Със 123 гласа „за“ от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и „Има такъв народ“ Народното събрание създаде временна комисия за полицейското насилие по време на протеста на футболните фенове на 16 ноември. Против гласуваха от ДПС, от „Възраждане“ се въздържаха.
С гласовете на ДПС обаче за председател на комисията бе избран Атанас Атанасов от ПП-ДБ . Костадин Костадинов Възраждане заяви, че е нередно управляващите да избират от своите редици председател на комисията, вместо той да е от опозицията. Последваха остри реплики, а Атанас Атанасов в своя защита нарече несъгласните с избора му „тролове на Путин“, тема, която нямаше нищо общо с критиките за кандитатурата му.
Комисията се сформира заради полицейскоти насилие на протеста от миналия четвъртък срещу БФС. На него най-напред полициаите бяха замеряни с бомби, камъни и други от събралите се футболни фенове. Когато органите на реда щурмуваха тълпата, за да я разпръснат, биха и арестувани хора, които нямат нищо общо с агресивните простетиращи. Униформени нахлуха в заведение в министерството на спорта и изкараха с ритници и удари част от клиентите. Оправданието бе, че там се е скрил човекът, подпалил по-рано полицейския бус, който изгоря на ул. „Гурко“.
Заради сблъсъците премиерът Николай Денков поиска оставката на вътрешния министър Калин Стоянов. В негова защита застанаха ГЕРБ и ДПС и той обяви, че няма да напусне поста си. В опит да потушат общественото недоволство от МВР заявиха, че вече трима служители са отстранени от работа заради прекомерна употреба на сила. От ведомството заявиха, че се правят още проверки и броят на тези служители вероятно ще се увеличи.
Вносителите на два проекта за създаване на комисията от ППДБ и БСП с известни нюанси акцентираха върху работата й по полицейското насилие, а от ГЕРБ предпочитат акцентът да е върху организаторите на протеста.
Преди това Народното събрание започна с две декларации от „Има такъв народ“ и „Възраждане“.
Гроздан Караджов от ИТН настоя за отговори от съпредседателя от ПП-ДБ Кирил Петков дали е упражнявал натиск върху министри от кабинета.
„Проблемът с нерегламентирания натиск върху министри от това правителство приема толкова опасни за страната размери, че заплашва да избухне като мина в колелата на това правителство. Първо, от натиск и заплахи се оплака министърът на електронното управление Александър Йоловски. Сега се оплаква министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, за който още се спори точно чие назначение е. Може би е време Кирил Петков да проговори, да му олекне„, коментира той.
В декларация от „Възраждане“ настояха да се спре с двойните стандарти по отношение на международните конфликти, като изразиха опасения, че конфликтът в Газа може да се прехвърли в хуманитарна криза. В друго изказване депутатът Цончо Ганев заяви, че „Възраждане“ ще предложи анкетна комисия, от която ДПС са се отказали, за да се установи дали е упражнен натиск върху министъра на електронното управление за прокарване на определена обществена поръчка.