Последни новини
Home / Законът / СЕС: Наказание от 5 г. затвор за нарушение на права върху търговска марка е непропорционално

СЕС: Наказание от 5 г. затвор за нарушение на права върху търговска марка е непропорционално

Defakto.bg

Наказание лишаване от свобода с минимум от пет години в случай на нарушение на правата върху марка може да се окаже непропорционално – това гласи решение на СЕС по българско дело  номер C-655/21, съобщава пресцентърът на съда.|

В България е образувано наказателно производство за нарушение на правата върху марки срещу собственика на едноличен търговец (ЕТ), който извършва дейност по продажба на дрехи.

Българските органи след като извършват проверка в търговски обект, нает от този търговец,  установяват, че изобразените върху стоките знаци са сходни с вече регистрирани марки. На лицето е повдигнато обвинение пред компетентния български съд за използване на марките без съгласието на притежателите им. Според Българското законодателство едно и също поведение може да бъде  определено както като престъпление, така и като административно нарушение.

Българският съд е поискал от  Съда разяснения относно съвместимостта с правото на Съюза на българското законодателство, санкциониращо нарушенията на правата върху марки, тъй като предвидените санкции са строги, а липсата на ясен и точен критерий за квалифициране като престъпление или административно нарушение води до противоречива практика и нееднакво третиране на лицата, извършили практически едни и същи деяния.

 Първо,  Съдът напомня, че нарушението на правата върху марка може да се квалифицира от националното право както като административно нарушение, така и като престъпление.  В това отношение той подчертава, че съгласно принципа на законоустановеност на престъпленията и наказанията наказателните разпоредби трябва да бъдат достъпни, предвидими и ясни, що се отнася до установяването на престъплението и до определянето на наказанието.  Така всеки гражданин трябва да разбира за кое негово поведение се предвижда наказателна отговорност.  Обстоятелството, че нарушението на правата върху марки може също така да доведе до налагане на административни санкции в България, не означава, че този принцип е нарушен.

На второ място, Съдът намира за противоречаща на правото на Съюза национална разпоредба, която предвижда наказание лишаване от свобода с минимум от пет години в случай на нарушение на правата върху марка, извършено повторно или довело до значителни вредни последици.

 Съдът уточнява, че макар Директивата относно упражняването на права върху интелектуалната собственост1 да не се прилага в областта на наказателното право, по силата на Споразумението ТРИПС/TRIPS2, което обвързва както Съюза, така и неговите държави членки, последните могат да предвидят наказание лишаване от свобода за някои деяния, свързани с нарушения на правата върху марки.  Действително при липсата на законодателство на европейско равнище държавите членки са компетентни да определят вида и размера на приложимите санкции. Тези санкционни мерки обаче трябва да бъдат пропорционални.

 

 

About De Fakto

Проверете също

ВКС върна на СГС присъда за противоречиви изводи по дело за престъпление от омраза

С Решение № 26/21.01.2025 г. по наказателно дело № 1018/2024 г. тричленен състав на Върховния касационен …

Заради съдебен заседател съставът по делото „Дебора“ си направи отвод, процесът започва отначало 

Съдебният състав по делото „Дебора“ се оттегля и процесът ще започнe отначало. Това стана ядно …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.