Позиция на УС на Камара на следователите в България

Във връзка с информации, отразени в медиите, позиции на адвокатски колегии и нарастващото негативно отношение в обществото към Прокуратурата на Република България, изразяваме следната позиция:
Страната ни е правова държава, в която се спазват Конституцията, законите и подзаконовите актове. Всеки орган или институция притежава конкретно регламентирани правомощия, в рамките на които изпълнява функциите си. В прокуратурата работят достатъчно честни и безпристрастни хора, в чиито интегритет вярваме. Вместо да се отправят обвинения към прокуратурата като цяло, призоваваме всички лица, разполагащи с информация за нерегламентирана дейност на магистрати, адвокати и политици, да я предоставят пред компетентните органи, за да могат да се извършват задълбочени и ефективни проверки, както и да се проведе пълно, обективно и безпристрастно разследване.
Следва да се установят и проверят всички факти и обстоятелства около твърденията на конкретни лица, след което те да се оповестяват публично, защото в противен случай би могло да се засегне доброто име на конкретни магистрати и да се дискредитира прокуратурата в обществото. Отговорност на държавните институции е да се предприемат ефективни действия в рамките на правомощията им срещу конкретни виновни лица, за да се изчисти системата от нежелателни явления като корупция и влияние в нея.
Призоваваме представители на съдебната, законодателната и изпълнителната власт, на адвокатурата, както и гражданите, да предоставят на прокуратурата всички данни и информация, с които разполагат, като институциите предприемат съответните действия в рамките на своите компетентности. В конкретния случай на този етап с внушения и спекулации се петни името на всички работещи в прокуратурата, а и на адвокатите и наша обща цел е да се установят виновните лица, да се оздрави и стабилизира съдебната система, да се възстанови доверието на обществото в нея, да се проведе докрай съдебната реформа и да бъдат защитавани ефективно правата на гражданите.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ НА КАМАРАТА НА СЛЕДОВАТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ
П.П.
През юни м.г. изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов възложи на заместник директора на Националната следствена служба (НСлС) Ивелина Христова временно да ръководи следствената служба, считано от 19.06.2023 г. Христова организира работата на следователите и служителите в НСлС и следователите от окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури за периода, в който Сарафов е административен ръководител на прокуратурата.
На 9 ноември 2022 г. той за втори път бе избран за директор на НСлС, с мандат от пет години, а като шеф на следствието, Сарафов бе и зам. главен прокурор на Гешев. Ако от и.ф. главен прокурор не стане титуляр на поста, Борислав Сарафов се връща начело на НСлС.