Съдийската колегия на ВСС прие, че изборите на членове за етични комииси ще гласува с явен, а не с таен вот, както пишеше досега в организационните правила. В чл. 5 ал. 1 от Правилата за организацията и дейността на комисиита по професионална етика бе записано, че думата „тайно“ се заменя с „“явно“„
Олга Керелска, председател на комисята по професионална етика, обясни промяната с проблеми при избора на тези комисии от Общите събрания на съдилищата – според вътрешно ведомствените правила от 2016 г. , изборът бе предвиден да е таен, но през 2020 г . промени в чл. 65 от ЗСВ посочиха, че решенията на общите събрания в съдилищата, както и на пленумите на двата върховни съда, се приемат с явно гласуване.
Керелска даде “пресен“ пример с избора на нова етична комисия в Софийския апелативен съд, където вместо да се приложи новото съдържание на чл. 65 от ЗСВ за явното гласуване изборът на етичната комисия в АС – София е проведен с таен вот. Това не е единствен случай, каза Керлеска и уточни, че именно многобройни сигнали и въпроси са довели комисята да извода да предложат изрична промяна в правилата.
Председателят на ВАС Георги Чолаков попита защо три години след промяната в закона комисията чак сега се сеща за изменения. Той попита още има ли анализ как съдилищата от 2020 г. до 20 23 г. са избирали етичните си комисии. Според Чолаков трабва да се направи анализ на всички избрани етични комисии, за да се разбере дали те са избрани съобразно закона. Добави, че веднага след промяната в закона, Пленумът на ВАС е съобразил правилата и през 2021 г г. съдиите са избрали етичната си комисия с явно гласуване.
Керелеска призна, че има подценяване на въпроса. Но посочи, че не е допускала неяснотите по приложението на закона, който стои по-високо в нормативнате йерахия от организационни правила за избора на етичните комисии. Напомни също, че е мнозинството от СК също е било изненадано от промяната в ЗСВ и ги е схванало едва при избора през 2022 г. на председател на Софийския апелативен съд (САС).
Но се съгласи, че комисията по професионална етика трябва трябва да изготви анализ за избора и дейността на етичните комисии в съдилищата.
Пито- платено
Докато кадровиците решаваха етичните си проблеми, важни разбира се, никой не намери сили да се препъне във въпроса за онези 28 души, влезли в сградата на ВАС, докато се провеждаше избора за нови членове на ВСС, а оттам излязоха цели 200 подадени гласа. Най – голям интерес да се изясни енигмата имат именно съдиите, защото е убийствено подозрението, че именно със съдийски гласове са манипулирани изборите. Независимо, че те не произведоха действие, но това е друга тема. Независимо и от решението на върховните съдии, които признаха този избор, но пък тогава съотношението „28 към 200“, не беше потвърдено.
Дали пък някой от двамата големи или един и.ф. ще посмеят да възобновят темата за истината по случая или ще я архивират на приниципа „пито и платено“, както правеше Гешев, е, ще видим. Един жест на уважение към стреснатата публика, няма да навреди никому, но за това се иска и усет, и етиката.