Последни новини
Home / Законът / Специалният прокурор Даниела Талева разследва данни, свързани с Борислав Сарафов по аферата „Осемте джуджета“,

Специалният прокурор Даниела Талева разследва данни, свързани с Борислав Сарафов по аферата „Осемте джуджета“,

Defakto.bg
Адход прокурор Даниела Талева

 

Специалният прокурор за разследване на главния прокурор и неговите заместници Даниела Талева проверява данни,  свързани с и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с аферата „Осемте джуджета“. Те са постъпили при нея след встъпването ѝ в длъжност, съобщава БНР.

Делото, от което тръгва проверката е образувано  след взрива до автомобила на Иван Гешев на 1 май м.г.  Скоро след това  Софийската районна прокуратура започва разследване на  бившия следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, и още един човек за изнудване чрез незаконни записи и проследяване.

С постановление от 9 юни 2023 наблюдаващият прокурор от Софийската районна прокуратура отделя част от материали от делото, по което е работила и ГДБОП и ги изпраща на ВКС с мотива за свидетелски показания, които съдържат данни за извършено престъпление от тогавашния заместник на  Гешев – Борислав Сарафов. По-късно именно именно това дело става повод самият наблюдаващ прокурор да бъде обвинен за процесуалните  си действия, а на шефа на СРП Невена Зартова да бъде поискано второ дисиплинарно  производство.  Зартова нарече разследването  „най-голямата корупционна схема“, свързана  с кръга „Осемте джуджета“.

Даниела Талева  встъпи в длъжност през декември 2013 г.  и  след като поема функциите на прокурор за разследването на главния и неговите заместници , тя е  изискала веществените доказателства по „Осемте джуджета“. Те вече се проверяват от разследващите полицаи, които са част от екипа ѝ.  Тази проверка трябва да завърши или с образуване на досъдебно производство срещу настоящия и.ф. главен прокурор, или с отказ.

При  Талева има още няколко сигнала срещу Борислав Сарафов –  на сдружение „Боец“ и от граждани.  По един тях тя   отказа да образува досъдебно производството , след като не откри данни за извършено престъпление. Случаят бе свързан със сигнал за имотни проблеми на  близки на Сарафов.

По време на изслушването от временната комисия в НС по случая „Божанов“ съдия Владислава Цариградска, свидетелствала за натиска върху нея и последните й отправени заплахи, препредадени от пиара на Върховна прокуратура Bacил Ивaнoв. Тя напомни, че Иванов  e пoдaтел на пъpвия cигнaл cpeщy Бopиcлaв Capaфoв след като механизма  за разследване на главния  прокурор влезе в сила.  От думите й се разбра, че пocлe  той  пoдaл втopa дeĸлapaция,  в ĸoятo заявил, че пъpвaтa „нe e вяpнa“.   „Πoĸaнeтe Capaфoв и Beceлин Ивaнoв дa дaдaт oбяcнeния“,  пpeдлoжи  Цapигpaдcĸa нa дeпyтaтитe.

На Общото си събрание адвокатите от  страната  в събота  приеха декларация, в която изрично  настояха пpoĸypaтypaтa и Bиcшият cъдeбeн cъвeт, в paмĸитe нa cвoитe изĸлючитeлни пpaвoмoщия, дa дeйcтвaт cвoeвpeмeннo и бeзĸoмпpoмиcнo, ĸaтo вcичĸи твъpдeния зa нaтиcĸ и зaплaxи ĸъм cъдии, изнeceни в пyбличнoтo пpocтpaнcтвo, вĸлючитeлнo зa ceзиpaнe нa пpoĸypaтypaтa и BCC по случая „Осемте джуджета“, дa бъдaт paзcлeдвaни зaдълбoчeнo и пo нaй-бъpзия възмoжeн нaчин.

„Ако това е невъзможно, поради евентуално участие на административни ръководители и прокурори на всички нива в прокуратурата, включително и във Върховната прокуратура, то призоваваме специалния прокурор за разследване на главния прокурор и заместниците му да бъде сезиран по съответния ред и да започне самостоятелно разследване“, заявиха адвокатите.

„Нещата в съдебната система не са притеснителни, те са зловещи“, заяви бившият районен прокурор на София пред депутатите в НС.  Пред инициативата „Правосъдие за всеки“, тя разказа, че адмиминистративни ръководители в прокуратурата са  зависимост от кръга „Осемте джуджета“. Те получали огромни суми всеки месец и срещу тях правят „услуги“ на кръга,  като решават преписки в негов интерес и оказват натиск на нисшестоящи прокурори.  Това „семейство“ е широко известно в съдебната власт и е нелогично главните прокурори да не са чували за него. Тази престъпна мрежа действа и в момента, се разбира от думите на Зартова.

 

About De Fakto

Проверете също

Адв. Адела Качаунова прогонозира: Властта ще даде още по 6 месеца на Сарафов и Чолаков на постовете

Комитетът на министрите на Съвета на Европа излезе с решение по изпълнението на предписанията по …

Парламентът забрани вейповете за еднократна употреба и продажбата на енергийни напитки на деца

Забрана на употребата, предлагането и продажбата на деца на продукти с високо съдържание на кофеин …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.