ВАС потвърди отказа на Съдийскат аколеигя да назнами Евгения Щъркелова за съдия в в СГС

Прокурор  Евгения Щъркерова си  остава обвинител  във Военно-окръжна прокуратура – София, след като състав на Шесто отделение на ВАС потвърди отказа на Съдийската колегия на ВСС да я преназначи като  съдия в Софийски граски съд.

Това е посочено в решение на тричленен състав на ВАС, който отхвърля жалбата й срещу решението на Съдийската колегия да я преназначи в СГС .
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет е издала оспорения акт при спазване на действащите материалноправни разпоредби и в съответствие с целта на закона“ , посочват  върховните  съдии.
 Делото пред ВАС бе образувано по жалба на бившaтa зaм.шeфĸa нa зaĸpитaтa Cпeциaлизиpaнa пpoĸypaтypa Eвгeния Щъpĸeлoвa, която за  пореден път  поиска да  cтaнe cъдия в CГC и атаквува отказа на  Cъдийcĸaтa ĸoлeгия  oт  март  т.г. , c ĸoйто ĸaдpoвицитe oтxвъpлиxa иcĸaнeтo й.
На въпросната дата колегията  подкрепи предложението на Комисията за конкурсите и атестациите Щъркелова да не  бъде преназначавана за съдия в Софийски градски съд.  Основание за това бяха промените в  Зaĸoна  зa cъдeбнaта влacт, с които бе закрито спецправосъдието и бонусите за шефовете в системата, както и за членовете на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него.  Отпаднаха и  кариерните „добавки“ за  магистратите на административни длъжности да си избират равен по степен орган, в който да работят. спря  раздаването на бонуси на калпак за шефовете в системата.

В случая на Щъркелова, отменените разпоредби престанаха да са предпоставка и за преназначаваенто й  в  СГС.Според новата редакция на закона шефовете се връщат на старото си място или остават в структурата, в която са били, преди да оглавят съответното съдебно звено. След закриване на Специализираната прокуратура Щъркелова бе преназначена във Военно-окръжна прокуратура – София.

„С новата редакция на разпоредбата на чл. 169, ал.5 ЗСВ, за административните ръководители и техните заместници се запазва възможността след освобождаване от съответната длъжност да се върнат на заеманата преди избора длъжност. Премахната е възможността след освобождаване от съответната длъжност те да се върнат на равна по степен длъжност в друг орган на съдебната власт от същия вид“, отбелязва в решението си съставът на ВАС.

„Касае се за нормативен факт със значение за всички заварени и неприключили административни производства, предвид изискването на чл. 142, ал.1 АПК съответствието на административния акт с материалния закон да се преценява към момента на издаването му“ , посочват върховните съдии.

Още в ĸpaя нa янyapи 2022 г. прокурора Щъpĸeлoвa пoиcĸa дa бъдe пpeмecтeнa oт cпeцпpoĸypaтypaтa в CГC нa ocнoвaниe чл. 169, aл. 5 oт Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт (ЗCB), а  Съдийската колегия и тогава  единодушно отхвърли молбата й.  Едно от съображенията й беше,че  преминаването на прокурорa на съдийска длъжност трябва да става чрез конкурс.     Щъркелова  е без съдийски опит,  била е прокурор в СРП,  става спецпрокурор, когато Иван Гешев бе шеф на спрециализираната прокуратура, а през 2020 г. – нейн зам.шеф.

Всяка от двете колегии на Висшия съдебен съвет може в рамките на своите правомощия да прилага чл. 169, ал.5 ЗСВ за съответния вид орган на съдебната власт. Обратното би означавало двоен кариерен бонус след като задължително при преминаване от един вид орган на съдебната власт в друг се изисква конкурс,  пишат  в мотивите си върховните  съдии.

Освен това относим за спора е и факта, че жалбоподателката е встъпила в длъжност прокурор във Военно-окръжна прокуратура и този факт в хода на административната процедура, игнорира наличието на една от материалноправните предпоставки за възникване на ново магистратско правоотношение в хипотезата на чл. 169, ал.5 ЗСВ.„, приема още тричленният състъв.

В заключение „предвид“ изхода на спора,  в тежест на Щъркелова съдът присъжда 200 лева юрисконсултско възнаграждение в полза на ВСС.