На 8 марг 2024 г. в зала „Компас“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ бе поставено началото на Стажантската програма „Фулбрайт“ към съдилищата в гр. Пловдив. Своеобразно откриване на програмата направи деканът на Юридическия факултет на Пловдивския университет (ЮФ) доц. д-р Даниела Дончева. Заедно със заместник-декана на Факултета доц. д-р Ангел Шопов тя изказа надежда програмата да предостави по-широки възможности на студентите по право за придобиване на практически опит редом с теоретичните академични познания. Доц. Шопов благодари на съдиите, участващи в Стажантската програма „Фулбрайт“ в Софийски районен съд (СРС) за цялостната подкрепа при организирането на програмата в Пловдив, така и на другите присъстващи колеги от юридическата общност.
Приветствени слова отправи и заместник-министърът на правосъдието в оставка Емил Дечев. Той е един от първите участници в програмата в качеството си на съдия наставник на студенти в СРС. До януари 2022 г. продължава да работи със стажанти в програмата и има 25 години стаж като съдия в СРС и Софийския градски съд (СГС), след което встъпва на длъжност като заместник-министър. Г-н Дечев обясни ползите от връзката между съдилищата и университетите, както и личния си опит като активен участник в програмата от самото ù начало през 2009 г. Той обърна внимание на особено полезната симбиоза между правосъдната и образователната система. Тя е много необходима, за да бъде изпълнена със смисъл уредбата на задължителния юридически стаж. Това взаимодействие значително повишава качеството на работа в двете системи. Заместник-министър Дечев разказа колко много е бил впечатлен от прогреса на своите стажанти и как тяхното израстване по време и след стажа впоследствие има огромно значение за правосъдната и образователната система. Той даде примери как негови стажанти в програмата вече са действащи съдии и прокурори и като подчерта, че тези професионални връзки са също ценна част от изпълнението на програмата.
Приветствие към публиката направи и г-жа Анджела Родел – изпълнителен директор на Комисията за образователен обмен „Фулбрайт“ за България. Г-жа Родел заяви, че Комисията е двунационална и се ръководи от Управителен съвет, който се състои от петима американски и петима български граждани. Те заемат позиции в основните обществени сфери: управление, образование, култура, изкуство и бизнес. Почетни съпредседатели на Комисията са американският посланик и българският министър на образованието и науката.
Анджела Родел увери участниците в цялостната подкрепа, която „Фулбрайт“ предоставя за разрастването на стажантската програма, тя още веднъж ù пожела успех. До момента в програмата са включени СРС, Районен съд – Сливница, СГС, Апелативен съд – София, Върховният административен и Върховният касационен съд. Отсега нататък в инициативата ще участват и съдии от Пловдивския районен, окръжен и апелативен съд, както и от Административен съд – Пловдив.
Повече за самата Стажантска програма разказа съдия Евгени Георгиев, който правораздава в СГС и е основният вдъхновител и създател на програмата от 2009 г. Съдия Георгиев направи обзор на развитието на програмата от 2009 г. насам, в резултат на обмена между съдии от СРС и Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“. От създаването си в стажа са участвали близо 700 стажанти, а интересът към нея расте с всяка изминала година. Съдействие за реализирането ù имат и преподаватели от юридическите факултети в страната, които насърчават най-активните си студенти да се включват и развиват допълнително. Като част от участието си в програмата, студентите работят по действителни казуси и навлизат в материята на българския граждански и наказателен процес. Те подготвят проекти на съдебни актове, присъстват на открити съдебни заседания и дискутират правни въпроси със съдии по програмата. Организацията на работата се определя според графика и възможностите на стажанта. Индивидуалното израстване на всеки участник в процеса на сътрудничество между съдии и стажанти се наблюдава с всяка изминала седмица по програмата. Това е и основната причина за увеличаващия се интерес към стажа, чрез който младите юристи отрано стават част от системата на правосъдието и добиват ценни и не само правни познания и умения.
На откриването на Стажантската програма се изказа и съдия Николай Чакъров, заместник – председател на СРС, който е един от радетелите за нейното продължаване. Съдия Чакъров сподели за натрупания опит през годините и за важната роля, която Стажантската програма има в съдействието за разтоварването на съдебната система, при паралелно даване на възможност на младите юристи да придобият практически опит. Той разказа за етапите на програмата – до настоящия момент тя включва всички съдилища в гр. София. Той сподели как функционира програмата, че всеки стажант получава обратна връзка и номинация за награда от своя наставник, че съдиите определят по този начин най-добрите стажанти, които да бъдат отличени в края на програмата. Посочи че най-важната цел е получаването на сериозни практически познания и умения от младите колеги, които подпомагат тяхното по- адекватно навлизане в системата като магистрати, адвокати и юрисконсулти.
На събитието присъстваха и представители на студентските организации в ЮФ (на Факултетния студентски съвет, ЕЛСА и Клуба на юриста), административните ръководители на Пловдивския районен, окръжен и административен съд (изпълняващият функциите председател на ПРС г-н Иван Бекяров, председателят на ПОС г-жа Розалия Шейтанова, председателят на АС-Пловдив г-жа Мариана Шотева), както и доайенът на юридическата общност в Пловдив – г-н Севдалин Божиков, председател на Съюза на юристите в България – Пловдив, преподавател в ЮФ и бивш апелативен съдия и заместник-министър на правосъдието. Присъстваха още съдии, преподаватели от ЮФ и адвокати.
В края на срещата се проведе дискусия за предстоящите организационни стъпки за започване на програмата в гр. Пловдив, като колегите от СРС и Анджела Родел още веднъж обещаха пълна подкрепа и съдействие на трите взаимодействащи си страни (съдии, ЮФ и студентите по право). Още веднъж трябва да се подчертае изключително добрият прием на идеята за програмата сред цялата правна общност на града, най-вече от съдиите, преподавателите, ръководството на ЮФ и ректорското ръководство на Пловдивския университет, както и засиленият интерес от студентите и студентските организации на ЮФ.
Кратка статистика. Стажантската програма на „Фулбрайт“ се провежда успешно от 15 години в съдилищата в София и през нея са преминали около 700 стажанти, които в момента са успешно реализирали се преподаватели по право и практуващи юристи. Повече за програмата можете да видите на следния адрес – https://srs.justice.bg/bg/12696 или на https://www.fulbright.bg/sofijski-rajonen-sad/. Повече за спечелилите голямата награда и впечатленията им от стажа при съдия Енгелхардт и съдия Милазо и можете да видите на следния адрес – https://www.fulbright.bg/sofijski-rajonen-sad/.
Наградите. Самите награди включват възможност за стаж при съдия във Върховния касационен съд, Върховния административен съд и Конституционния съд. Платформата за обучения на юристи „ЛексАрт“, партньор на програмата от 2019 г., също осигурява две награди, като насърчава развитието на млади юристи чрез провеждането на практически събития и онлайн обучения. На тези обучения участниците усвояват ценни за професията знания и умения. Един от създателите на платформата – Биляна Топалова е спечелила наградата стаж във Федералния съд в Ню Орлиънс през 2013 г.
Комисията за образователен обмен „Фулбрайт“, със съдействието на СРС, тази година ще предостави още една награда на най-добре представилите се участници, те ще имат шанса да участват в обучение по юридически английски език, което ще бъде водено от Джулиян Ластовски – дългогодишен адвокат в САЩ.
Най-добре представилите се пловдивски стажанти, номинирани от съдиите, ще могат също да участват при разпределението на наградите, като се обмислят и други, специално насочени към тях.
Важно за стажовете в Пловдив (важат и другите, вече оповестени в сайтовете от по-горе, изисквания за стажовете в София)
Програмата започва да се провежда от 1 април на тази година в съдилищата на гр. Пловдив. Участие като ментори вземат водещи съдии, които са готови да предадат своите знания, опит и умения на своите бъдещи колеги. Съдилищата в гр. Пловдив ще обезпечат и допълнителни награди за отличените участващи студенти.
І. Може да кандидатстват в срок до 22 март 2024 г., като подадат документи на е-поща <[email protected]>:
- Студенти юристи, завършили трети курс на обучение по специалността ,,право”;
- Дипломирани юристи до две години от завършването.
ІІ. Необходими документи:
- Автобиография на български и английски език (ако кандидатът владее английски език);
- Мотивационно писмо на български и английски език (ако кандидатът владее английски език).
И двата документа следва да бъдат написани на Times New Roman, шрифт 12. Автобиографията следва да е не по-дълга от една страница. В нея кандидатът следва да посочи освен всичко друго и средния си семестриален успех до момента (при необходимост е възможно съдиите да поискат от студента да представи академична справка).
Мотивационното писмо следва да е не по-дълго от страница и половина, разредка 1 ½. В него кандидатът, освен всичко друго, следва да опише:
- интересите си в областта на правото;
- очакванията си от програмата.
След изтичане на срока за подаване на документи се извършва подбор от комисия, съставена от съдии, практикуващи юристи и преподаватели в ЮФ, за който кандидатите ще бъдат своевременно уведомени.
Пожелаваме успех на участниците!