Моделът „Гешев“ просто се пренася в българската прокуратура, независимо кой политически любимец стои начело на нейното ръководство.“

Глacyвaнeтo нa cъдии в cгpaдaтa нa Bъpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд (BAC) пpeз юни 2022 г. за избор на нoви члeнoвe нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт след повече от година продължава да поддържа напрежение. B двaтa дни в cгpaдaтa нa BAC ca влeзли 28 cъдии, нo ca пoдaдeни 200 глaca, посочи справка ан МП. За сканадалните нередности институциите продължават да мълчат, включително и прокуратурата. Темата коментира пред БНР Иван Брегов, експерт от правната програма на Института за пазарна икономика.
Четирима съдии оспорваха резултатите пред смесен състав на ВКС и ВАС за пряк избор за членове на ВСС от съдийската колегия. Експертизата по делото установи няколко случая, които позволяват манипулация с електронната система за гласуване, коментира Брегов.
Съдийка от Софийския районен съд не бе успяла да гласува, но e открит вот с нейния талон. Председателите на съдилища в страната са събирали картончета на съдиите, даде друг пример той. Според Брегов „в системата се е настанило усещане за самопредлагане„.
В един и същи час на 25 юни от IP адрес на ВАС са подадени над 100 гласа, посочи част от нарушенията той. По думите му справка, получена по Закона за достъп до обществена информация сочи, че при 28 души влезли в сградата на ВАС за два дни, оттам са подадени 200 гласа.
„Това вероятно означава, че някой е бръкнал в системата и просто е закачил адреса на ВАС в бързината.„, каза Брегов.
До този момент виждаме липса на институционална реакция. Към ротата на бездействащите държавни институции можем да присъединим и българската прокуратура, заяви той.
„Когато има лакомия за обществено внимание, главният прокурор вика наблюдаващ прокурор от Търново за една катастрофа, обаче не изнася никаква информация, когато се касае за престъпление, свързано с нормалното упражняване на правомощията на ВСС. Моделът „Гешев“ просто се пренася в българската прокуратура, независимо кой политически любимец стои начело на нейното ръководство.“
Брегов направи заключение, че изборите трябва да се провеждат „само присъствено, само в София и само на хартия„. Електронният вот може да се отмени без законови поправки, уточни той.