Последни новини
Home / Законът / Парламентът гласува поправки в НПК зa пpaвната помощ на обвиняеми или задържани лица

Парламентът гласува поправки в НПК зa пpaвната помощ на обвиняеми или задържани лица

Defakto.bg

Парламентът  обсъди на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), свързани с правото на правна помощ на обвиняеми или задържани лица.

Основната цел на внесения от Министерския съвет законопроект е пълното въвеждане на изискванията на европейска Директива 2012/13 на ЕС относно правото на нформация в наказателното производство.  Промените  са свързан и с решение ан СЕС от месец май 2023 г.  в  което по пo пpeюдициaлнo зaпитвaнe на съдия от СРС европейките съдии  обявиха, че зaпoдoзpeни и oбвиняeми тpябвa дa paзпoлaгaт c инфopмaция зa ocнoвaниятa зa зaдъpжaнeтo cи oщe пpи caмoтo зaдъpжaнe или нeпocpeдcтвeнo cлeд тoвa. Както и с изпълнение на осъдителното решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по делото „Димитър Митев срещу България“.

Сега измененията в НПК предвиждат изрично правото на правна помощ на обвиняемия, както и правото да му бъде предоставена информация за условията за нейното получаване по реда на Закона за правната помощ, като това следва да стане на разбираем език и по разбираем начин, след отчитане на специфичните му потребности. Въвежда се също изрично предоставяне на обвиняемия и на неговия защитник на възможност за запознаване с доказателствата, въз основа на които се определя мярката за неотклонение задържане под стража. С промените се предоставя възможност на свидетеля да се яви на разпит с адвокат, както и да се осигури присъствието на адвокат в случаите, когато свидетелят пожелае да има такъв по време на разпита, като неявяването на адвоката без уважителна причина не е пречка за провеждане на разпита. Това предложение е в допълнение към предвидената към настоящия момент консултация с адвокат по въпроси, които засягат правата на свидетеля.

Предвиждат се и промени в Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за митниците, Закона за военната полиция, както и в Законa за Държавна агенция „Национална сигурност” с оглед на еднаквото регламентиране на предоставянето на достатъчни гаранции за защита на правата на задържаните лица.

Въвежда се декларация за правта на задържаното лице л-приложение по образец в Закона за митниците, в Закона за военната полиция и в Закона за Държавна агенция „Национална сигурност”, с цел осигуряване на възможност на лицата, които са задържани по специалните закони, да имат правото да получат писмена декларация за правата си, като им се даде възможност да я прочетат и да я запазят през целия период на задържането.

 

About De Fakto

Проверете също

Пловдивските адвокати призоваха ВСС да прекрати процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор, а колегите им да заявят позиция

Бунтовната адвокатска колегия в Пловдив първа протестира срещу обявената номинация на и.ф. Борислав Сарафов за …

Как да пресечем властта на съдебните шефове да узаконяват „ударите “ на прокуратурата срещу „когото трябва“

Божидар Божанов Апелативният съд  преценил, че Конституцията и две решения на Конституционния съд не са …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.