Ветото бе преодоляно, след като 133 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС подкрепиха промените в закона. Против бяха 49 народни представители от „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“.
Депутатите трябваше да направят втори опит да обсъдят ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката, които предвиждат излизане на битовите потребители на свободния пазар на ток от 2026 г.
Във ветото си пpeзидeнтът посочи, че: „Cтaндapтът нa живoт нa мнoзинcтвoтo oт бългapcĸитe гpaждaни ocтaвa нaй-ниcĸият в Eвpoпeйcĸия cъюз, a пpeдвидeнитe пpoмeни биxa мoгли oщe пoвeчe дa зaтpyднят имeннo xopaтa, ĸoитo и бeз тoвa тpyднo пocpeщaт бaзoвитe cи житeйcĸи paзxoди“.
Дъpжaвният глaвa пpипoмни, че имeннo eвpoпeйcĸoтo пpaвo пoзвoлявa и изиcĸвa oт cтpaнитe члeнĸи дa зaщитят eнepгийнo бeднитe и yязвими битoви ĸлиeнти. Hoвo oбcъждaнe нa пpиeтия нa 5 oĸтoмвpи 2023 г. Зaĸoн зa измeнeниe и дoпълнeниe нa Зaĸoнa зa eнepгeтиĸaтa e възмoжнocт зa нapoднитe пpeдcтaвитeли пoвтopнo дa пpeцeнят ĸaĸтo пapaмeтpитe нa peфopмaтa, тaĸa и мexaнизмитe зa пoдпoмaгaнe нa зaceгнaтитe“, заяви Радев.
От БСП, „Възраждане“ и ИТН подкрепиха ветото на държавния глава, а мотивите обобщи Драгомир Стойнев (БСП): „Мотивите изцяло се припокриват с опасенията на опозицията. Все още не е ясно как ще бъдат компенсирани битовите потребители и откъде ще дойдат парите. От отпадането на обществения доставчик ще се сблъскаме с три обществени доставчика и това ще бъдат електроснабдителните дружества поне за 2 години. Как ще бъдат стимулирани да предлагат евтина енергия на гражданите до 2026 година? По никакъв начин, защото каквото и да предложат те ще бъдат компенсирани от всички нас от парите, които се събират, което е наистина изцяло недопустимо„.
Делян Добрев от ГЕРБ-СДС е съгласен с част от мотивите на държавния глава, но обясни: „Има несъвършенства в този закон. С това сме наясно всички, но неговото приложение е от 1 юли 2024 година. Тоест ние имаме 8 месеца оттук нататък да направим необходимите промени в този закон, каквито са необходими, за да работи той без проблем. Предлагам въпреки всички притеснения, които имаме, въпреки аргументите на президента, които и ние ги споделихме по време на обсъжданията в енергийна комисия, да приемем отново този законопроект“.
В края на октомври – в последния работен ден на първия тур на местните избори, по инициатива на ГЕРБ-СДС и ДПС беше свикано извънредно заседание на парламента заради ветото, но от ПП-ДБ, „Възраждане“ и БСП бойкотираха заседанието и то се провали поради липса на кворум.
Шестима министри участват в редовния парламентарен контрол. Първи ще отговаря министърът на правосъдието Атанас Славов, а най-много въпроси – 7, има към министъра на регионалното развитие Андрей Цеков, пише БНР. Поради „неотложни ангажименти“ в контрола няма да се включат министърът на финансите Асен Василев, на отбраната Тодор Тагарев и на вътрешните работи Калин Стоянов. Министрите на културата, екологията и земеделието ще отсъстват заради командировки в чужбина.