Последни новини
Home / Без категория / Почина българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. Поклон!

Почина българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. Поклон!

Defakto.bg
Патриарх Неофит

На 78 години след тежко боледуване почина българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. Снощи в 23.45 ч. Светият синод публикува на сайта си официално изявление.

„Боголюбиви братя и сестри, на 13.03. 2024 г. след продължително боледуване във Военномедицинска академия (ВМА-София) в 22:22 часа, вследствие на многоорганна недостатъчност, се престави в Господа Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, първосветителят на родната ни света Православна църква, който е достоен продължител на делото на своите именити предшественици в най-новата ни църковна история – блаженопочившия Български патриарх Максим, негов духовен наставник, и приснопаметния Български патриарх Кирил“, съобщи Синодът.

Новината за кончината съобщи по-рано в социалните мрежи митрополит Антоний:  „Бог да прости Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит! Ще остане незабравим в сърцата ни с неговата любов, благост, смирение и търпение! Светъл път, Светейший владико!“.

Негово Светейшество беше настанен в края на ноември 2023 година във ВМА с белодробно заболяване.

Патриарх Неофит оглави Българската православна църквата през 2013 г. В последните години патриархът участва само в най-важните църковни служби и живееше заобиколен от изключително тесен кръг от хора, като неколкократно той беше приеман в болница с различния оплаквания.

Неофит I е роден в София на 15 октомври 1945 г. под светското име Симеон Николов. Подстриган за монах на 3 август 1975 г. в Троянския манастир. На 25 март 1976 г. патриарх Максим го ръкополага за йеромонах, а на 21 ноември следващата година отново патриархът го въвежда в архимандритско достойнство в софийската катедрала „Света Неделя“. От 1 януари 1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. От 2001 г. до избора му за български патриарх е русенски митрополит.

По повод  70-годишния му юбилей през 2015 г. е удостоен от президента Росен Плевнелиев с орден „Стара планина“ – I степен.

След кончината, Светият Синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение член на намаления му състав – в момента това е Йосиф II, който от 1989 е митрополит за САЩ, Канада и Австралия.  Той уведомява за кончината Поместните православни църкви, президента на Република България, председателя на Народното събрание и министър-председателя и ръководи делата на БПЦ – Българска Патриаршия до избирането на Наместник-председател, което се извършва в седемдневен срок от смъртта. Наместник-председателят със Светия Синод предприема необходимото във връзка с избирането на нов Български патриарх, което трябва да стане най-късно до четири месеца от овдовяването на патриаршеския престол, съобщава в. Сега.

Новият патриарх трябва да е епархийски митрополит, да е не по-млад от 50 г., да е управлявал епархия като митрополит поне 5 години. Той трябва да бъде избран от Патриаршески избирателен църковен събор.

БПЦ има 15 митрополии. Две от тях са вакантни – Софийската, заради смъртта на патриарха, и Сливенската, заради смъртта на митрополит Йоаникий.  Доростолският митрополит Яков няма стаж за поста – той бе избран за митрополит през 2020 г.

Трима митрополити са по-млади от 50 г. Западноевропейският митрополит Антоний е на 46 г. Киприан Старозагорски на 48 г, Серафим Неврокопски е на 49 г. Така на практика за патриарх може да бъде избран един от деветимата останали митрополити. Доайен сред тях е Игнатий Плевенски – 85 г., следван от Йосиф Американски – 81 г., Гавриил Ловешки и Григорий Търновски са на 73 г. С големи шансове да бъде избран е Николай Пловдивски, който е на 54 г.

От Министерския съвет съобщиха, че денят на национален траур ще е в деня на поклонението. Вторият ще стане ясен по-късно днес след траурното заседание на Св. Синод, което ще е днес.

С тъга и прискърбие научихме, че Негово Светейшество, Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, е приключил земния си път. Той ще остане в съзнанието ни като изключително добър човек и като диалогичен духовен водач“ , заявиха от Главното мюфтийство на България в официалната си страница във Фейсбук.  „Мюсюлманското изповедание ще го запомни със съпричастността и уважението му към религиозните общности в страната, търсенето на съгласие в името на общите позиции, законотворчеството, морала, възпитанието и традиционните ценности, които заедно сме отстоявали“.

Изказваме нашите съболезнования на Православния свят и православните християни в България за загубата на духовния водач и Предстоятел на Българката православна църква! Поклон пред паметта на патриарх Неофит!“, написаха още от Главното мюфтийство.

С минута мълчание в памет на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит започна заседанието на Народното събрание.

„Вчера загубихме духовния баща на българския народ, който ръководи Българската православна църква мъдро, достойно и с грижа за всички вярващи, радетел за единство, мир и благополучие. Призовавам ви да почетем с минута мълчание Негово светейшество и да се помолим за упокой на душата му“, заяви в началото на заседанието председателят на 49-ото Народно събрание Росен Желязков.

About De Fakto

Проверете също

Заключение на ген. адвокат: ИВСС с изтекъл мандат не може да контролира дейността на магистратите и тяхната почтеност

  Ако СЕС одобри заключението на генералния адвокат, това ще се отрази и на идеята  …

ЕСПЧ отхвърли жалби на Иво Прокопиев и Ценко Чоков, съдът у нас имал добра практика за защита на човешките права

 Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) отхвърли като недопустими  жалби на Иво Прокопиев и …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.