Последни новини
Home / Актуално / В конституционната комисия: многообразие от различия за разделението на ВСС на прокурорски и съдийски

В конституционната комисия: многообразие от различия за разделението на ВСС на прокурорски и съдийски

Defakto.bg
Магистратите

Висшият адвокатски съвет, Съюзът на юристите, бивши конституционни съдии и др. се обявиха против разделянето на  ВСС  на съдийски и прокурорски, както предлага управляващото мнозинство.  По – рано и  ВСС изрази несъгласие за разделянето на съвета на два отделни самостоятелни органа. И не само.

ВКС, ВАС, Инспекторатът към ВСС, НИП и депутати от управляващите подкрепиха разделението  на съдебния съвет на  прокурорски и съдийски.   Разломът във вижданията се очерта на днешното заседание на конституционната комисия в парламента.

Промените в Конституцията  трябва  да се извършат с  консенсуси, а не с компромиси, каза в началото на заседанието председателят на комисията Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС.  По време на заседанието бяха обсъдени предложенията за изменения в структурата и състава на Висшия съдебен съвет в проекта за промени в Конституцията.

В заседанието  взеха участие министърът на  правосъдието Атанас Славов,  председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Галин Захарова, заместник главният прокурор Мария Павлова, председателят на Висшия адвокатски съвет (ВАдС) Ивайло Дерменджиев,  членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и др.

Председателят на ВКС Галина Захарова представи позицията на Пленума на съда, според която върховните съдии подкрепят предложението за разделяне на ВСС на два съвета – Прокурорски и Съдийски.  ВКС предлага още за председател на ВКС и ВАС да могат да бъдат назначавани само съдии от съответния съд.  Предлага се също от парламентарната квота да не могат да бъдат номинирани лица, пряко ангажирани с политическа дейност.   Пленумът на ВКС подкрепя сегашния текст в Конституцията, а не направеното предложение, според което президентът не трябва да  назначава с указ председателите на  двата върховни съда.

Съдиите от ВКС не одобряват идеята мандите на тримата големи да станат по 5 години с право на повторен избор за още 5.  „По-добре тогава да се запази 7-годишния  мандат“,  каза Захарова.

Тя отбеляза също, че в основиня закон трябва да се запише, че : „Съдът е основен носител на съдебната власат„, и в този контекстт е подкрепена позицията за разделяне на  ВСС.

Политиците

Пленумът на ВАС  също смята, че президентът трябва да участва в процедурата за избор на председател на двете върховни съдилища.  „С оглед авторитета, легитимността и баланса на властите“, мотивира се Георги Чолаков, председател на ВАС.

За разлика от ВКС, съдиите от ВАС  подкрепят мандатите на двамата председатели на върховните съдилища да бъдат по пет години с  право за повторно избиране.  От ВАС подкрепят разделянето на ВСС на два отделни съвета.

Заместник главният прокурор Мария Павлова изрази негативно становище на прокуратурата в новия прокурорски съвет членове да бъдат само двама прокурори и един следовател. По думите ѝ трябва да бъде разгледан балансът между избраните членове на прокурорския съвет пряко от магистратите и тези от квотата на парламента.

При 2400 съдии във ВСС ги представляват 8 души, на 300 души има един представител. При 2200 прокурори и следователи, в съвета ще ги представляват трима. Това прави един представител на 740 души. Виждате колко голям е дисбалансът“, заяви  Павлова.

Според ВСС  президентът трябва да подписва укази за назначаването на ръководителите на висшите съдилища и главния прокурор, а ако се отнеме това право се нарушава балансът между властите.

Ивайло Дерменджиев, председател на ВАдС, вляво – зам. главния прокурор Мария Павлова

Председателят на ВАдС Ивайло Дерменджиев оповести, че адвокатурата  подкрепя запазването на ВСС като орган в сегашния си вид.   Смятаме че такива промени трябва да направят в съзвучие с Решениие  №3  на КС, тоест разделянето може да извърши само ВНС.  Адвокатурлата все пак е най-многолюдната професионална общност и би трябавло да се обърне внимаине на онова, което мисли„, добави Дерменджиев.

Според ВАдС нe следва да се подкрепи и пpoмянaтa, пpи ĸoятo ce oтнeмaт фyнĸции нa пpeзидeнтa в cфepaтa нa cъдeбнaтa влacт. От съвета предлагат още във Висшия съдебен съвет да се заложи участие на председателя на ВАдС, ĸoйтo e нeзaвиcим, caмo eдин e и e избpaн c шиpoĸo пpeдcтaвитeлcтвo oт цялaтa aдвoĸaтypa. Moжe и дa бъдe eдин aдвoĸaт, пocoчeн oт aдвoĸaтypaтa, се казва още в становището на съвета.

Владислав Славов, председател на СЮБ

Председателят ня СЮБ Владислав Славов отново отправи призив  проектът да бъде оттеглен, защото е противоконституционен. Категоричен е , че разделянето  на ВСС не може да бъде извършено от ОбНС.

Няма качествен анализ какво направихме досега,  за да ни е ясно какво  искаме да постигнем занапред„, каза още той.

С политическата  квота за прокуратурата парламентът ще си овладее прокуратурата, без уговорки заяви  бившият конституционен съдия.   Казва се, продължи Славов, че с промените се иска прокуратурата  да стане прозрачна и отчетна, ама ние искаме да е и ефективна.  Как ще стане  това с този прокурски съвет ли, попита  той.   С неговия състав  нещата само ще се задълбочат.   Напомни, че според проф. Пенчо Пенев с отделянето на съдийска и прокурорска квота в сегашния  ВСС, обикновеното НС е изчерпало  възможностите си да променя  главата  съдебната власт в Конституцията.

Не  се залага нищо сериозно, което да  променя дейността на съда“, заключи Славов .

Проф. Пенчо Пенев

Без свързващо звено между съдийския и прокурорски съвет, изглежда, че прокуратура излиза от съдебната власт, обърна внимание   проф. Пенчо  Пенев.  Ръководният  орган на прокуратурата е силно  политически  облъчен – в него ще са трима души професионалисти и останалите  – партийно политически избор, каза той .

Защо трябва  да търпим всички  тези рискове  вместо да направим нещо по – просто  – да доведем до край  реформата от 2015 г. Изказването  му бе изпратено с ръкопляскания.

Решенията на Конституциониния съд се уважават, недейте да разчитате, че  КС ще си затвори очите, отбеляза бившият конституционен съдия Румен Ненков, който подкрепи изказването на проф. Пенев, убеден, че законопроектът в този си вид е извън правомощията на 49-то НС. „Поема се огромен риск да се наруши Конституцията, аз ще бъда този, който ще каже, че това е нарушение“, категоричен бе той.

Румен Ненков, бивш конституционен съдия

Никой не казва какво ще стане, ако това се реализира. Ами от толкова съдии, никой не реагира, че министерството  иска пак да ви вземе сградите и че всеки апелативен съд сега ще ходи да  моли за пари за поправка на покрива, възкликна  Ненков. „Това ли ще е принос към независимостта на съдебната власт“,  попита той.  За какво ви е да се записва в Конституцията, че съдът олицетворва правосъдиет,  след като  КС вече ви го е казал, обърна се Ненков към съдиите.  Запита: “ По независими ли ще станете  като си гледате дела?„.

Тука едни екзотики от министъра чух, за които спорихме цяла нощ с Даниела Доковска и накрая  ни изключиха телефона„, продължи Румен Ненков. Поясни, че става дума за идея смесени състав на  ВКС и ВАС да се произнасят по административни актове на ВСС.  Питам за какво ни е всичко това, каза бившият върховен съдия.

Смесени състави между  ВКС и ВАС не може да има, защото Конституционният съд вече е имал  повод да каже, че това е недопустимо,  реагира шефът на ВАС Георги Чолаков и добави, че такъв запис няма място в Конституцията.

Не е нужно да се спори по текс, който не е записан в законопроекта, намеси се Радомир Чолаков, който преди това аха да се скара на юристите с мнения, различни от заложените в законопоректа.

Целта за промените е ясна, каза Ектерина Захариева от ГЕРБ и напомни, че решението ще бъде взето от  НС.  Надежда Йорданова не е съгласна, че промените няма да доведат до отчетна и прозрачна ппрокуратура, но пропусна да спомене „ефективна“.  Пленумът се занимава твърден много с несъществени неща, не прие  дори „ нова съдебна карта“, отбеляза тя.  Беше категорична, че  като засилят  самостоятелността на съветите, това ще се случи.

Тези хора нямат представа от съдебна система, не са работили в нея,  но й правят  промени,  промърмори ядосано бивш  зам. председател на ВКС.

Основните съсловни организации на съдиите, прокурорите и следователите се обединиха около становището, че Пленумът на Висшия съдебен съвет не трябва да бъде заличен от Конституцията, както предвижда проектът за промени в основния закон, който предстои депутатите на 8 декември да обсъждат.

Министър Атанас Славов, на заден план бившите конституционни съдии Благовест Пунев и Румен Ненков

 „Няма смисъл от бързане, важно е да се търси консенсус по отношение на големите задачи, които си поставя за цел конституционната реформа. Трябва достатъчно време за обсъждане в предложенията между двете четения“. Това каза пред медиите правосъдният министър Атанас Славов след  заседанието на конституционната комисия.  По думите на Славов в рамките на месец е реалистичен срок за приемане на промените, но трябва да има няколко седмици за обсъждане на предложенията, след като мине другата седмица вторият път, в който ще бъде гласуван на първо четене законопроектът.

Най -вероятно в поправения проект  ще се предвиди общ състав на Съдийския съвет и Прокурорския съвет, който да обсъжда ключови въпроси като бюджет на съдебната власт и други организационни въпроси. Правосъдният министър уточни, че този общ състав няма да се нарича Пленум и ще се председателства от министъра на правосъдието.

Когато редуцираме политбюрото на съдебната власт, тогава съдиите наистина ще са отговорни. Ако до края на декември или средата на януари завършим конституционните промени, следващите месеци ще са посветени на промени в Закона за съдебната власт, за да могат тези конституционни промени да бъдат развити на законово ниво. След това в края на пролетта или началото лятото ще направим изборите за нов състав на ВСС, за прокурорски съвет и за главен прокурор”, заяви Славов по-късно пред Нова тв.

Идната седмица дебатът продължава с въпросите за конституционната жалба и Инспекторатът къв ВСС, където становищата също са от  „Осанна до Разпни го“

About De Fakto

Проверете също

Протестирал срещу Борисов и Гешев осъди държавата за незаконно обвинение по „фалшиви“ полицейски показания

За безнаказаността, която е скандална За  полицейското насилие и Ивайло Иванов На шестата година от …

Румен Радев: Търпението на българите може да се изчерпи, ако политиците изберат да ни занимават само със себе си 

Президентът е подписал указ за обнародване на промените в Закона за съдебната власт. Това ще …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.