На 1 юли 2024 г. трябва да влязат в сила промените в Закона за медиацията, с които беше направена съществена крачка напред в налагането на този метод за извънсъдебно разрешаване на споровете. Медиацията по някои граждански и търговски дела стана задължителна. Времето беше дадено, за да могат да се подготвят съответните нормативни документи и достатъчен брой нови медиатори, които да поемат тази задача. Ангажимент към подготовката на правилата и около процедурата по избор на медиатори има съдийската колегия на ВСС. Даниела Марчева, която е неин член, заяви пред БНР, че могат да се справят с тази задача до 1 юли, но:
Даниела Марчева: Реформата в съдебната мадиация ще проработи най-късно до края на следващата година
Defakto.bg
“ След приемането на наредбите предстои подборът на медиаторите и тяхното обучаване. Единственият проблем, който би могъл да отсрочи с няколко месеца след 1 юли 2024 г. истинското въвеждане на съдебната медиация, е проблемът със сградите, с разкриването на съдебните центрове и то в големите градове, като София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Бургас. В тези градове се очакват най-много дела за медиация. Там имаме проблеми със съдебните сгради и в момента се опитваме да намерим решение. На някои места трябва да се правят солидни ремонти“.
Според Марчева е напълно възможно да се случи най-късно до края на следващата година. Осигуряването на сградите е част от големия проект за въвеждането на съдебна медиация по Плана за възстановяване и устойчивост, уточни Марчева. По думите й в края на януари се очаква анализ за наличността на тези сгради.
„Успехът на тази реформа зависи от качествения подбор на съдебни медиатори и от тяхното обучение, което е допълнително и надграждащо„, категорична бе Марчева. И добави:
„Близо 20 години след приемането на Закона за медиацията продължава да цари хаос както в избора на медиатори, в тяхното обучение, в контрола върху обучението, във всички останали стандарти, които би трябвало да спазват медиаторите. Това беше основната причина, поради която решихме, че трябва да има обособена група в съдебните центровете по медиация, за да може да се гарантира качеството на провежданата медиация“.
По думите й много се разчита и на пенсионираните съдии, които могат да се включат в този процес. Тя посочи, че през 2022 г. между 60 и 70 хил. са делата, които постъпват в районните съдилища в страната. Според Марчева процесът няма да се забави при евентуално трансформиране на ВСС и влизането на нови хора:
„Оттук нататък пътят е очертан и е съвсем ясен. Следва да се извършат определени фактически действия“.
Източник БНР