Съюзът на съдии в България излезе с позиция по решението на Съда на Европейския съюз от 25 януари 2024 г. с което тарифата за адвокатските възнаграждения съгласно приетата от Висшия адвокатски съвет Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, беше обявена за несъвместима с правото на Европейския съюз. Без да предлагата задължителен подход , от ССБ призовават съдиите в България при формулиране на решенията си за адвокатските хонорари да обсъждат задълбочено въпроса за положения труд и да излагат аргументирано решенията си.
„Апелираме към справедлива оценка на присъдените разноски, която да води до достойно заплащане на адвокатския труд, съответстващо на положените усилия и поетите от адвокатите отговорности, вкл. и имуществена такава. “ готови сме и да участваме в професионални и аргументирани дискусии по темата“, се посочва в позицията.
Позицията:
Уважаеми колеги,
Уважаеми граждани,
Управителният съвет на Съюза на съдиите в България изразява загриженост по повод критични публикации в медиите за присъждане на прекомерно ниски възнаграждения на адвокати за осъществяване на процесуално представителство на лица, на които е представена безплатна защита, както и за намаляване на присъдените на страни по дела хонорари, които те са заплатили за адвокатска защита.
След постановяването на решението на Съда на Европейския съюз от 25 януари 2024 г. по дело C-438/22 Ем акаунт БГ тарифата за адвокатските възнаграждения, прилагана дълги години съгласно приетата от Висшия адвокатски съвет Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, беше обявена за несъвместима с правото на Европейския съюз, поради което отговорността за разумно заплащане на труда на адвокатите е оставена на българските съдии в отделните съдебни състави. В медиите са публикувани различни статии за различни съдебни актове, които са повод за емоционални дискусии.
Призоваваме съдиите в България (без да предлагаме задължителен подход за решение на всеки случай или да оценяваме като правилни или неправилни мотивите на съдебните състави по същество) при формулиране на решенията си за адвокатските хонорари да обсъждат задълбочено въпроса за положения труд и да излагат аргументирано решенията си. Апелираме към справедлива оценка на присъдените разноски, която да води до достойно заплащане на адвокатския труд, съответстващо на положените усилия и поетите от адвокатите отговорности, вкл. и имуществена такава. Готови сме и да участваме в професионални и аргументирани дискусии по темата.
Същевременно, за да се избегнат взаимни обвинения между юридическите гилдии и правна несигурност, призоваваме представителите на изпълнителната и законодателната власт и органите на адвокатурата да предприемат бързи мерки за изработване на съобразена с правото на Европейския съюз уредба, която да отчита всички интереси при определяне на начина на оценяване на адвокатския труд. Очакваме да се проведе дискусия с достъп на обществеността и сме готови да дадем становище по изготвен проект на нормативен акт, за да се постигне справедливо, балансирано и достойно заплащане на адвокатския труд.
Вярваме, че без безкомпромисен, почтен, професионален, достоен и оценен адвокатски труд не може да има справедливо развитие на правосъдието.
В началото на февруари Bиcшият aдвoĸaтcĸи cъвeт прие peшeния зa пpeдпpиeмaнe нa ĸoнĸpeтни дeйcтвия c oглeд решението Cъдa нa eвpoпeйcĸия cъюз. Haлaгa ce дa ce пpeдпpиeмaт cepия oт зaĸoнoдaтeлни мepĸи зa пpeoдoлявaнe и cъoбpaзявaнe нa нaциoнaлнaтa ypeдбa c пpaĸтиĸaтa нa CEC, oбявиxa aдвoĸaтитe, ĸoитo ca възлoжили нa cпeциaлнa paбoтнa гpyпa дa изгoтви пpoмeни, ĸoитo дa cлужат за opиeнтиp на cъдилищaтa пpи oпpeдeлянe нa aдвoĸaтcĸитe paзнocĸитe, бeз дa бъдaт oщeтявaни cтpaнитe пo дeлaтa, гpaждaни и ЮЛ.
Идeятa e да бъде пocтигнaт „paзyмeн и бaлaнcиpaн пoдxoд пpи oпpeдeлянe нa paзмepa нa aдвoĸaтcĸoтo възнaгpaждeниe, ĸoгaтo то е чacт oт oтгoвopнocттa зa paзнocĸи в cъдeбнитe пpoизвoдcтвa, бeз тoвa дa пocягa нa cвoбoдaтa нa дoгoвapянe нa възнaгpaждeниeтo нa aдвoĸaтa в oтнoшeниятa aдвoĸaт-ĸлиeнт, ĸoeтo тpябвa дa e cпpaвeдливo, oбocнoвaнo, дa гapaнтиpa ĸaчecтвo нa пpeдcтaвeнaтa пpaвнa пoмoщ и дa cъoтвeтcтвa нa дocтoйнcтвoтo нa пpoфecиятa“, отбеляза BAдC.