На балотажите на кметските избори в неделя ще се гласува и с машини, след като в Централната избирателна комисия е постъпил доклад за удостоверяване на съответствието на машините, подписан от министъра на електронното управление Александър Йоловски и от ръководителите на Българския институт за стандартизация и на Института по метрология.
Пред БНР зам- председателят на ЦИК Емил Войнов обяви положителното становище за гласуване с машините: „Удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване съответства на изискванията на чл. 213, ал. 3 от Изборния кодекс. На основание чл. 60, а. 1 от АПК (Административнопроцесуален кодекс) се допуска предварително изпълнение на настоящото решение с оглед защита на особено важни държавни и обществени интереси“.
По-късно и Росица Матева заяви пред БТВ, че на балотажите на втория тур на местния вот ще може да се гласува с машини. Тя уточни, че още днес ще започне транспортирането на устройствата до избирателните секции. Дабавиче твърдението на политици, че информацията в справката на ДАНС не е вярна, не са опровергани. „До момента няма данни, че написаното в справката не е било извършено. Последствията са сериозни. Най-сериозното е свързано с доверието в машинното гласуване. Възможни са манипулации. Не говорим за сниманото. Никой не задава въпросът къде се намира флаш паметта, на която е записана цялата процедура„, подчерта Матева.
В четвъртък Министерството на електронното управление (МЕУ), Българският институт по метрология (БИМ) и Българският институт за стандартизация (БИС) изпратиха на ЦИК документа за удостоверяване на съответствието на техническите устройства за машинно гласуване за балотажа на местните избори на 5-ти ноември, съобщават от пресцентъра на МЕУ.МЕУ изпрати на ЦИК документа за удостоверяване съответствието на машините за гласуване. Това стана след като Върховниятт администратиевн съд даде зелена светлина на машинния вот за втория тур на местните избори при спазване на условията на закона. Съдът оправда гласуването само с хартия на първия тур с липсата легално удостоверяване на машините с подпис от министъра и не само.
ЦИК предвижда машини за гласуване на втория тур на кметските избори да има в 5900 секции със смесен вот.
Междувременно от ЦИК посочиха, че поредица от сигнали за нарушения в СИК-ове постъпват в ЦИК за неспазени методически указания за преброяването на бюлетините, попълването на протоколите и отразяването на подадени преференции. ЦИК обаче не е компетентна да се произнесе, а само може да ги има предвид при изготвянето на указания за следващи избори, заяви Елка Стоянова, един от членовете на комисията.
„След като бъдат подписани и предадени протоколите на секционните комисии и съответно протокола на Общинската избирателна комисия в ЦИК, Централната избирателна комисия няма възможност за вземане на отношение по отношение на сигнали, свързани с констатации по протоколите. Единственият компетентен, съгласно Изборния кодекс, е Административният съд„.