Последни новини
Home / Законът / Правна комисия уважи ветото на президента срещу реанимирания Пленум на ВСС и правомощията на гл. прокурор

Правна комисия уважи ветото на президента срещу реанимирания Пленум на ВСС и правомощията на гл. прокурор

Defakto.bg

Правна комисия уважи ветото на президента  Румен Радев върху промените в съдебния  закон (през преходни рапоредби на НПК),   с които в противоречие на току що приетите промени в Конституцията  бе реанимиран Пленума на ВСС,  надзора за законност на  главния  прокурор  и бяха въведени ограничения в правото на защита на обвиняемите  при налагането на мярката  „задържане под стража“ в досъдебното производство.

С 2 гласа против и 18 гласа въздържали се комисията  прие ветото.  Основанията за връщането на закона за повторно обсъждане представи Крум Зарков, секретар по правните въпроси на държавния  глава.

Πpeзидeнтът  върна закона за повторно обсъждане с мотива, че възcтaнoвявaнeтo чpeз зaĸoн нa Πлeнyмa и пpaвoмoщия нa глaвния пpoĸypop  и нa пpoĸypaтypaтa, е нeдoпycтимo нарушение на Конституцията.   Cъглacнo влeзлитe в cилa измeнeния и дoпълнeния на основния  закон opгaн, нapeчeн „плeнyм нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт“, вeчe нe cъщecтвyвa, посочи Радев.  Без да се  cъoбpaзявa c нopмaтивнaтa йepapxия парламентът  възĸpecи  и пpaвoмoщиятa нa глaвният пpoĸypop дa yпpaжнявa нaдзop зa зaĸoннocт и  мeтoдичecĸo pъĸoвoдcтвo въpxy дeйнocттa нa вcичĸи пpoĸypopи,  бе друг аргумент за ветото.  В нарушеине на европейската директива за достъп до инфорация е прието на заподозрените и обивняемите да се предоставят само „доказателствата, въз основа на които се определя мярката за неотклонение „задържане под стража“.  Според процесуалната практика в България обаче на този етап обвинението представя пред защитата всички налични доказателства,  е отбелязано в мотивите.

Промените  бяха внесени между първо и второ четене на НПК в комисията по правни въпроси, а след това бяха приети само с едно гласуване – в нея и в  пленарна зала. Срещу този маниер възразиха народните представители от БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Преди дебата в комисия опозицията заплаши, че ако ветото не бъде прието,  ще прати закона в КС.

Управляващи си признаха, че са направили грешка, въпреки, че са имали  „добри“  намерения.   Стою Стоев обяви, че   ПП-ДБ няма да гласуват  в пленарна зала срещу ветото на държания  глава.  „Текстовете  действитело  не се  възприемат от правната общност“, каза той.   Предстои управляващите да предложат нови.

Гроздан Караджов  остро  критикува  извършените промени от мнозинството.“  Това, че се разкайвате ние приветстваме, но запазваме скептичност“, каза той. Караджов заяви, че  поправките в Закона за съдебната власт през преходните и заключителни разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс изобщо не е трябвало да бъдат разглеждани. „Няма причина по определени теми да се газят закони и Конституцията само и само да се задоволи някаква прищявка, доколкото целта на тази промяна не се постига„, отбеляза и той, като заподозря, че „играта на управляващите е много по-дълбока“. Според Караджов с възстановяването на пленума на ВСС се цели именно той да организира изборите за нов Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, като така да се възстановят контролът и хегемонията върху тях и те да бъдат овладени.

Той се обърна към  представителите  на ДПС в комисията и поиска също да се извинят, защото  са сред вносителите на поправките, но Хамид Хамид си мълча.  Караджов обясни предложението с обстоятелство, че при  такива гафове, хората  казват за депутати са „всички са маскари“ , въпреки опитите на опозицията да спре промените.

Ако ни бяхте послушали – нямаше сега да е  този срам пред обществото  юридическата общност“, каза той и завяви, че е  нужен повече разум при предлагане на новите текстове.

Цвета Рангелова от Възраждане също отправи укор, че ако  управляващитеет се бяха вслушали в аргументите, нямаше сега да гласуват срещу собствените си предложения.

Казвате, че сте  допуснали грешка, но ако не беше ветота на президента,  щеше ли да се случи нещо за нейното отстраняване, попита  Мая Димитрова  от БСП.

Радомир Чолаков заяви, че юристите от правна комисия трябва да се научат да казват НЕ“, а невинаги да отговарят  с „ДА“. Призна, че промените в Конституцията са били приети прибързани заради Шенген,  въпреки молбите на министър Славов и неговите,  да се „отпусне“ още един месец, за да се огледат прецизно текстовете,  но това не се е случило.

Заради политическата  целесъобразност ни казаха, че трябва да бързаме, за да ни приемат в Шенген. Приехме Конституцията, но не ни приеха в Шенген“, отбеляза той и предизвика смяха в залата.

Карджов се  заинтересова кой стои зад форсирането,  а  Чолаков каза: „Докато бях председател на конституционната комисия никой от ГЕРБ не ми е казвал да се бърза, това винаги е идвало от инициатротите на конституционната реформа“. 

От думите на  зам. министър Емил Дечева стана ясно, че Министерство на правосъдието ще  предложи нова  3 в чл. 64 от НПК , според която заподозрените и обвиняемите и тяхната защита ще имат право да се запознават със събраните  доказателства преди задържането в досъдебното производство.  „Всички“  доказателства, настоя  Петър Петров от Възраждане, за да не отсейва прокуратуратеа онези, които са й удобни, добави той.

На финала на заседението Анна Александрова, която сега е председател на комисията,   скастри  Радомир Чолаков за изказването му.  Тя  бе сред вносителите  на скандалните  промени.

 

About De Fakto

Проверете също

САС остави в ареста Ибрямов, без да му е свален имунитета, зам. шеф на СГС е разрешил да се прилагат спецсредства (допълнена)

Андрей Янкулов:  Последните останки от правовата държава се рушат пред очите ни  Софийският апелативен съд …

Атанас Славов: Изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор е безсмислен и обречен

  “Вместо да инвестира доверие в избора на Борислав Сарафов, този делегитимиран Висш съдебен съвет …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.