Последни новини
Home / Законът / Следи от шпионски софтуер в Брюксел: Елена Йончева и Натали Лоазо са били подслушвани

Следи от шпионски софтуер в Брюксел: Елена Йончева и Натали Лоазо са били подслушвани

Defakto.bg
 Депутатите от Европарламента откриха в телефоните си зловреден софтуер, което предизвика тревога за поверителната работа на ЕС в областта на отбраната, пише европейската редакция на Politico, съобщава агенция Фокус.  Новината е потвърдена от самата Йончева пред изданието.
Двама членове и един служител на подкомисията по сигурност и отбрана на Европейския парламент са станали обект на атака от шпионски софтуер в разширяващ се случай на пробив в сигурността на работата на институцията на ЕС.

Френският либерален член на Европейския парламент Натали Лоазо, която председателства подкомисията по отбрана, е била обект на атака от шпионски софтуер от израелски тип Pegasus, е потвърдила тя пред европейската медия. Българският депутат Елена Йончева, член на подкомисията, също е открила следи от шпионски софтуер на телефона си по време на проверка на ИТ сигурността тази седмица, е съобщила тя.

Трето длъжностно лице, служител на комисията, също е било обект на посегателство.

Новите разкрития показват, че кризата около хакването на телефоните на Европейския парламент се разширява, след като в сряда Politico съобщи, че институцията е помолила членовете на подкомисията по отбрана (SEDE) да проверят телефоните си за шпионски софтуер.

„Следи, открити в две устройства“, накараха институцията да посъветва членовете да проверят телефоните си, заяви заместник-говорителят на Парламента Делфин Колар. Сега броят им е нараснал на три.

Европейският парламент е в повишена готовност за кибератаки и чуждестранна намеса в навечерието на изборите за Европейски парламент през юни, предава агенцията.

Насочването към законодателите на ЕС поражда опасения относно някои от дейностите на Европейския съюз по изключително чувствителни въпроси. Подкомитетът играе консултативна и надзорна роля в областта на сигурността и отбраната – които остават основна отговорност на правителствата на ЕС – докато Европейският съюз увеличава производството си на боеприпаси и разработва стратегии как най-добре да подкрепи Украйна.

Йончева е извършила рутинна проверка на своя iPhone във вторник в ИТ службата на Парламента. Техниците я информирали, че на 30 октомври или около тази дата е имало „тежка атака“. Към момента на публикуване на статията българският депутат все още очаква анализ дали атаката е била успешна и какъв зловреден софтуер е бил използван.

„Тук не става въпрос за мен или за някой друг … Като цяло [хакерството] е нещо, което става все по-популярно като инструмент за получаване на нелегитимна информация„, е коментирала Йончева.

Петима други членове на SEDE, с които европейската медия се е свързала, са заявили, че или очакват среща за проверка на телефоните си, или планират да го направят през следващата седмица.

Инцидентът с шпионския софтуер на Лоазо е съобщен първо от Le Point. След това председателят на подкомитета изпрати в сряда имейл, видян от Politico, в който посъветва своите членове да занесат телефоните си в ИТ службата на институцията за проверка на шпионския софтуер.

На Лоазо ѝ е омръзнало да слуша как членовете на Европейския парламент повтарят как не са легитимна цел за хакерски атаки, защото няма да имат „нищо интересно за казване“, е заявила тя пред Politico. „Те някак си не желаят [да говорят] за личния си живот… Не искат да им се проверяват телефоните. Ето защо направих нещо малко по-официално“, споделя тя.

Това не е първият път, в който Лоазо проверява телефона си за шпионски софтуер, но за първи път е установено успешно проникване. Оттогава тя е сменила устройството си.–

Следи от шпионския софтуер „Пегас“ са открити в телефона на евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева, съобщи „Политико“.

Техническите лица информирали Йончева, че телефонът ѝ е атакуван на или около 30 октомври 2023 г. Атаката била „тежка“. Евродепутатката все още очаква анализа дали хакването е успешно и дали е бил използван зловреден софтуер.

„Пегас“ е софтуер, произведен в Израел. Той може да бъде инсталиран незабелязано в мобилни телефони, работещи със системите iOS и Android.

About De Fakto

Проверете също

Съветът на Европа критикува властите в София за разрушаването на ромски къщи

Съветът на Европа критикува властите в София и националните власти заради събарянето на ромските къщи в софийския …

538 кандидати на писмения изпит за заемане на 33 длъжности „младши прокурор“ в районните прокуратури

В аудитории № 272, № 292 и зала № 255 на Софийския университет „Св. Климент …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.