Върховният административен съд отмени решението на ЦИК да се гласува само с хартиени бюлетини и на двата тура на местните избори. Това означава, че на балотажа в неделя ще може да се гласува с машини.
Върховните съдии Румяна Борисова, Любомира Мотова, Светослав Славов обявиха решението за незаконосъобразно, но само в частта за втория тур. Те приемат, че актът на ЦИК е бил законосъобразен за проведените избори на 29 октомври, тъй като към момента на вземане на обжалваното решение на ЦИК е нямало издадено решение за сертифициране на машините съгласно чл. 213а от Изборния кодекс, за което комисията е била уведомена от министъра на електронното управление. Освен това зам. министърът не имал компетентност да установява сертифицирането на машините.
Делото пред ВАС беше образувано по жалби на „Продължаваме промяната – Демократична България“, ПП „Единение“, от кандидата за кмет и кандидат за общински съветник на Община Шумен Неделчо Неделчев, от кандидата за общински съветник за Столична община Петър Славов, както и от група физически лица в качеството им на избиратели. Поводът бе решението на ЦИК на отмени гласуване с машини и да постанови,че това ще става само с хартиени бюлетини.
Ocпopeнo бe ĸaĸтo caмoтo peшeниe зa oтмянa нa мaшиннoтo глacyвaнe, тaĸa и липcaтa нa peĸвизити в caмoтo peшeниe, ĸoeтo cпopeд жaлбoпoдaтeлитe, гo пpaви нeзaĸoнocъoбpaзнo.
На 27 октомври Централната избирателна комисия (ЦИК) отмени машинното гласуване в страната и на двата тура на местните избори, заради разразилия се скандал след председателски съвет в НС по повод справка от ДАНС за нерегламентирано заснемане от зам.-министъра на електронното управление Михаил Стойнов на всички стъпки по изграждане на изходния код на софтуера на машините. Според справката на ДАНС е налице неправомерно поведение от страна на Стойнов, свързано с разпространение на заснетата информация от проведената процедура по изграждане на софтуера за изходния код на машините за гласуване, качването й на преносима флаш памет и запаметяването й на личния му телефон.
„Някой иска да открадне изборите в България, случилото се може да доведе до „голяма ала-бала“ в страната“, обяви депутатът от ДПС Делян Пеевски. Други заговориха за подготвян “ държавен преврат“. Под това мото случаят влезе в ЦИК, която отмени гласуването с машини.
В решението за oтмяна на машинния вoт ЦИК „стъпи“ на инфopмaцията oт ДAHC и пиcмo oт миниcтъpa нa eлeĸтpoннoтo yпpaвлeниe , чe ĸъм „нacтoящия“ мoмeнт нямa peшeниe зa yдocтoвepявaнe нa мaшинитe, въпpeĸи, чe тoвa e ycлoвиe в Избopния ĸoдeĸc, зa дa ce глacyвa c мaшини. Въпросното удостоверяване бе направено от зам. министър Стойнов след решението на ЦИК за отмяна на машинния вот.
На заседание пред ВАС адв. Васил Пандов заяви, че ЦИК не е изпълнила хипотезата на чл. 213а от ИК, тъй като няма установено несъответствие, каквото е изискването, а напротив – има писмо, удостоверяващо съответствието на машините. Cпpaвĸaтa oт ДAHC e пpиcъeдинeнa ĸъм нacтoящoтo пpoизвoдcтвo, в нeя нe ce пocoчвa нapyшaвaнe нa xипoтeзa oт Избopния ĸoдeĸc, ĸoятo дa дoвeдe дo oтмянa нa глacyвaнeтo c мaшини“, ĸaзa и бившият пpaвocъдeн миниcтъp и дeпyтaт oт ΠΠДБ Haдeждa Йopдaнoвa.
От ЦИК защитиха решението си за отмяна на машинното гласуване със сигурността на изборите. Посочиха, че са взели решението „по целесъобразност“, за да не бъде компрометирано гласуването и да има доверие в изборния процес. Според Росица Матева, говорител на ЦИК , зам. министър Стойнов е нямал правомощия да подпише документа от името на министерството, с който е установено съответствие на машините. В съдебната зала тя акцентира върху срещата, на която Стойнов е направил снимките на кода на 20 октомври.
Посочи още, че след това „може да създаде нов софтуер, който да се инсталира в устройствата“.
Съдът: Министърът не е имал право да делегира правомощия на своя заместник
В мотивите си върховните съдии посочват, че решението на ЦИК е незаконосъобразнo в частта за балотажа. В останалата част, която засяга изборите за кметове и общински съветници, проведени на 29 октомври, жалбите, допуснати за разглеждане, са отхвърлени.
Съдът установява, че и към момента на приемането на обжалваното решение, и към настоящия момент липсва надлежно издадено разрешение за удостоверяването на машините. В случая сертифицирането на машините е изрична компетентност на министъра на електронното управление и той не може да я делегира на заместник-министър. Позоваването на Закона за администрацията, посочено като основание за издаване на заповедта за делегиране, не може да послужи като правно основание за това, казват съдиите. Те посочват, че в Закона за електронното управление не е предвидена възможност за делегиране на правомощия и затова заповедта за делегация от министъра на неговия заместник се явява незаконосъобразна, както и извършените от заместник министъра действия, включително издаденото по-късно решение за удостоверяване, постъпило в ЦИК.
Съдиите стигат до извода, че това е достатъчно основание да се приеме, че не е установено съответствие на устройствата за машинно гласуване по предвидения за това ред и от компетентните органи, което препятства гарантирането на принципите по чл. 3 на Изборния кодекс за прозрачност и сигурност на машинното гласуване.
Окончателно съдът приема, че: „Както към момента на приемане на обжалваното решение, така и към настоящия момент на постановяване на решението на съда на 30 октомври, липсва надлежно издадено решение от компетентните органи, защото от изрична компетентност на министъра на електронното управление е да проведе процедурата и да подпише всички документи от името на министерството на електронното управление, свързани с удостоверителната процедура“
Затова решението на ЦИК, в частта за провеждане на изборите за общински съветници и за кметове на 29 октомври само с хартиени бюлетини, се явява законосъобразно.
В останалата част – за провеждане на гласуването на втори тур на изборите за кметове на 5 ноември 2023 г. само с хартиени бюлетини, съставът на ВАС приема, че решението на ЦИК е незаконосъобразно.
На практика с отмяната на решението за машините за балотажа се избягва касиране на изборите на това основание. Правото на избор на гражданите не е било засегнато, отбелязва още съдът.
За провеждане на балотажа може да се изпълнят изискванията на Изборния кодекс при спазванена законоустановената процедура като удостоверяването по чл. 213, ал. 2 от Кодеска се извърши от компетентните органи. В мотивите си ВАС е описал предвидения в закона ред.
Решението на съда е окончателно.
След решението председателят на ЦИК Камелия Нейкова заяви пред БНР, че за да има машинно гласуване на втория тур на местните избори на 5 ноември, трябва да бъде завършена процедурата по сертифициране на изборните устройства.
„В случая не можем да коментираме какво ще се случи на 5 ноември, на втория тур, тъй като съгласно мотивите на съда ние нямаме законоустановена процедура по удостоверяване на съотвестветието, така че не може да към този момент да говорим какво ще се случи в неделя. Разбира се, решенията на съда се изпълняват. За да има машинно гласуване на втори тур, трябва да има законоустановена проведена по удостоверяване – или така нареченото сертифициране на машините за гласуване и софгуера. Чакаме министъра на електронното управление“.
Поздравления за състава на ВАС за Соломоновското решение, с което спаси изборите от касиране. Единственото основание да приеме, че решението на ЦИК за отмяна на машинното гласуване е, че документът за съответствие на машините със законните изисквания е подписан от зам. министъра, а не от титуляра – министър. Доста спорен довод, но целесъобразен, защото в противен случай трябваше да се произнесе за основният мотив на ЦИК: справката на ДАНС, по повод на която се разгоря цялата истерия около “ манипулирания“ машинен вот.И нямаше как, ако държеше на достойнството си на съд, да не приеме, че тя е абсолютно ирелевантен факт за законосъобразността на изборите