След обсъждане, Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет (ВСС) изцяло е приел и одобрил отрицателното становището на ВСС за промените в Конституцията заедно с мотивите, изводите и предложенията направени в него, съобщи съветът.
Участие в дебата са взели и представители на Камарата на следователите и Съюза на юристите, които са членове н ГС.
Съветът поддържа мнението, че предлаганите конституционни промени за съдебната власт са от компетентността на Велико народно събрание. ГС към ВСС настоява вносителите на законопроекта да го оттеглят, тъй като „никакви промени между първо, второ и трето четене не биха могли да преодолеят съществените пороци, във всички негови части, както и да не се пристъпва към промени в Конституцията без широк обществен и професионален дебат“.
Становището на съвета ще бъде изпратено на председателя на 49-то Народно събрание, Комисията по конституционни въпроси, Комисията по правни въпроси, както и до вносителите на ЗИД на КРБ..
Припомняме, че основната критика на ВСС срещу промените е свързана със закриването на Пленума на ВСС и създаването на два отделни съвета – един само за съдиите и друг – само за прокурорите. С разделянето на органа, намаления му мандат, заедно с намалените мандати на главния прокурор и председателите на върховните съдилища, както и с отнемането на правомощията на президента при назначението на „тимата големи“, е „накърнен балансът между властите“, обявиха членовете на ВСС.
ВСС не е съгласен и с промените, свързани със съкратените правомощия на главния прокурор. „Подхождаме с разбиране към стремежа на законодателя за редуциране на правомощията на главния прокурор, но тази фигура е задължителна за нормалното функциониране на прокуратурата, която е единен, самостоятелен и специализиран конституционен орган, натоварен със задачата да следи за спазване на законността. Надзорът за законност и методическото ръководство, които главният прокурор осъществява, имат предназначението да осигуряват точното и еднакво прилагане на законите от всички прокурори…„, се казваше в позицията на ВСС. Изразено бе мнение, че критикувани предложения за промении могат да бъдат извършвани само от Велико Народно събрание.
По-късно от Обединението на свободните адвокати (ОСА ), което също участва в Гражданския съвет уточниха, че са гласували против изразявената подкрепа за становището на ВСС по ЗИД на КРБ. Това е направане с писмено становище до двамата съпредседатели на ГС и членуващите там организации.
Още по темата тук