Последни новини
Home / Законът / Начало на Стажантската програма „Фулбрайт“ в пловдивските съдилища

Начало на Стажантската програма „Фулбрайт“ в пловдивските съдилища

Defakto.bg

На 8 марг 2024 г. в зала „Компас“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ бе поставено началото на Стажантската програма „Фулбрайт“ към съдилищата в гр. Пловдив. Своеобразно откриване на програмата направи деканът на Юридическия факултет на Пловдивския университет (ЮФ) доц. д-р Даниела Дончева. Заедно със заместник-декана на Факултета доц. д-р Ангел Шопов тя изказа  надежда програмата да предостави по-широки възможности на студентите по право за придобиване на практически опит редом с теоретичните академични познания. Доц. Шопов благодари на съдиите, участващи в Стажантската програма „Фулбрайт“ в Софийски районен съд (СРС) за цялостната подкрепа при организирането на програмата в Пловдив, така и на другите присъстващи колеги от юридическата общност.

Приветствени слова отправи и заместник-министърът на правосъдието в оставка Емил Дечев. Той е един от първите участници в програмата в качеството си на съдия наставник на студенти в СРС. До януари 2022 г. продължава да работи със стажанти в програмата и има 25 години стаж като съдия в СРС и Софийския градски съд (СГС), след което встъпва на длъжност като заместник-министър. Г-н Дечев обясни  ползите от връзката между съдилищата и университетите, както и личния си опит като активен участник в програмата от самото ù начало през 2009 г. Той обърна внимание на особено полезната симбиоза между правосъдната и образователната система. Тя е много необходима, за да бъде изпълнена със смисъл уредбата на задължителния юридически стаж. Това взаимодействие значително повишава качеството на работа в двете системи. Заместник-министър Дечев разказа колко много е бил впечатлен от прогреса на своите стажанти и как тяхното израстване по време и след стажа впоследствие има огромно значение за правосъдната и образователната система. Той даде примери как негови стажанти в програмата вече са действащи съдии и прокурори и като подчерта, че тези професионални връзки са също  ценна част от изпълнението на програмата.

Приветствие към публиката направи и г-жа Анджела Родел – изпълнителен директор на Комисията за образователен обмен „Фулбрайт“ за България.  Г-жа Родел заяви, че  Комисията е двунационална и се ръководи от Управителен съвет, който се състои от петима американски и петима български граждани. Те заемат позиции в основните обществени сфери: управление, образование, култура, изкуство и бизнес. Почетни съпредседатели на Комисията са американският посланик и българският министър на образованието и науката.

Анджела Родел увери участниците в цялостната подкрепа, която „Фулбрайт“ предоставя за разрастването на стажантската програма, тя още веднъж ù пожела успех. До момента в програмата са включени СРС, Районен съд – Сливница, СГС, Апелативен съд – София, Върховният административен и Върховният касационен съд. Отсега нататък в инициативата ще участват и съдии от Пловдивския районен, окръжен и апелативен съд, както и от Административен съд – Пловдив.

Повече за самата Стажантска програма разказа съдия Евгени Георгиев, който правораздава в СГС и е основният вдъхновител и създател на програмата от 2009 г. Съдия Георгиев направи обзор на развитието на програмата от 2009 г. насам, в резултат на обмена между съдии от СРС и Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“. От създаването си в стажа са участвали близо 700 стажанти, а интересът към нея расте с всяка изминала година. Съдействие за реализирането ù имат и преподаватели от юридическите факултети в страната, които насърчават най-активните си студенти да се включват и развиват допълнително. Като част от участието си в програмата, студентите работят по действителни казуси и навлизат в материята на българския граждански и наказателен процес. Те подготвят проекти на съдебни актове, присъстват на открити съдебни заседания и дискутират правни въпроси със съдии по програмата. Организацията на работата се определя според графика и възможностите на стажанта. Индивидуалното израстване на всеки участник в процеса на сътрудничество между съдии и стажанти се наблюдава с всяка изминала седмица по програмата. Това е и основната причина за увеличаващия се интерес към стажа, чрез който младите юристи отрано стават част от системата на правосъдието и добиват ценни и не само правни познания и умения.

На откриването на Стажантската програма се изказа и съдия Николай Чакъров, заместник – председател на СРС, който е един от радетелите за нейното продължаване. Съдия Чакъров сподели за натрупания опит през годините и за важната роля, която Стажантската програма има в съдействието за разтоварването на съдебната система, при паралелно даване на възможност на младите юристи да придобият практически опит.  Той разказа за етапите на програмата – до настоящия момент тя включва всички съдилища в гр. София. Той сподели как функционира програмата, че всеки стажант получава обратна връзка и номинация за награда от своя наставник, че съдиите определят по този начин най-добрите стажанти, които да бъдат отличени в края на програмата. Посочи че най-важната цел е получаването на сериозни практически познания и умения от младите колеги, които подпомагат тяхното по- адекватно навлизане в системата като магистрати, адвокати и юрисконсулти.

          На събитието присъстваха и представители на студентските организации в ЮФ (на Факултетния студентски съвет, ЕЛСА и Клуба на юриста), административните ръководители на Пловдивския районен, окръжен и административен съд (изпълняващият функциите председател на ПРС г-н Иван Бекяров, председателят на ПОС г-жа Розалия Шейтанова, председателят на АС-Пловдив г-жа Мариана Шотева), както и доайенът на юридическата общност в Пловдив – г-н Севдалин Божиков, председател на Съюза на юристите в България – Пловдив, преподавател в ЮФ и бивш апелативен съдия и заместник-министър на правосъдието. Присъстваха още съдии, преподаватели от ЮФ и адвокати.

В края на срещата се проведе дискусия за предстоящите организационни стъпки за започване на програмата в гр. Пловдив, като колегите от СРС и Анджела Родел още веднъж обещаха пълна подкрепа и съдействие на трите взаимодействащи си страни (съдии, ЮФ и студентите по право). Още веднъж трябва да се подчертае изключително добрият прием на идеята за програмата сред цялата правна общност на града, най-вече от съдиите, преподавателите, ръководството на ЮФ и ректорското ръководство на Пловдивския университет, както и засиленият интерес от студентите и студентските организации на ЮФ.

Кратка статистика. Стажантската програма на „Фулбрайт“ се провежда успешно от 15 години в съдилищата в  София и през нея са преминали около 700 стажанти, които в момента са успешно реализирали се преподаватели по право и практуващи юристи. Повече за програмата можете да видите на следния адрес – https://srs.justice.bg/bg/12696 или на https://www.fulbright.bg/sofijski-rajonen-sad/. Повече за спечелилите голямата награда и впечатленията им от стажа при съдия Енгелхардт и съдия Милазо и можете да видите на следния адрес – https://www.fulbright.bg/sofijski-rajonen-sad/.

            Наградите. Самите награди включват възможност за стаж при съдия във Върховния касационен съд, Върховния административен съд и Конституционния съд. Платформата за обучения на юристи „ЛексАрт“, партньор на програмата от 2019 г., също осигурява две награди, като насърчава развитието на млади юристи чрез провеждането на практически събития и онлайн обучения. На тези обучения участниците усвояват ценни за професията знания и умения. Един от създателите на платформата – Биляна Топалова е спечелила наградата стаж във Федералния съд в Ню Орлиънс през 2013 г.

Комисията за образователен обмен „Фулбрайт“, със съдействието на СРС, тази година ще предостави още една награда на най-добре представилите се участници, те ще имат шанса да участват в обучение по юридически английски език, което ще бъде водено от Джулиян Ластовски – дългогодишен адвокат в САЩ.

Най-добре представилите се пловдивски стажанти, номинирани от съдиите, ще могат също да участват при разпределението на наградите, като се обмислят и други, специално насочени към тях.

  Важно за стажовете в Пловдив (важат и другите, вече оповестени в сайтовете от по-горе, изисквания за стажовете в София)

Програмата започва да се провежда от 1 април на тази година в съдилищата на гр. Пловдив. Участие като ментори вземат водещи съдии, които са готови да предадат своите знания, опит и умения на своите бъдещи колеги. Съдилищата в гр. Пловдив ще обезпечат и допълнителни награди за отличените  участващи студенти.

            І. Може да кандидатстват в срок до 22 март 2024 г., като подадат документи на е-поща <[email protected]>:

  1. Студенти юристи, завършили трети курс на обучение по специалността ,,право”;
  2. Дипломирани юристи до две години от завършването.

            ІІ. Необходими документи:

  1. Автобиография на български и английски език (ако кандидатът владее английски език);
  2. Мотивационно писмо на български и английски език (ако кандидатът владее английски език).

И двата документа следва да бъдат написани на Times New Roman, шрифт 12. Автобиографията следва да е не по-дълга от една страница. В нея кандидатът следва да посочи освен всичко друго и средния си семестриален успех до момента (при необходимост е възможно съдиите да поискат от студента да представи академична справка).

Мотивационното писмо следва да е не по-дълго от страница и половина, разредка 1 ½. В него кандидатът, освен всичко друго, следва да опише:

  • интересите си в областта на правото;
  • очакванията си от програмата.

             След изтичане на срока за подаване на документи се извършва подбор от комисия, съставена от съдии, практикуващи юристи и преподаватели в ЮФ, за който кандидатите ще бъдат своевременно уведомени.

 

Пожелаваме успех на участниците!

 

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.