„В списъка с магистратите с карти в частния клуб “ SS“ на генерал Атанас Атанасов видях няколко имена на магистрати, които са предимно бивши членове на специализираното правосъдие – прокурори, присъства името и на Емил Писков, който е бивш служител на ГДБОП. Около 8-10 човека, присъстват в списъка. Всяко име, което е замесено в този казус трябва да бъде разпитано. Конкретно в този списък няма имена на политици“.
Това заяви заместник-председателят на 49-ото Народно събрание и депутат от ПГ на „ПП-ДБ“ Никола Минчев в студиото на“Денят започва“ по БНТ. Той е председател на временната анкетна комисия, създадена след убийството на Мартин Божанов-Нотариуса, която снощи откри първото си заседание.
Във връзка с вчерашното му изказване – „Всички разплитащи са тежко оплетени„, той коментира: „С това изречение имах предвид, че по принцип едни корупционни зависимости трябва да бъдат разплетени и да бъдат преследвани по наказателен ред участниците в тях. Това изисква работеща прокуратура и независим съд. В частния клуб на Нотариуса членуват магистрати. Това е една група за влияние в правосъдната система. Правосъдната система трябва да разплете казуса, а се оказва, че е заплетена в нея„, подчерта Минчев.
Той обясни, че членството в един такъв клуб не е престъпление, но е важно да се изясни каква дейност се е осъществявала в него. „Когато в този клуб се търгува влияние в правосъдната система е престъпление. В рамките на тази парламентарна комисия ще трябва да изслушаме доста лица, за да съберем повече информация, което да накара разследващите органи да разплетат казуса. Всички имена, които присъстват по някакъв начин ще бъдат поканени на изслушване“, каза Минчев.
Той уточни, че и по казуса с Нотариуса и 8-те джуджета са на около 3-4 г. и нищо не се е случвало за разплитането им.
„Трябваше, едва ли не, да бъде убит Нотариуса, за да се сети изобщо някой, че около него има група за действие. Това бездействие на институциите наложи миналата година да започнем с конституционните реформи в частта съдебна власт, защото не работят“, каза той.
По думите му, макар че Делян Пеевски не е споменат директно, също ще бъде поканен за изслушаване пред комисията. На снощното заседание на временната комисия от АКФ препоръчаха Делян Пеевски да не остава извън вниманието на депутатите.
Според Минчев, ако се окаже, че има връзка между кръга около Нотариуса и Петьо Еврото, тя ще се разследва, а бившият районен прокурор на София Невена Зартова също ще бъде поканена на изслушване. Името тй беше замесено в изявленията на гръцки инвеститори, които разказаха за връзка между нея и адвоката на Нотариуса – Велимир Атанасов
Председателят на ССБ Татяна Жилова заяви, че списъкът с имена на магистрати, който се разпространява може да бъде лесно манипулиран и благодарение на него дори да бъдат „изпрани“ имена, попаднали в него.
„Целият разказ ще бъде много циничен, защото ние сме свидетели на много цинични неща, които чуваме. Но е хубаво не просто да бъде чут, но и да бъде осмислен с всички последствия и да бъде разкрит в дълбочина„, посочи Жилова.
На заседанието на анкетната комисия в НС Андрей Янкулов от АКФ напомни, че АКФ освети и и групата около Петьо Петров-Еврото „Осемте джуджета“.
Той и колегите му от АКФ Бойко Станкушев и Николай Стайков бяха поканени във временната комисия, която проверява факти и обстоятелства около застреляния на 31 януари Божанов и неговата група за натиск над съдии.
Според Янкулов предметът на изясняване на обстоятелствата около групата на Божанов би трябва да се разшири и към групата на безследно изчезналия Петьо Петров. „Връзката между тези групи е фактическа – има отношения между техните лидери. Предметът на изясняване на обстоятелствата около покойния Божанов трябва да се разшири до изчезналия Петьо Петров”, каза Янкулов и призова за пълен одит за дейността на КПКОНПИ през годините. Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е разработвала магистрати от обкръжението на Мартин Божанов-Нотариуса, а срещу тях са прилагани и специални разузнавателни средства, каза той.
Безспорно и двете групи са оперирали не само по дела на спецправосъдието, но по-мащабно. „Така, както бяха закрити, с това се приключи цялата история около тях. В никакъв момент не беше направен обстоен анализ за това какво тези институции са работили през годините, а трябваше да бъде направен преди да бъдат закрити“, коментира юристът и добави, че е документирано сериозното влияние, което тези неформални структури са оказвали върху специализираното правосъдие.
„Основният маниер на действия на спецправосъдието беше, че там бяха задържани под стража определени хора, голяма част от тях разполагащи с финансови възможности. Нито едно от тези дела не приключи – дали са висящи още, дали са прекратени още от прокуратурата…Единственият казус, доведен до някакъв край, е този на бившата кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева„, посочи Янкулов. Той напомни, че в спецправосъдието са били концентрирани всички големи дела за корупция, останали без резултат.
Янкулов постави и въпроса дали информацията, което това звено е събирало, не е била използвана за натиск и шантаж, както въпроса – как МВР не може да установи защо е имало полицейска охрана пред двата клуба – „Осемте джуджета“ и SS клуб на Нотариуса. Николай Стайков каза, че може да се провери дали полицаите са охранявали клуба в работно време по заповед или в свободното си време за допълнителни доходи.
„Това, което осветихме от АКФ, е работеща система за влияние в съдебната система“, отбеляза той. Както пред Съдийския съвет, така и пред депутатите той отново акцентира върху медийната машина за злепостаяне на репутации срещу солиден приток на финансови средста.
От ИТН поискаха от временната анкетна комисия да изслуша десетки лица, които биха имали информация за дейността му и на тази на частния му клуб. В списъка, изпратен до председателя на комисията Никола Минчев, са имената на министъра на финансите Асен Василев и шефа на НАП заради данните на гръцките бизнесмени, че след оплакванията им в МФ, са последвали данъчни проверки.