Със 133 гласа „за“, 1 „против“ и 36 „въздържали се“ парламентът прие на първо четене предложените от „Има такъв народ“ промени в Закона за здравето. С изключение на ППДБ виски парламентарни групи подкрепиха поправките. Те предвиждат населените места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, който да се посещава поне веднъж месечно за по два часа от лекар, да се обслужват от екипи с мобилизирани здравни автомобили.
С тях се въвеждат т. нар. специализирани здравни автомобили (мобилни манипулационни), които да пътуват до населени места без общопрактикуващи лекари в тях. Предвижда се и ново административно звено, която да се занимава с добитите здравни данни за населението в отдалечени места. Според оценката на ИТН първоначално това би струвало 25 млн. лв., а в последствие по 5 млн. лв. годишно.
Мобилните манипулационни ще се ръководят от новосъздадена Изпълнителна агенция „Превенция, профилактика и медицински проучвания“ към здравния министър с териториални звена в отделните области.
Предлага се финансирането им да идва от акцизния данък, който се събира от продажбата на алкохол и тютюневи изделия.
В законопоректа е записано, че много възрастни хора, живеещи предимно в селата, нямат достъп нито до профилактични прегледи, нито до медицинска помощ.
Андрей Чорбанов от ИТН изрично отбеляза, че не става дума за линейки, а за високопроходими автомобили, които да предлагат прегледи: електрокардиограма (ЕКГ), кръвни изследвания, кръвно налягане и др. „Екипът ще се състои от най-малко от двама души: шофьор, който може да има и медицинско образование, както и още едно медицинско лице“, заяви Чорбанов. Посочи, че екипът може да е оборудван и с лекарства, които да продават на потенциалните пациенти.