Депутат от ГЕРБ – СДС е гласувал в подкрепа на вота
Вотът на недоверие срещу правителството очаквано не мина. Той събра едва 71 гласа „за“ от вносителите – „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ , които го поискаха заради „несправяне в сферата на националната сигурност и отбраната“.
Гласуваха 226 народни представители, от които 155 депутати се обявиха „против“ вота. Парламентарната група на ГЕРБ – СДС не го подкрепи вота, но един народен представител е гласувал „за“.
Това беше третият пленарен ден, в който опита за финал на проточената процедурата приключи. Миналата седмица в четвъртък нямаше кворум за прегласуването, а в петък заседанието на парламента се провали отново поради липса на кворум. Междувременно парламентараната процедура бе използвана от управляващото мнозинство, за да уреди спорни въпроси между партиите в сглобката.
В седмичната програма на парламента е първото четене на промените в данъчните закони за догодина, внесени от правителството, сред тях са спорните промени в данъчните закони, част от които са данък върху бакшишите, т. нар. „бонус-донос“ – или получаване на финансов бонус при сигнал в НАП за укрити данъци, връщане на пари в бюджета при регистриране на касови бележки, повишение на местните данъци и такси, идеята, ако не се получи касова бележка, да не се плаща стоката и връщане на ДДС на 20% при ресторантьорите.
Пакетът данъчни закони вече беше отхвърлен на първо четене от бюджетната комисия.
Проектопрограмата на НС за седмицата предвижда и ратификация на споразумение за безвъзмездно предоставяне на бронирана транспортна техника на Украйна, Вчера комисията по отбрана одобри ратификацията на документа, според който България ще предостави на Украйна бронирана транспортна техника с наличното към нея въоръжение, както и резервни части за обслужването ѝ, с отпаднала необходимост за нуждите на Министерството на вътрешните работи, съобщи БТА.
Предвижда се също парламентът да гласува за подуправител на Националната здравноосигурителна каса. Създаване на Временна комисия за защита правата на психичноболните пациенти и изготвяне на законодателни промени, които да ги гарантират , също е включено в проекта за програма за седмицата на парламента.