Центърът за оценка на въздействието на законодателството в партньорство и със съдействие на Съюза на юристите в България (СЮБ) организира представяне на проект „РЕГУЛАТОРНАТА РЕФОРМА В БЪЛГАРИЯ – ПЕТ ГОДИНИ – ЗАСТОЙ ИЛИ РАЗВИТИЕ?“.
През ноември 2016 г. с приемането на пакет от законодателни промени стартира най- радикалната регулаторна реформа в съвременна България. Тя трябваше да преустанови лошата практика нормативните актове у нас да се приемат без оценка на въздействието и консултации със заинтересованите страни и обществото.
През ноември 2021 г. се навършиха пет години от началото на реформата, което е повод за анализ, оценка и равносметка на постигнатото и непостигнатото от нея, напомня съобщение до медиите.
„Ежедневният мониторинг, извършван от Центъра за оценка на въздействието на законодателството отчита недостатъчен напредък на регулаторната реформа, слабо прилагане на цялостните предварителни и последващите оценки и нейното почти пълно заобикаляне особено в частта задължителни обществени консултации при законопроектите, внесени от народните представители. Никога досега у нас не е имало подобно изобилие от набързо приемани и необосновани закони, които понякога разтърсват обществото и застрашават цели сектори и основни права на човека“, посочват експертите.
Идеята на проекта е да надгради и продължи идеите за провеждане на регулаторната реформа. Той е посветен на усъвършенстването на процеса по създаване на законодателство и публични политики, гарантиращи активното участие на гражданите и техните организации, както и утвърждаване на принципа на върховенството на правото на национално ниво.
Проявата ще се проведе на 26.10.2023 г. (четвъртък) от 16.30 ч. в салона на Съюза на юристите в България, гр. София, ул. „Пиротска“ № 7, ет. 2.