Последни новини
Home / Законът / КС образува дело по искането на съдия от СРС срещу отнетата възможност за сключване на брак преди пълнолетие

КС образува дело по искането на съдия от СРС срещу отнетата възможност за сключване на брак преди пълнолетие

Defakto.bg
Председателят на КС Павлина Панова е докладчик по искането срещу фактическата забрана да се сключавт бракове преди пълнолетие.

Конституционинят съд образува дело по искането на съдия Елена Динева-Илиева от Софийския районен съд (СРС)  срещу на отмяната на ал. 2, 3 и 4 от чл. 6 на Семейния кодекс (СК). Отменениет разпоредби даваха възможност на съда по изключение да разрешава сключване на  брак на навършилите 16 години лица.

Съдия докладчик е Павлина Панова.

Искането на съдия Динева – Илиева бе първото след промените в основния закон, които дадоха  възможност на всички съдии да се обрат към съда, ако установят противоконституционност на разпоредби  с основния закон по делата пред тях.

Повод за искането до КС е  висящо дело пред съдията по искане на 16-годишно момиче, което моли съда да му разреши  да се  омъжи за 20-годишния си приятел, с когото живеят заедно и имат  дъщеря, която искат да  отглеждат  заедно.  След образуването му обаче, по  предложение на три депутатки от ГЕРБ – Деница Сачева, Илиана Жекова и Екатерина Захариева,   парламентът премахна  възможността навършилите 16 години да сключват брак след разрешение на съда.  Идеята на трите бе, че ранните бракове са форма на насилие над детето, а и от международни институции настоявали да се премахне възможността за сключване брак преди настъпване на пълнолетие.

Аргументите на  съдия Динев а-Илиева сами по себе си са  показателни  за пропуснатия от депутатите дебат по темата.

В искането си съдията изтъкна, че е налице нарушение на принципа на правовата държава, тъй като в атакувания  закон не е предвиден особен режим за  висящите случаи, коеото засяга правната сигурност на гражданите.

Посочва, че  отмяната на текста от СК е предложена между първо и  второ четене на закоан и на практика е гласувана само един път, а не два пъти, както изисква Конституцията. Така не е  допуснат никакъв публичен дебат.

Съдията напомня,  че   премахването на чл. 6, ал. 2, 3 и 4 СК  нарушава правото на личен живот и чл. 47, ал. 1 от Конституцията, който предвижда, че „отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата“.

Посочва, че на  16 години приключва задължителното образование и непълнолетният може да започне самостоятелно да води живота си, освен това със същата възраст е свързано и настъпването на дееспособността по трудовото право.

„Така се оказва, че един непълнолетен, който може да има собствено домакинство, да работи сам и да се издържа, не може да официализира връзката си с човека, с когото живее, като по този начин, доколкото българският закон не предвижда алтернативни форми на официализиране на интимна връзка освен брака, се нарушава и правото на защита на личния живот по чл. 32, ал. 1, изр. първо от Конституцията, което включва и позитивни задължения на държавата“,  отбелязва  съдия Динева-Илиева.

Сред още множеството аргументи на районния  съдия се казва, че  основната причина за разрешаване на брак на ненавършили пълнолетие винаги е била бременността на жената и желанието й да се  омъжи.

„Това е и една от основните цели на уредбата, въведена още при нейното създаване (вж. Венедиков, П. Коментар на Наредбата-закон за брака. Второ изд. С., 2022, с. 23 – 24) – тъй като половата зрялост и възможността за раждане настъпват преди предвидената възраст за сключване на брак, макар и целта на закона е встъпващият в брак да има достатъчна зрялост, за да вземе това решение, ако е налице бременност, в интерес на детето е родителите му да са в брак. Поради това, доколкото установяването на бащинство извън брака е поставено в зависимост от волята на бащата, която може да се промени от узнаването за бременността до раждането на детето, разрешението за брак в тези случаи има важно значение за установяване на произхода“, посочва Динева-Илиева в искането си.

Съдията  напомня  още, че именно правото на децата да  бъдат възпитавани и от двамата си родители  гарантира защитата им по чл. 47, ал. 1 от Конституцията.

About De Fakto

Проверете също

Съветът на Европа критикува властите в София за разрушаването на ромски къщи

Съветът на Европа критикува властите в София и националните власти заради събарянето на ромските къщи в софийския …

538 кандидати на писмения изпит за заемане на 33 длъжности „младши прокурор“ в районните прокуратури

В аудитории № 272, № 292 и зала № 255 на Софийския университет „Св. Климент …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.