Конституционният съд образува дело №5 /24 г. по искане на омбудсмана срещу забраната в Закона за движение по пътищата, която не позволява на шофьорите да възстановят отнетите им контролни точки, ако не са си платили глобите.
Омбудсманът Диана Ковачева настоява частично да бъде обявена за противоконституционна разпоредбата на чл. 158, ал. 1, т. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), която гласи: „Броят на контролните точки за отчет на извършваните нарушения се възстановява чрез частично увеличаване с 1/3 от максималния брой точки след преминато допълнително обучение, но не повече от веднъж за срок от 1 година, при условие че водачът е изпълнил задълженията си по чл. 190, ал. 3, което удостоверява със съответните платежни документи“.
Условието първо глобите, после квалифациацията, омбудсманът определя като противоконституционно, тъй като ограничава а правото им на свободно придвижване на територията на страната и ползаването на притежаваните МПС.
Ковачева напомня, че глобите се събират в изпълнителното производство по събиране на публични вземания, без да е необходимо посегателство върху конституционните права на гражданите. Всяко изискването за плащане на глобите, за да се възстановят отнетите точки, цели длъжниците да бъдат принудени да платят извън установения ред за принудително събиране на задълженията. „А всяко ограничаване на основни конституционни права на гражданите, което има за цел да компенсира неспособността на държавата да изпълнява задълженията си, е недопустимо в една правова държава и в случая се явява нарушение на чл. 4, ал. 1 от Конституцията“, подчертава омбудсманът.
През юни по подобен казус КС уважи искането на ВАдС и oбяви зa пpoтивoĸoнcтитyциoннa paзпopeдбaтa нa чл. 159, aл. 2 oт Зaĸoнa зa движeниeтo пo пътищaтa, ĸoятo зaбpaнявaше дa ce издaвaт шoфьopcĸи ĸнижĸи, тexни дyблиĸaти, a oтнeтитe дa ce вpъщaт дo зaплaщaнeтo нa нeплaтeни глoби. Преди това уважи друг искане на омбудсана за въведения от МВР ред, при който напускането на страната отново бе обвързано със заплащене на дължими глоби.
И в двата случая съдът прие: „Обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по принудително събиране на наложените глоби, по никакъв начин не може да бъде основание за фактическо санкциониране на гражданите.“
Според омбудсмана в казуса с „отнетите контролни точки“ на практика е налице двойна санкция – веднъж шофьорите въобще не се допускат до обучителни курсове и на второ място – не им се възстановяват контролните точки, дори и да е преминат успешно обучителен курс.
„Така е налице нерегламентирана санкция за несъществуващо административно нарушение, което отново е в противоречие с принципите на правовата държава“, отелязва Ковачева.
Тя подчертава още , че наложените ограничения се свежда до осигуряване на приходи в бюджета на МВР без да е ясно дължими ли са глобите, дали не става дума за искане за повторно заплащеане поради вече платени глоби, които не са отразени в системата на МВР-КАТ. „Т.е. ще е налице хипотезата на неоснователно обогатяване на държавата за сметка на гражданите“, пише Ковачева.
От досегашната практика на КС по темата отнемане на права заради „неплатени глоби“ може да се прогнозира, че МВР е напът да загуби още едно дело.
За докладчик по делото е определен Филип Димитров.