„Реализирането на правата на транс хората е въпрос на прилагане на правата на човека еднакво към всички и държавите носят основната отговорност да премахнат бариерите, пред които са изправени транс хората при упражняването на техните човешки права“, тава се казва в доклад на Европейският комисар по правата на човека Дуня Миятович, озаглавен „Права на човека и полова идентичност и изразяване“, съобщиха от офиса й.
Докладът обхваща набор от въпроси като недискриминация, насилие, семейно право, здравеопазване, правно признаване на пола, убежище, заетост, практики за преобразуване, образование и бедност и жилище. Той се занимава и с въпроси, които се превърнаха в огнище на враждебен обществен дебат, като достъп до сегрегирани по пол пространства и категории в различни среди като спорт, санитарни условия и задържане, и свързаното с това рамкиране на правата на транс хората като основна заплаха за правата на жените. Освен това разглежда правата и интересите на транс децата и младежите в различни среди, признаването и защитата на небинарните хора и взаимовръзките с изразяването на пола.
„По-голямата видимост и осведоменост за транс хората на всички нива на обществото и значителният напредък, постигнат в осигуряването на по-добра правна защита и признаване на човешките права на транс хората в цяла Европа, контрастират с шокиращо високите нива на дискриминация, насилие и несигурност в транс хората преживяват в ежедневието си“, подчертава комисарят.
Докладът идва в контекста на текущо отстъпление по отношение на правата на човека, където маргинализираните групи са все по-инструментализирани за политическа изгода и където добре организираните и добре финансирани движения срещу пола набират сила, посочва еврокомисарят. „Наративите, насочени срещу пола и правата, в крайна сметка подкопават правата на всеки, но фокусът им върху така наречените традиционни норми относно пола, пола и изразяването е особено разрушителен за правата на транс хората“.
Централна парадигма е утвърждаването на човешкото достойнство, физическата и психологическа цялост и личната автономия на транс хората. В тази връзка, наред с другото, комисарят препоръчва да се осигури достъп до правно признаване на пола въз основа на самоопределение за транс хора, които го желаят. Те трябва да имат достъп до трансспецифично здравеопазване без диагноза за психично здраве и без дискриминация. Комисарят също така призовава държавите-членки да зачитат човешките права на транс децата, включително като гарантират, че на възгледите им се отдава дължимото внимание в съответствие с възрастта и зрелостта и преследвайки най-добрия им интерес.
„Няма такова нещо като предоставяне на „специални“ права и осъзнаването на човешките права на транс хората. Правата на човека са универсални: важат еднакво за всички“, подчертава Миятович.
Страсбург, 14 март 2024 г.
Докладът допълва изданието от 2009 г. на тема „ Права на човека и полова идентичност “.