Лидерът на столичните социалисти добави, че отговорът на главния архитект е първият официален документ от държавна институция, който получава на отправено негово питане по темата за Паметника на Съветската армия от деня, в който започнаха действията по демонтажа.

Иван Таков нопомни, че е изпратил сигнали до всички институции, имащи отношение и носещи отговорност за случващото се в Княжеската градина.

Той е сезирал  изпълняващия функцията главен прокурор  Борислав Сарафов, както и до шефката на Софийска градска прокуратура Илиана Кирилова и на Софийска районна прокуратура Невена Зартова.

В тях той настоява да бъде извършена незабавна прокурорска проверка относно законността на действията на длъжностни лица от Областна администрация – София, свързани с демонтажа и преместването на фигурите от Паметника на Съветската армия.

В писмо до министъра на вътрешните работи Калин Стоянов Иван Таков е насотял той да предостави информация на какво основание и срещу какви сигнали и информация дейностите по демонтаж на фигурите от Паметника на Съветската армия се охраняват от впечатляващо голям брой служители на МВР.

В писмо до министъра на културата Кръстю Кръстев той настоява да получи информация за това дали е налице съгласуван с него или с посочено от него длъжностно лице по реда на чл. 14, ал. 1, т. 13, буква „В“ от ЗКН, инвестиционен проект за демонтажа или преместването на фигурите от монумента „Паметник на Съветската армия“.

Освен това дали е налице решение по реда на чл. 14, ал. 3 от ЗКН на Специализирания експертен съвет по изобразителни изкуства, създаден към министъра на културата, на дейностите по демонтаж и преместване на фигурите от монумента „Паметник на Съветската армия“.

Третият въпрос към министъра на културата е дали са предприети действия по реда на разпоредбата на чл. 200 д от ЗКН за налагане на съответните санкции, при условие че не са налице съгласуване и решение на специализирания съвет по изобразителни изкуства.