Последни новини
Home / Законът / Набегом промените в Конституцията ще бъдат приети след извънредни заседания в събота и неделя

Набегом промените в Конституцията ще бъдат приети след извънредни заседания в събота и неделя

Defakto.bg

Комисията по конституционни въпроси реши да заседава извънредно в събота и неделя, за да приеме промените в основния закон на второ четене преди началото на следващата седмица. Така гласуването на ключовите изменения на второ и окончателното трето гласуване вероятно ще е непосредствено едно след друго идната седмица. Графикът на управляващите е промените да бъдат факт преди коледните празници заради приемането на България в Шенген,  съобщи  Дневник. 

Промените в Конституцията бяха приети за втори път на първо гласуване в петък, 8 декември.  Още преди това стана известно, че самите вносители имат редакции по голяма част от текстовете. Предложения преди второ четене могат да се правят до 18:00 ч. на 15 декември. Заради бързането депутатите скъсиха срока за идеи.

Единственият, който се изказва против заседания през уикенда и натоварения график, беше заместник-председателя на парламента Никола Минчев от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Той предложи да има заседание в понеделник, 18 декември, и да се даде малко време на депутатите, а и на обществеността да се запознае с отправените предложения.

Не мисля, че събота е подходящ ден, за който да започнем с второто четене на промените. Макар и минимално време трябва да има, за да може обществеността да разгледа промените, а експертите да могат да кажат къде има нужда от прецизиране„, заяви Минчев.

Председателят на комисията Радомир Чолаков не оставя възможност за дискусия и обяви, че първото заседание ще е в събота в 13:30 ч.

Обърнете се към лидерите на политическите сили… Бързането е по тяхна воля, малко повече време можехме да имаме, но…“, заяви Чолаков и призна, че промените ще се правят „очевидно с голямо напрежение“. На заседанието, без да вземе думата и без да е член на комисията, присъства съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков,  отбелязва Дневник.

Процедурните правила за изменение на Конституцията, по които депутатите работят, казват, че предложенията за второ четене трябва да бъдат внесени най-рано до 7 дни след първото четене.  Правилата обаче не дават най-късен срок – иначе казано, депутатите можеха и месец да заделят за новите предложения. Това щеше да бъде по-подходящ срок – все пак става въпрос за най-тежката и сериозна реформа, с която парламентът може да се захване, коментира Сега.

Изданието набляга, че е необходимо време, за да може всичко да бъде щателно обсъдено – не само от депутатите, но и от обществото,  което  почти нищо не разбра от свръхважната реформа, която обхваща мащабни промени в съдебната власт, служебните правителства и изборът на държавните регулаторни органи. Такова време обаче очевидно няма да бъде дадено.

Заповедта на сглобката е проектът да се гласува на второ и трето четене до зимната ваканция на Народното събрание. Така излиза, че за да спази този къс срок, конституционната комисия трябва да подготви доклад с предложенията за второ четене до началото на следващата седмица.

След призив на Златан Златанов от „Възраждане“, че почивните дни са дни за семейството, Чолаков заяви: „Слагаме си грях, като приемаме такива важни промени преди големи празници…“

Но  „съпротивата“ му приключва дотук.  Важно е Нидерландия и Австрия да ни харесат  промените,  не е толкова належащо и българите да одобяват ремонта на Конституцията си, очевидно смятат управляващите, които си имат свой дневен ред.

About De Fakto

Проверете също

Президентът започва консултации с политическите сили във вторник, 10 декември

Още във вторник ще започна консултациите с политическите сили – това заяви а президентът Румен …

БИПИ: Правният хаос с назначенията на органи от парламента застрашава цели обществени сектори

Със започване работата на 51-вото Народно събрание пред Вас, като народни представители, отново се поставя …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.