По думите на адв. Михаил Екимджиев пред БНР изборът за конституционен съдия на Десислава Атанасова, досегашен председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, е скандален:
„Атанасова е в тежък конфликт на интереси, защото е участвала в приемането на стотици закони от 2009 г. насам, подчерта той.
„Не просто е участвала, а дълго време тя е лидер на ПГ на ГЕРБ. Тя е в изключително тежък конфликт на интереси и несъмнено би трябвало да си дава отвод, въпреки че законът за КС не предвижда такова условие, но етиката го предполага. Винаги трябва да отказва участие, когато се разглежда конституционосъобразността на закони, в чието приемане тя е участвала„. Екимджиев припомни, когато конституционният съдия и бивш правосъден служебен министър Янаки Стоилов се оттгели от заседание на съда заради обективността.
Михаил Екимджиев посочи, че Десислава Атанасова и Борислав Белазелков са много различни, но начинът, по който бяха излъчени, е много идентичен – без обсъждане и без други номинации: „Това е емблематично как ще бъдат излъчени членовете на ВСС и на регулаторите“, каза той.
„Няма съмнение, че това е съд и именно заради изключителното му значение за демократичните процеси в правовата държава неговите членове трябва да са изключителни юристи с несъмнен интегритет, ерудиция и доказани качества – и морални, и професионални„, каза Екимджиев.
Добави обаче, че в България Конституционният съд е побългарен през собствената му практика и маргинализиран благодарение на ограничения кръг субекти, които могат да го сезират. „Прагматично погледнато, този Конституционен съд е достигнал дъното и въпреки несъмнените ѝ качества, Атанасова не би могла съществено да допринесе за неговата деградация„, смята още адвокатът.
„Вече е минала границата на съпротивата и властта ги опиянява (ПП-ДБ – б.р.) . Много им се услажда тази ефективност на взаимното добруване, при която са приемливи методите на Бойко Борисов и на Делян Пеевски“.
Според Екимджием с „Демократична България“ ще се случи това, което се случи с Реформаторския блок „в идентична ситуация“. Но може би е един добър старт за кариерите на техните лидери, както се случи с лидерите на Реформаторския блок, които заеха едни добри длъжности в ЕС след раздялата с Падишаха.