Последни новини
Home / Без категория / Министър Славов поздрави нотариусите по случай 25-годишнината от създаването на Нотариалната камара

Министър Славов поздрави нотариусите по случай 25-годишнината от създаването на Нотариалната камара

Defakto.bg

 

Министърът на правосъдието Атанас Славов поздрави днес нотариусите по случай 25-годишнината от създаването на Нотариалната камара.

„Този четвъртвековен период е изключително дълъг за нашето доста разделено и динамично развиващо се общество. Това е период, за който трябва да направим равносметка“, каза в обръщението си министър Славов.

Като постижение той открои на първо място изграждането на Нотариата като свободна, самоуправляваща се професия, налагаща високи професионални стандарти във време, „когато нашето общество преминаваше през сериозни кризи – икономически, политически и геополитически“. Доц. д-р Славов отбеляза и че през тези години професията на нотариусите се е превърнала в една от най-атрактивните за българските юристи. „И това е така не само заради високия социален статус, който дава тази професия, но и защото българският нотариат е гаранция за правната сигурност, гаранция за гражданския и търговския оборот. Това мотивира много млади колеги да се присъединят към професията“, допълни министърът.

В приветствието си Атанас Славов изтъкна и постигнатото в областта на дигитализацията, в  която българският нотариат е пионер.

Министерство на правосъдието винаги е отворено за предложенията на българските нотариуси. Благодаря ви за участието в множеството работни групи в МП за изработването на различни нормативни актове. Благодаря ви и за вашата инициативност през годините да държите високи стандарти на професията и тя да има една добра законова регулация, което е изключително важно“, каза в заключение правосъдният министър.

Димитър Танев, председател на Съвета на нотариусите

На 24 октомври нотариусите  честват своя професионелен празник, обявен с  решение на първото Общо събрание на Нотариалната камара на Република България от 24 октомври 1998 г.

Тя бе  създадена със Закона за нотариусите и нотариалната дейност, приет от 37-ото Народно събрание на 21 ноември 1996 г.

На 1 октомври 1998 г. в България започна да функционира свободен Нотариат.   От тази дата 327 свободни нотариуса започнаха работа в своите частни кантори.

Димитър Танев, председател на  Съвета на нотариусите поднесе поздравление към колегите си по повод Деня на нотариуса :  Имам честта и удоволствието от името на Съвета на нотариусите да честитя професионалния ни празник на вас, на вашите близки и на служителите в нотариалните кантори!

Нека си пожелаем здраве и удовлетворение от професията ни !

 

About De Fakto

Проверете също

След повторното преброяване на гласовете КС назначи нова графична експертиза на част от бюлетините

Конституционният съд прие експертизата от повторното преброяване на гласовете на  извънредните парламентарни избори на 27 …

ВКС насрочи дело на Георги Семерджиев срещу наложената му присъда от 20 г. “ лишаване от свобода“

На 31 януари 2025 г.  ВКС ще разгледа наказателното дело срещу Георги Семерджиев за причинената  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.