Последни новини
Home / Актуално / Адв. Даниела Доковска: За „фалшивите оценки“, „фиктивните дипломи“ и съдебната реформа

Адв. Даниела Доковска: За „фалшивите оценки“, „фиктивните дипломи“ и съдебната реформа

Defakto.bg

Има ли прокурори в Благоевград? Има ли и. ф. главен прокурор?  Някой знае ли къде е главният инспектор г-жа   Точкова?  

Адв. Даниела Доковска
Днес цял ден четох вестници (по Н. В. Гогол). И попаднах на забележителен журналистически материал в сайта „Дневник“ – „Студентите на Югозападния университет с фалшиви оценки ще се явяват пак на изпити“.

Авторката Стефани Зорова разказва, че извършена проверка по сигнал от м. януари установила сериозни нередности в Югозападния университет „Неофит Рилски“ (ЮЗУ) – в главната книга имало „коригирани“ текстове с коректор, липсвали оценки, били нанесени оценки от изпити без подпис и оценки, под които се е подписал друг преподавател, а не този, който води учебната дисциплина. Нарушенията били над 130, в това число издадени фиктивни дипломи.

Във връзка с това министърът на образованието и науката Галин Цоков разпоредил студентите с неправомерно признати изпити да ги положат отново и да изпълнят всички държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионалната квалификация „юрист“ .

От писмения отговор на министъра на депутатски въпрос, приложен към публикацията, е видно, че ректорът на ЮЗУ е поискал удължаване на срока за отстраняване на нарушенията и срокът бил удължен до 15.04.2024 година. Така след малко повече от месец „фиктивните“ дипломи по специалността „Право“ ще станат истински.

 Това е грандиозен скандал, който би разтърсил всяка цивилизована държава. След като проверката е извършена по повод на питане от депутат, би трябвало да се очаква създаването на специална парламентарна комисия, която да обследва из основи въпросното висше учебно заведение.

 Първо, защото става дума за национална образователна институция – според сайта на ЮЗУ структурата му включва 9 факултета и на първо място сред тях Правно-историческия, а „университетът е акредитиран с максимална оценка на Националната агенция за оценяване и акредитация“ (последното повече от всичко би трябвало да заинтересува парламента).

 Второ, защото няма държава, която така безотговорно да подготвя кадри за съдебната си власт – съдии, прокурори, следователи; професионални участници в правораздаването – адвокати, юрисконсулти и т.н.; както и бъдещи доценти, професори и доктори на юридическите науки, които ще градят правната наука и образование.

 И трето – защото реформата на правосъдната система, с която парламентът се е заел, напълно се обезсмисля, ако в нея навлязат хора с „фалшиви оценки“ и „фиктивни дипломи“.

Според обсъжданата статия „студентите с фалшиви оценки“ ще се явят пак на изпити. Това поражда множество въпроси.

Студентите – бъдещи юристи, не са ли знаели, че оценките им са „фалшиви“? Ако са знаели, годни ли са да станат юристи? А „фалшивите оценки“ не водят ли до „фалшиви дипломи“?

Преподавателите знаели ли са, че пишат „фалшиви“ оценки? Ако са знаели, годни ли са да бъдат преподаватели?  Сега тези студенти пред същите преподаватели ли ще се явят на изпит, за да си легализират оценките?

Какво ще правим с издадените дипломи „с фалшиви оценки“?  Какво ще правим с дипломираните правоспособни юристи – те може вече и да правораздават? Защото компетентните институции не са разследвали откога съществува такава практика. 

На юридически език вписването на „фалшива оценка“ в главната книга, респ. в студентската книжка се нарича невярно документиране, а масовото издаване на такива документи насочва към идеята за съучастие или за група. Това могат да кажат само компетентните институции. Няма данни обаче за активност от тяхна страна, въпреки че фактите са публично известни.

Има ли прокурори в Благоевград? Има ли и. ф. главен прокурор? Той не може да ръководи разследването, но може да попита прокурорите дали са образували досъдебно производство.

Къде е „конституционният орган“, наречен Инспекторат към Висшия съдебен съвет (ИВСС)? Той също не може да разследва, но може да провери дали органите на съдебната система действат.

И накрая: докато обществото се раздира от скандали в съдебната система, някой знае ли къде е главният инспектор г-жа Точкова?  Четох, че Софийската градска прокуратура не била проверявана от ИВСС от 2015 година досега. Да вземе да провери поне дали работи прокуратурата в Благоевград. И да каже нещо. Например как да проведем съдебната реформа с „фалшиви оценки“ и „фиктивни дипломи“.

 

 

About De Fakto

Проверете също

След всичко, което „натвори“, ВСС подлага на нов удар съдебната системата с избора на главен прокурор

  Обществените очаквания към новия главен прокурор, да възстанови чувството за справедливост, са огромни. В …

„Правосъдие за всеки“ свиква протест във вторник срещу обявения избор на Сарафов за главен прокурор

Главният прокурор нека не е светец, но и да не е ортак с г – …

4 коментара

  1. петър олбретенов

    Поздравления на колежката Доковска, която постави пръст в раната каквото представлява качеството на юридическото образование в нас. Мисля – и за това имам някои сведения, които не са доказателство – че такива случаи има не само в ЮЗУ, но за пръв път това официално се документира. Това действително е грандиозен скандал и нареждането на министър на образованието да се повторят изпитите съвсем не е адекватният отговор за този случай. На всички въпроси зададени от Доковска трябва да бъде даден отговор от съответните институции. И още нещо: проблемът с “ фалшивите дипломи“ все пак е по – малкия и по – лесно решим проблем. Големият проблем е с качеството на юридическото образование с оглед на нароилите се юридически факултети, а също и с признаването на правоспособност за всички юридически професии на завършилите на института в Симеоново.

  2. Издадените неправомерно дипломи да се признаят за невалидни.

  3. Иванка Николова

    Интересен казус…Дали важи за всички персони/бивши или е избирателно,на „случаен“принцип?!А тази система/схема засяга ли и други ВУЗ в България?!
    Благодаря за публикуваната публична тайна!!!

  4. Възмутително… Цяло едно общество е наясно с тези практики в университетите, и тези отговорни за контрола си затварят очите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.