени, като част от решението им вероятно ще се случи с обсъжданите поправки за промени в Конституцията.

„Получих много тежко наследство от бившия главен прокурор, чиито мандат  вие прекратихте. . Прокуратурата не може да остане такава, каквато е.  Тя трябва да заработи добре, като оценката за това трябва да бъде дадена от обществото, а не от нас самите“,  каза и.ф. главен прокурор  Сарафов,  доскорошен  заместник и част от екипа на уволнения  главен прокурор.

 

About De Fakto

Проверете също

Павлина Панова, председател на КС: Преди да решим делото за изборите, КС няма да се произнася по други искания

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела.  Това заяви съдия …

Мария Павлова сдаде властта в Министерство на правосъдието на новия министър Георги Георгиев

Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста министър …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.