Последни новини
Home / Законът / Правна комисия абсурдно възстанови контрола на главния прокурор над всички прокурори и Пленума на ВСС, който е зачертан

Правна комисия абсурдно възстанови контрола на главния прокурор над всички прокурори и Пленума на ВСС, който е зачертан

Defakto.bg

С 11 „за“,  7  „против“  и един „въздържал се“,   комисията по правни въпроси  одобри предложение на шестима депутати от управляващото мнозинство за промени  в Закона за съдебната власт през  преходните и заключителни  разпоредби на НПК . Те ще действат  “ временно“  до изготвянето на нов съдебен закон от Министерството на правосъдието, увери Надежда Йорданова от ППДБ. Тя оправда спешните промени  с настояване на 14 членове на ВСС, което по-късно се оказа, че не е гласувано  от членове на съвета.

Абсурдната конструкция да се заобиколят още пресните промени в Конституцията предвиждат главният прокурор и неговите заместници да упражняват правомощията си по чл. 138 и чл. 139 от съдебния закон по правилата на действащия  закон.  Посочено е  това да става  –  до приемането на законите по § 22 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България“.     На практика това означава , че Главния  прокурор запазва контрола над  всички прокурори и ще  ръководи контролната дейност в прокуратурата, която има за цел да обезпечи точното и еднакво прилагане на законите от прокурорите и следователите и пр.

Смятаме, че е правилно да се даде възможност на главния прокурор и неговите заместници да могат да упражняват съответно на изменената структура на прокуратурата функциите и правомощията си по чл. 138 и чл. 139 от Закона за съдебната власт до приемането на законите по § 22 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България“,  пишат в мотивите си  вносителите  Анна Александрова и Екатерина Захариева от ГЕРБ, Надежда Йорданова и Стою Стоев от ПП-ДБ и Хамид Хамид и Ертен Анисова от ДПС.
Въпросът е какво би решил  КС, ако поправката се превърне в закон и  бъде оспорена пред него, тъй като при дейстивето на  новата конституци,  в сила от 26 декемвир м.г.  „запазването“ на правата на главния  прокурор не могат да бъдат в противоречие с разпоредбите на основия закон, категорични са  конситуционалисти, до които Де Факто се допита.   Според  новите промени в   Конституцията главният прокурор няма контрол над прокурорите  в досегашния смисъл, нещо  заради,  което управляващите лансираха конситуционните промени.  . По действащите вече конситтуционни разпоредби,  той има ограничени правомощия, yтвъpждaвa oбщи мeтoдичecĸи пpaвилa зa дeйнocттa в дocъдeбнoтo пpoизвoдcтвo нa пpoĸypopитe, cлeдoвaтeлитe и дpyгитe paзcлeдвaщи opгaни,  ръководи Върховната прокуратуар, а  ВАП беше закрита и др.

Вносителите предлагат  също Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) да продължи да съществува и да осъществява правомощията си според действащото законодателство до избора нови съдйски и прокурорски съвети.  Предложениетоим  гласи:    „До избирането на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, настоящият Висш съдебен съвет продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство, при спазване ограниченията, предвидени в разпоредбата на § 23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (ДВ, бр. 106 от 2023 г.) чрез пленум, съдийска и прокурорска колегия“.

С  измененията в Конституцията беше премахнат Пленумът на ВСС и не е ясно как  този орган ще бъде реанимиран  като го няма по Конституцията, искрено се дивят констиуционалистите.

Вносителите обаче предлагат Пленумът да продължи да съществува, докато не бъдат приети съответните изменения в законите, свързани с промените в Конституцията, за което е заложен шестмесечен срок, и последващото избиране на състави на ВСС и ВПС, каза Йорданова.  Аннна Александрова от ГЕРБ, сегашинят председател на ПК,  заяви,  че членовете на съвета са поискали спешни законодателни изменения във връзка с осъществяване на бюджетните правомощия, изпълнение на договори, висящи процедури за провеждане на обществени поръчки и различни разпоредителни сделки.  ВКС също подкрепял изменията, каза тя.

До влизане в сила на новата законодателна уредба, по силата на прякото действие на Конституцията и на § 23, ал. 2 ПЗР на ЗИД КРБ двете колегии функционират вече самостоятелно като ВСС и ВПС, без пленум, като на законодателно ниво следва да се уредят въпросите за правосубектност, представителство, правоприемство и изрично уреждане на функциите на пленум в преходния период, като поради всичко гореизложено предлагаме съответните промени“, посочват още вносителите.

Атанаска Дишева, член на ВСС,  най-напред заяви, че ВСС не е получил официално покана за днешното заседание на  правна комисия и тя изразява лично мнение.  Категорична бе, че  предложенията противоречат на влезлите в сила промени в Конституицята.  Напомни, че  основният закон стои най-високо в нормативаната йерархията и от 26 декември  м.г. нейните  текстове са в сила и имат пряко действие.  „В тези промени  няма Пленум на ВСС , той е престанал да същестувава“, каза Дишева.

„Напълно недопустимо е отлагането на действието на  един конституционне текст със закон“, акцентира  тя.  Добави още,  че  не същестувава практическа пречка за финансовите въпроси  на съдебната власт.    Ако този законов текст бъде приет, боя се, че конституционната  реформа няма да бъде  проведена по замисления начин, отбеляза Дишева.  Тя уточни, че съдийският съвет не е приемал решение за направените промени.  Има само едно писмо, подписано от Боян Магдалинчев, но в него  няма 14 депутати, които да са поискали измененията, уточни тя.

Поправките са в нарушение както на Конституцията, така и на правилника на Народното събрание, предупредиха многократно  от опозицията

Йордан Караджов ИТН изказа  мнение, че в  една нормална правна комисия такова предложение въобще не би  било допуснато за разглеждане.   „Каните се отново да правите ремонт на ремонта на ремонтите“,  заяви той.

Сглобката по някакъв начин е решила, че  всичко глупаво, което може да ес направи  в правната сфера, ще го  направи„,  заключи депутатът и попита: “ Само вие ли не разбрахте, че ВСС вече няма. Срамота е със закон да създавате орган против промените в конституцията, които вие в галоп извършихте„, очерта фактите Караджов.

Новата Конституция, която вие приехте в някакъв галоп и без да се вслушате в нито едно от становищата на експертите, има проблеми и сега ли се сетихте, че трябва ремонт на ремонта. Неслучайно в момента министърът на правосъдието заговори за промени в току-що променената Конституция. Сега искате да ни кажете, че Пленумът на ВСС съществува. Всички граждани разбраха, че с промените в Конституцията вие постигнахте една дългоочаквана цел – че няма вече ВСС. А сега ще се опитате със закон да създадете орган, юридически унищожен, да го направите действащ.  Като няма орган, няма и правомощия, които да се упражняват„, посочи още Караджов.

Надежда  Йорданова поиска да внесе яснота с обтекаеми изречения:  „Имаме уверението на министъра на правосъдието, че ЗСВ ще бъде готов към края на месец на февруали. Така че в него ще бъдат уредени всички процедуи. Интересно е да се упражняваме в популистичини изказвания“, обърна се тя към опозиционните депутати. „Ние даже понякога ви слушаме“, каза бившият правосъден министър без да изясни същинските  причини за неочаквания ремонт.

Това не са опозиционни изказвания, опонира й Мая Димитрова от БСП. Става дума за промени  на Конституцията  чрез преходни и заключителни разпоредби на закон,  който въвежда нов орган, който в Конституцията вече не  същестува,  подчерта тя  абсурда.  От Възраждане също бяха категорични, че направените предложения от шестимата  депутати са противоконституционни.

Зам. главният прокурор Елена Каракашева заяви, че ПРБ дава положително становище за промените, с които се  дава възможност на прокуратурата да си върши  работа, каза тя.  „Поставихте ни в положение да търсим начин да работим. Припознаваме ги в тези промени и затова ги подкрепяме„, каза тя.  ПРБ няма друг изход освен да иска промените,  вкючително и промени в командироването, добави тя.

Така на второ четене с поправки през отворения  НПК,  без да е минало изобщо на първо, предложението за промени в ЗСВ събра гласовете на мнозинството и се отправи направо за  второ четене в пленарната зала.

Заимствани навици

Анна Александрова

Очевидно от  ППДБ прихванаха   техниката на  ГЕРБ да се променят  закони през преходни и заключителни разпоредби, които нямат нищо общо с обсъждания законопроект, какъвто е и днешният случай.

Под председателство на Анна Александорова през 2021 г. правната комисия би всякаки рекорди.  Тогава упpaвлявaщoтo мнoзинcтвo пpиe нaĸyп пpoмeни в нaй-paзнooбpaзи  зaĸoни –  зa xaзapтa,  зa дъpжaвния  бюджeт, ceмeйнитe пoмoщи зa дeцa,  зa ДДC,  зa ĸopпopaтивнoтo пoдoxoднo oблaгaн и дp. oбщo oceм.  Ocнoвнитe пpoмeни  бяxa извъpшeни пpeз пpexoднитe и зaĸлючитeлни paзпopeдби нa зaĸoнa зa извънpeднoтo пoлoжeниe  пo пpeдлoжeниe нaтогавашната шeфĸaтa нa бюджeтнaтa ĸoмиcия  Meндa Cтoянoвa.

Toвa cтaнa въпpeĸи ocтpитe  ĸpитиĸи нa БCΠ и ДΠC зa „cпeциaлнaтa“ тexниĸa нa yпpaвлявaщитe дa внacят пoпpaвĸи в зaĸoни „нa пapчe“  – бeз oбщecтвeнo oбcъждaнe.

Атракция бяха  пpoмeнитe в Зaĸoнa зa xaзapтa през Закона за извънредното положение, с които по настояване на НАП държавата придоби монопол върху  лотарийната игра кено.   Това мотивира СЮБ да излезе с остра позиция срещу опошления законтворчески процес.

 

About De Fakto

Проверете също

Проф. Атанас Семов: Формулата “ хората на някого“ в Конституционния съд е кощунствена и обида за демокрацията

Стигнали сме до едно почти насипно състояние на законността на най – високо равнище в …

Съдиите: Недопустимо е в една правова държава, вместо мисъл за разкритите нарушения, политиците да нападат КС

Политическите сили и останалите органи да държавната власт трябва да насочат вниманието си към нарушения …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.