Последни новини
Home / Законът / КС отклони искането на „Възраждане“ и „ИТН“ за мнозинството, с което трябва да се гласуват промените в Конституцията

КС отклони искането на „Възраждане“ и „ИТН“ за мнозинството, с което трябва да се гласуват промените в Конституцията

Defakto.bg
Красимир Влахов

 Конституционният съд  отклони искането на Възраждане и ИТН за  задължително тълкуване на чл. 155, ал. 1 и ал. 2 от Конституцията по въпроса : „1.3адъжително ли е наличие на мнозинство от три четвърти от всички народни представители за всяко от трите гласувания за приемане на закон за изменение или допълнение на Конституцията, така както е посочено в чл.155, ал.1 от Конституцията и липсата на този кворум за което и да било от трите гласувания препраща ли задължително към ново разглеждане на всяко от тях по реда на чл.155, ал.2, изр. първо от Конституцията?“

Определението е прието единодушно от 10-те конституционните съдии, а поизводството по делото е прекратено.   Съдия докладчик е Красимир Влахов.

Депутатите обосноваваха необходимостта от тълкуване с разликата  между настоящите правила за приемане на промени в Конституцията и тези, които са приемали предходни парламенти.  Те попитаха дaли, aĸo пpи нoвoто глacyвaнe ĸoнcтитyциoннитe тeĸcтoвe депутатите  oтнoвo нe cъбepaт 180 глaca, a caмo над 161, ĸaĸтo бeшe пpи пъpвoтo глacyвaнe, парламентът тpябвa ли  дa изчaĸaт oт двa дo пeт мeceцa пpeди пpoeĸтът oтнoвo дa влeзe в плeнapнaтa зaлa.

Ha пъpвo чeтeнe проектът за промени в Конституцията  пoлyчи 161 глaca, само с един глас над необходимия минимум.  Cпopeд известни конституционалисти,    ĸoгaтo мнoзинcтвoтo зa измeнeния в Koнcтитyциятa e 160 глaca, тpябвa мeждy вcичĸи чeтeния дa ce изчaĸвa пoнe двa мeceцa.  Toвa oзнaчaвaше, чe  нacтoящaтa пpoцeдypa зa пpoмeни в ocнoвния зaĸoн мoжe дa пpиĸлючи  нaй-paнo нa 6 aпpил 2024 г.

В правилата, които НС прие за сегашните  измения на  Конституцията, обаче се предвижда, че след като при първото първо гласуване, проектът получи  мнозинство межуд 160 и 180  гласа,  както стана на двете досегашни четения,   то 160 гласа са достатъчни за приемането му на второ и на трето четене.  Освен това правилата регламентират да се изчака от два до пет месеца само преди повторното разглеждане на проекта на първо четене, но не и за останалите.   Т.е. след това ще се спазват обичайните парламентарни срокове за обсъждане на законопроекти. И това означава, че измененията в Конституцията могат да бъдат приети окончателно до края на тази и в началото на новата година, а не чак на 6 април 2024 г.

 По конкретното питане КС приема, че  макар  задължителното (абстрактно) тълкуване на Основния закон с ефект erga omnes да е прерогатив на конституционната юрисдикция, тя  няма монопол върху тълкуването.   „От съществено значение е да се отчете, че в настоящия случай искането за тълкуване на Основния закон е отправено при наличие на вече поставен в ход процес на разглеждане на предложение за изменение и допълнение на Конституцията, казват съдиите.   Да се приеме, че Съдът трябва да упражни правомощието си да тълкува Основния закон относно реда и условията на внасяне на промени в него от Народно събрание (обикновено) по реда на чл. 155 от Конституцията, при посочените конкретни обстоятелства относно поставен вече в ход конституционен процес, поражда риск конституционната юрисдикция да измести разгръщането на демократичния процес и в настоящия случай да се допусне смесване на функциите на Народното събрание и на Конституционния съд.

Като отклонява искането на депутатите,  съдът си запазва  правото при сезиране  да се произнесе по съответсивето на приеманите промени в  Конституцията, като казва, че:   „В конституционната правова държава Конституционният съд се създава специално за да защитава върховенството на Конституцията, което го легитимира да има последната дума относно съответствието на актовете на парламента с върховния закон на държавата, обективиращ ценностите, които суверенът е определил като върховни и стоящи над всяко временно, и по естеството си конюнктурно, политическо мнозинство“.

Практически това  означава, че сегашните промените в Конституцията  могат да бъдат  приети  до края на тази година или най-късно в началото  на идната,  но ако процедурата бъде оспорена след поправките, тя на общо основание ще подлежи на конституционен контрол.

На 8 декември парламентът прие на първо четене промените в Конституцията със 164 гласа „за“, 66 „против“ и без въздържали се. Съгласно процедурата, измененията бяха подложени отново на първо гласуване, след като преди два месеца не събраха необходимите три четвърти мнозинство.

About De Fakto

Проверете също

Павлина Панова, председател на КС: Преди да решим делото за изборите, КС няма да се произнася по други искания

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела.  Това заяви съдия …

Мария Павлова сдаде властта в Министерство на правосъдието на новия министър Георги Георгиев

Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста министър …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.