За разлика от Румъния в България липсват такива случаи, имате журналистически разследвания, но те не стигат до съдебни дела
Необходимо е да реформираме правосъдната система в някои държави членки. Това важи и за България – това заяви пред БНР еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.
Ако няма ефективна съдебна система, е невъзможно да се изпълняват правилата, които се въвеждат на европейско ниво, предупреди еврокомисарят. Той добави, че „промяната на законите е много важна, но не е лесно да се промени ситуацията дори с ново законодателство.
По повод убийството на Мартин Божанов – Нотариуса еврокомисарят отбеляза, че е „важно да се се уверим, че има разследване“. „Да се уверим, че има възможност действително да се проведе реално разследване от независими лица.“
За да се постигне тази цел, трябва да се променят много неща в България, посочи Рейндерс. По думите му, най-важно е изпълнението и прилагането на промененото законодателство.
Най-важното е да се назначи главен прокурор, който е независим и да има отчетност на главния прокурор, подчерта комисарят по правосъдие.
Според Рейндерс е налице „много ясен ангажимент за промяна на ситуацията в България“, но „следващата стъпка е той да бъде прилаган“. По думите му, „има воля за промяна в институциите“.
Като изтъкна необходимостта от „добър подбор“ на членовете на Антикорупционната комисия, Дидие Рейндерс посочи: „Ако няма независимост, ако има намеса и влияние от различни политически партии, ще е проблем за доброто функциониране на комисията.“
За разлика от Румъния и разследването на представители на висшия ешелон във властта в България липсват такива случаи, посочи комисарят. „Има доклади на разследващи журналисти, но не се стига до съдебна зала„, отбеляза той.
„Когато се направи сравнение с други държави членки, това е много важен елемент от мониторинга. Необходимо е да се стигне до края на процеса, не само да започне разследване, но да има и съдебно дело.“
По темата със състоянието на медиите Рейндерс смята, че са необходими добър регулаторен орган за плурализма в медиите и повече прозрачност за собствеността и финансирането им. Той отчита „все по-голям риск, на който са изложени журналистите„. Делата-шамари са реална тенденция не само в България, но и в други държави членки, добави еврокомисарят по правосъдие.