Дълбоко вярвам, че единната Адвокатура е огромна сила и висока, дори незаобиколима преграда пред некачественото и опасно нормотворчество, административния произвол, включително пред повечето от процесите, разлагащи българското общество.
Това заявява адв. Доборевст Пенев в новогодишен поздрав към колегите си. Той е кандидат за председател САК, номиниран от двама авторитетни адвокати и председатели на ВАдС – настоящият Ивайло Дерменджиев и бившият Даниела Доковска.
Друг кандидат за поста е адв. Жана Кисьова, която е част от настоящия екип на САК , издигната от действащия председател на Стефан Марчев.
„Илюзия е очакваното уважение към професията ни, докато липсата на уважение помежду ни добива страховити размери“, отбелязва Добровест Пенев. Той обяснява защо е приел да се включи в похода за председателското място. Посочва, че му е дълбоко чуждо агресивното налагане на мнения и делението на принципа – “който не е с нас, е против нас”,
Цялото изявление: “ Под канонада от манипулативни твърдения, деление на “НИЕ” и “ВИЕ/ТЕ” опаковано в “ЗАЕДНО”, претенции и заявки за безалтернативност на един от кандидатите, изпращаме адвокатската година, белязана от началото на предизборна кампания за органи на САК. Като приех да бъда кандидат за председател, допусках, че влизам в недотам чиста игра, но само времето ще покаже колко точно нечиста ще бъде. Това обаче ме мотивира допълнително.
Една от причините да приема подкрепата на колегите Даниела Доковска и Ивайло Дерменджиев и да се кандидатирам, е именно неприемливото, но установено вече разделяне на групи на принципа “ние и всички останали” или дори “който не е с нас, е против нас”, агресивното налагане на мнения, позиции и решения, преследване на необявени цели (съдя от обявената “битка на всяка цена” и с всякакви средства), обругаване, принизяване и обезценяване на инакомислещите и несъгласните – все обстоятелства и взаимоотношения, нямащи място в Адвокатурата.
Дълбоко вярвам, че единната Адвокатура е огромна сила и висока, дори незаобиколима преграда пред некачественото и опасно нормотворчество, административния произвол, включително пред повечето от процесите, разлагащи българското общество.
Илюзия е очакваното уважение към професията ни, докато липсата на уважение помежду ни добива страховити размери..
Възстановяването на нормалността, разума и мъдростта в отношенията ни ще бъде една от целите, за които ще положа максимални усилия.
Желая Ви весело посрещане на Новата 2024 година!“ Общото събрание на столичните адвокати ще се проведе на 27 и 28 януари 2024 г. в гранд хотел „Астория“. На него ще бъдат израни нови органи на Софийскат адвокатура и делегати за Общото събрание на адвокатите от страната. Кандидатури за делегати може да се издигат до 12 януари 2024 г.
След последната клетва от 20 декември м.г. на 42-ма новоприети защитници, в края на 2023 г. Софийска адвокатска колегия наброява общо 6 236 адвокати, от които: 5 907 адвокати, 254 младши адвокати и 76 чуждестранни адвокати.
От вписаните в колегията 6 236 адвокати и чуждестранни адвокати, 5 994 са действащите адвокати, по отношение на 160 адвокати е вписано наказание „лишаване от право да упражняват адвокатска професия“ за определен срок, като 83-ма адвокати временно са преустановили упражняването на професията при условията на чл. 23 от Закона за адвокатурата.