Марио Йоргулеску, син на президента на Румънския футболен съюз Джино Йоргулеску, бе осъден окончателно на 13 години и осем месеца затвор за убийство и шофиране под въздействие на алкохол и наркотици (кокаин) във връзка с катастрофа през 2019 г., при която загина един мъж, предаде агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.
Решението бе обявено от Апелативният съд на Букурещ и е окончателно. На първа инстанция присъдата на Марио Йоргулеску бе 15 години и осем месеца затвор, припомня агенцията.
Освен че намали присъдата, Апелативният съд на Букурещ анулира решението на Трибунала на Букурещ, според което Марио Йоргулеску трябваше да плати на двама роднини на убития мъж 200 000 евро морално обезщетение и 100 000 леи (около 40 000 лв.) материални щети. Тези суми трябва да бъдат заплатени от застрахователно дружество „Сити иншурънс“ АД, което обаче е във фалит, посочва Аджерпрес.
Марио Йолгулеску е хоспитализиран в частна клиника в Италия. Неговите родители успяха да го изведат от страната с частен самолет веднага след инцидента. Той не е бил изслушван от прокурори или магистрати по време на наказателното преследване или по време на процеса, отбелязва агенцията.
Той предизвика катастрофата на 8 септември 2019 г. с автомобил „Астон Мартин“, модел DBS. Кръвната му проба е показала алкохолна концентрация от 1,96 г/л и употреба на кокаин. Йоргулеску е шофирал със скорост между 140 и 164 км/ч, а в момента на челния удар с автомобила на починалия мъж се е движел със 143 км/ч, установи разследването. Починалият шофьор е бил изхвърлен от автомобила при удара, разказа по време на процеса свидетел.
Свидетели разказаха, че инцидентът е станал след парти. Марио Йоргулеску бил скъсал току-що с приятелката си, провел телефонен разговор с нея, който го вбесил и изпаднал в криза в резултат на ревност.
Няколко дни след инцидента Марио Йоргулеску бе изпратен от семейството си в Италия с частен самолет и вкаран в клиника. Той бе съден задочно. В решението на първа инстанция съдия Мануела Орзаца от Трибунала на Букурещ отбеляза, че Марио Йоргулеску е осъзнавал какво прави по време на инцидента, не е страдал и не страда от психично разстройство, което да възпрепятства връщането му от Италия, а ако се налага да бъде лекуван, това може да стане и в затвор в Румъния.
Законът у нас:
Според промените в Наказцателиян кодекс обнародвани в Държавен вестник бр. 67 от 20 3 г. нова алинея 5 на член 343б от НК предвиди няколко хипотези, при които за шофиране под въздейстиве на наркотици или алкохол, автомобилът се отнема.
Първият слечай е, ако се шофира с над 1.2 промила алкохол, за което се полагат също 1 до 3 години затвор и глоба от 200 до 1000 лева. Вторият е, ако шофьорът вече е осъждан за шофиране след употреба на алкохол – при повторно нарушение с над 0.5 промила се отнема автомобилът, и се налагат от 1 до 5 години затвор, и от 500 до 1500 лева глоба. Ако се управлява автомобил след употреба на „наркотични вещества или техни аналози“, наказанията за отнемане, 1 до 3 години затвор и от 500 до 1500 лева глоба. При рецидив наказанието е конфискация, 1 до 5 години затвор и глоба от 500 до 1500 лева. Ако нарушителят не е собственик на управляемия автомобил, може да заплати равностойността му.
Водачи, употребили алкохол и дрогирани зад волана, които причинят смърт на пътя, може да влязат в затвора за минимум 5 и максимум 15 години, а в особено тежки случаи – от 10 до 20 години. Увеличени са и санкциите за причиняване на смърт в катастрофа по непредпазливост от 3 до 8 г. лишаване от свобода, а при особено тежки случаи от 5 до 12 г. затвор.