Последни новини
Home / Законът / Министрите на правосъдието на ЕС обсъдиха ефективното противодействие на незаконния трафик на мигранти

Министрите на правосъдието на ЕС обсъдиха ефективното противодействие на незаконния трафик на мигранти

Defakto.bg
Министърът на правосъдието Атанас Славов участва в обсъждането на директива за ефективно противодействие на незаконния трафик на мигранти чрез установяването на минимални общи стандарти в националните законодателства на държавите-членки по време на заседанието на Съвет „Правосъдие и вътрешен ред“, част „Правосъдие“ в Брюксел.
Във формат „Смесен комитет“ (включващ държавите членки на ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария) бе изразена подкрепа за това предложение. Откроена беше и необходимостта от модернизирането на съществуващата правна рамка на равнище ЕС за санкциониране на лицата, занимаващи се с незаконен трафик на мигранти, съобщи МП.
  По време на политическия дебат за нуждата от допълнително проучване на елементите на престъплението „незаконен трафик на мигранти“ министър Славов акцентира върху необходимостта да се намери решение на криминализирането на самата дейност по незаконен трафик на мигранти чрез установяването на минимални общи стандарти в националните правни уредби. По въпроса за подпомагане на неразрешено влизане, транзитно преминаване и пребиваване в ЕС, което вероятно ще причини сериозна вреда на дадено лице, доц. Славов предложи разпоредбата да бъде предвидена като квалифициран състав на основното деяние. Подобен подход беше споделен и от други изказали се министри.
  Министрите приеха Заключения на Съвета относно годишния доклад на Комисията относно прилагането на Хартата: ефективна съдебна защита и достъп до правосъдие. Атанас Славов поздрави новия директор на Агенцията за основните права на ЕС (FRA) и подчерта, че България е въвела актове за достъпа на уязвимите лица до правосъдие. „От съществена важност за обществото ни е да продължи своето развитие чрез повишаване на културата на зачитане и гарантиране правата на всеки човек като универсална и неотменима ценност“, заяви доц. Славов.
 В разговор с главния прокурор на Украйна Андрий Костин, Атанас Славов обсъди възможността за подпомагане на разследванията, водени от Украйна, както и за иницииране на наказателно разследване в България за военни престъпления и престъпления против мира и човечеството.
Проведе се и тематично обсъждане на темата за върховенство на правото като министрите обмениха мнение по начините за гарантиране на устойчивостта на съдебната система в борбата с престъпните групи.

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.