Пленумът на Висшия съдебен съвет одобри Кодекс за етично поведение на българските съдии, приет с решение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, съобщава съветът.
Документът е конструиран като са изведени дефиниции за принципите: независимост, безпристрастност, справедливост, почтеност, благоприличие, вежливост и толерантност, компетентност и квалифицираност, и конфиденциалност, а в раздел II са разписани правилата за поведение, произтичащи от всеки от принципите. Принципът за почтеност е изнесен на преден план и вече не е обединен с принципа за благоприличие, който също е изведен самостоятелно.
На същото основание е одобрен и Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи, приет с решение на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет по протокол, в който са дефинирани основните принципи, установяващи стандарти за регулиране на поведението на прокурори и следователи във и извън службата, която изпълняват.
Пленумът на ВСС отмени действащия досега Кодекс за етично поведение на българските магистрати, приет с Решение на Висшия съдебен съвет по протокол № 21/20.05.2009 г.
Кодексите ще се публикуват на интернет страницата на Висшия съдебен съвет, раздел „Нормативни и вътрешни актове“ – „Актове на ВСС“ – „Етични кодекси“.
Решенията на Пленума са в изпълнение на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (обн. ДВ, бр. 84 от 06.10.2023 г.), с който е възложено на съдийската и прокурорската колегии на ВСС в едномесечен срок да приемат отделни Кодекси за етично поведение на българските съдии и прокурори.
Несъгласие с с разделянето на кодексите изрази само Евгени Иванов от Прокурорската колегия. Той не се проитивопостави на съдържанието на изработените кодекси, но принципно не одобри разделянето на магистратите в съдебната система: Нищо ново под слънцето – принципите, които действаха в стария кодекс, са мултиплицирани в новите кодекси, а тези принципи за мен бяха като десетте божи заповеди. Те са общозначими“, каза Иванов.
„Разделянето не е правилно и не възприемам начина, по който осе прави – при пълна секретност някой имплантира в Плана за възстановяване и устойчивост всички мерки, дейности, цялата рестрикция по отношение на прокуратурата и главния прокурор, което е неуместно. Целите на ПВУ са други, но сега понеже някой е решил да има два кодекса и за да го постигне, го е вложил в плана. И е търсено къде в плана това нещо да се сложи и са решили, че най-удачно е в раздел „Бизнес среда“. Може би за някой правораздаването е бизнес“, заяви той.