Прокурорската проверка за неправомерен достъп до хеш кодовете на машините за гласуване, използването, на които ЦИК забрани на първия тур на местните избори, е прераснала в досъдебно производство. Това съобщи БНР като се позовава на прокуратурата. Все още няма обвиняеми, а по делото работи следовател от отдел „Киберпрестъпления“.
Ден преди деня за размисъл преди първия тур на местния вот от несекретен доклад на ДАНС, с който председателят на Народното събрание запозна лидерите на парламентарните групи, стана ясно, че заместник – министърът на електронното управление Михаил Стойнов е снимал с телефона си хеш кодовете на машините за гласуване…“за да си поиграе вкъщи“.
Забраненото машинното гласуване доведе до протести в деня за размисъл и жалба до Върховния административен съд. Съдът върна машините за балотажа, а веднага след това Прокуратурата започна предварителна проверка за нерегламентиран достъп до машините за гласуване – състав на компютърно престъпление.
“Изследват се всички обстоятелства, които са посочени в справките на ДАНС за машинния вот. Изискани са компютри, машините за гласуване, на които са правени изгражданията на кодовете“, обясни тогава заместник-главният прокурор Мария Павлова и анонсира поредица от разпити на всички служители на институциите, които имат отношение към сертифицирането на машините.
Въз основа на установеното от тях проверката е станала досъдебно производство.
Дотук се стигна, след като ден преди деня за размисъл на първия тур на местния вот през октомври от несекретен доклад на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) се разбра, че зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов е снимал с телефона си хеш кодовете на машините за гласуване. Това доведе до решение на Централната избирателна комисия да забрани гласуването с машини на първия тур. Това доведе до жалба на Върховния административен съд, който в крайна сметка върна машините за балотажа.
Скандалът с Михаил Стойнов се разви успоредно с твърдения за оказан натиск над министъра на електронното управление Александър Йоловски. По думите му, той е бил притискат със заплахи от депутатите Кирил Петков и Божидар Божанов да сключва обществените поръчки с определени фирми. Сигнал за това до държавното обвинение подадоха от „Има такъв народ“ .
Прокуратурата бързо образува досъдебно производство за престъпление по служба, а на Йоловски и семейството беше назначена охрана. По тази линия няма нищо ново, казват за „Хоризонт“ от държавното обвинение.