Сарафов продължавал да е по – институционално приличен от Гешев
Общественото обсъждане на новия Закон за съдебната власт вече е в ход. След редакцията на Конституцията, засягаща правораздаването, тези промени сега са втората и много важна част от целия процес на модернизиране на съдебната система. А тя привлича още повече внимание, след големите скандали с магистрати през последните години, познати на всички. Коментар по темата в направи министърът на правосъдието в оставка Атанас Славов пред Нова тв.
Той посочи, че най-важните промени в него са независимост на съдиите, отчетност на прокуратурата, независимост на Инспектората към Висшия съдебен съвет, нови правила за конкурси и атестиране на магистрати, ограничаване на властта на прокуратурата до наказателния процес и ограничаване на възможностите за произвол на прокуратурата.
„Преди всичко целта е българските граждани да вярват, че когато влязат в съда – ще има независим, неподкупен и справедлив съдия. Че в залата ще има прокурор, който не е бил предходната вечер в клуб „SS” или „Осемте джуджета”, а ще е чел делото и ще знае за какво пледира пред съда. Да сме наясно, че елементарното, базисно усещане за справедливост и правосъдие го има в обществото. Именно това е големият дефицит, който може да бъде описан с много други думи – завладяна държава, подчинени институции. Но връщането на справедливостта е основното и това става, само когато имаме независим и справедлив съд и отчетна прокуратура”, отеляза Славов.
Той обясни, че двете квоти във Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет ще се избират от НС, но предложенията ще се правят от Номинационна комисия. „Идеята е в тези квоти да влязат политически неутрални и политически лица. На първо място ще се следи да няма хора с наложена забрана – тоест лица, заемали ръководни позиции в политическа партия, които са били общински съветници, министри или хора, които са зависими от политическия процес. Този борд ще следи да са изпълнени тези условия. Да няма хора, които предлагат своите съпартийци в тези важни органи, както се е случвало през години. Така ще има гаранции, че „кадровиците на съдебната власт” отговарят на стандартите за прозрачност и почтеност”, категоричен е правосъдният министър в оставка.
На въпрос на БНТ дали изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов трябва да се оттегли от поста или да подаде оставка заради твърденията за негова връзка с Петър Петров – Пепи Еврото, министърът на правосъдието потвърди позицията си, че поведението на Сарафов било много по-институционално и „прилично“ в сравнение с бившия главен прокурор Иван Гешев.