Десислава Атанасова и Борислав Белазелков се очаква днес да положат клетва като конституционни съдии от квотата на Народното събрание. Това става на фона на адвокатски призиви да не се заклеват е две жалби в Конституционния съд срещу избора им.
Според Закона за Конституционния съд, назначени или избрани за конституционни съдии полагат клетва в присъствието на председателя на Народното събрание, президента и председателите на двете върховни съдилища. Тяхното присъствие обаче не е задължително, защото, за да встъпят Атанасова и Белазелков, е достатъчно да повторят след председателя на Конституционния съд текста на клетвата, описана в Закона, в присъствието на останалите конституционни съдии.
Президентът Румен Радев след като внесе искане за обявяване на избора за противоконституционен и в съзвучие с аргументите в искането, настоя клетвата да бъде отложена до произнасянето на съда. В този смисъл няма да е изненада, ако държавният глава отсъства от церемонията.
Тя е придружена от несъгласие с избора на огромната част от адвокатското съсловие, към което се присъедини и ВАдС. Той също се обяви против избора на Атанасва и Белазелков и настоя парламентът да го отмени. „Kaтo aдвoĸaти и юpиcти нe мoжeм дa нaблюдaвaмe бeзyчacтнo пoдoбни пpoцecи нa пoтъпĸвaнe нa ocнoвитe нa пpaвoвия peд в дъpжaвaтa, вoдeщи дo paзгpaждaнe нa дъpжaвнocттa„ написаха в позиция общо 17-те адвокатски съвети. Към призива се присъедин и Русенската адвокатска колегия, в която Атанасова е вписана като адвокат.
Опозицията в НС също атакува вота на Народното събрание, като изтъкна, че изборът на двамата за конституционни съдии е извършен в условия на „извънредност“, за да бъде заобиколен КС.
В 11 часа ще стане ясно дали церемонията ще мине безпроблемно. Тя се провежда с двегодишно закъснение, поради бездействието на парламента, заради което КС обяви с решение, че мандатите на двамата новоизбрани са 7 , а не 9 г., както обяви НС.
Тъй като у нас се смята, че с приоритет е подкрепата на политиците, ( а не на експертите ), обичайно тя остава сляпа за правото и върховенството му. По тази причина един от най-важните въпроси, който още няма отговор, е дали избраниците на мнозинството ще участват по делата срещу техния избор. Тогава ще се разбере дали КС е в “ морална и правна ликвидация“, както сочат видни опоненти от правната общност.