Задължително носене на бодикамери при изпълнение на охранителни дейности от полицаите предвиждат промени в Закона за МВР, внесен от народни представители на “Продължаваме Промяната – Демократична България”. Законопроектът предвижда и задължителното да бъдат оборудвани с видеокамери за мобилно видеонаблюдение автомобилите на МВР и Националната служба за охрана (НСО).
Според предлаганите промени при осъществяване на дейностите по опазване на обществения ред и осигуряване безопасността на движението по пътищата полицейските органи трябва да носят персонални видеокамери, по ред определен с инструкция на министъра на вътрешните работи. Снетите динамични изображения – видеозаписи и аудиозаписи, ще представляват доказателства за отразените в тях обстоятелства за извършените дейности, лицата, за които се предприемат действия по принуда, датата, часа и мястото на осъществяване на съответната дейност, и на участниците в производството.
Според вносителите предлаганите изменения в Закона за МВР са наложителни заради зачестилите случаи на обвинения в полицейско насилие, превишаване на полицейските правомощия и злоупотреба с власт. “Тези обвинения и липсата на убедителни доказателства за съпричастието на полицейските служители при извършване на неправомерни действия или тяхното оневиняване пораждат в обществото усещане за безнаказаност, полицейски произвол и затвърждават впечатлението, че силовите методи и заплашителното поведение на полицаите са техен стил и метод на работа”, аргументират предложенията си вносителите.
Те припомнят, че в последните месеци на 2023 г. във фокуса на общественото внимание се концентрираха случаите на упражнено насилие по време на протест срещу ръководството на БФС, на починал мъж в Стара Загора при твърдяно полицейско насилие, на твърдяно неправомерно задържане на мъж в гр. София при спорни обстоятелства. “Регламентирането на носене на персонални видеокамери при осъществяване на охранителни дейности ще има редица благоприятни последици в регулирането на отношенията между правоохранителни служители и гражданите”, се казва в мотивите.
Предложеният законопроект за изменение и допълнение предвижда моторните превозни средства, които ползват специален режим на движение, да се оборудват с устройство за мобилно видеонаблюдение, включително автомобилите на НСО. ”Това ще допринесе за повишаване на контрола върху моторните превозни средства със специален режим на движение, както и на спазване на правилата за движение от всички участници в движението”, пишат вносителите.
ПП-ДБ предлага законопроект за ограничаване на достъпа до интернет страници или адреси
Държавни органи да могат да налагат ограничаване на достъпа до интернет страници или интернет адреси. Това предвиждат промени в Закона за електронните съобщения, подготвен от депутати от ПП-ДБ, съобщи БНР.
Целта е борба с дезинформацията в онлайн пространството.
С измененията се въвеждат компетенции на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и на министъра на електронното управление по определяне и привеждане в действие на политиката за ограничаване на системни рискове.
Предлага се актовете за налагани ограничения да бъдат публикувани на интернет страницата на наказващия орган. Ако в тридневен срок от публикуването лицето не преустанови нарушението, наказващият орган подава искане до председателя на Софийския районен съд да за спиране на достъпа до тези интернет страници или адреси. Съдът трябва да се произнесе до 72 часа от постъпването на иска.
В мотивите към законопроекта е записано, че с предложените изменения се решават различни проблеми – от т.нар. тролски ферми, които координират неавтентично поведение в социалните мрежи до разпространение на заблуждаващи реклами за хранителни добавки чрез нерегламентирано използване на имена и лица на известни личности.
Законопроектът е публикуван за предварително обществено обсъждане..