Последни новини
Home / Законът / Шефката на СГП Илиана Кирилова отказа изслушване в комисията „Божанов“: Прокуратурата подлежи на съдебен, а не на парламентарен контрол

Шефката на СГП Илиана Кирилова отказа изслушване в комисията „Божанов“: Прокуратурата подлежи на съдебен, а не на парламентарен контрол

Defakto.bg
Илиана Кирилова

Никола Минчев ще изпрати покана за изслушване на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и на шефа Апелативната прокуратура в София Радослав Димов

Половин час преди началото на заседанието  на Временната парламентарна  комисия  за проверка на факти и обстоятелства около аферата „Божанов“ , ръководителят на СГП Илиана Кирилова отказа поканата на депутатати за изслушване.   Това е станало с писмо на електронната поща на председателя на комисията  Никола Минчев, съобщи той. Поканата й е отправена в понеделник за днешното заседание, на което Кирилова трябваше да отговаря на депутатски  питания, свързани и с  двата скандала – на  „Нотариуаса“  и „Петър Петров – Еврото“.  Очевидно прокурор Кирилова  е намерил за уместно да откаже явяването си в парламента минути преди  началото на заседанието. Част от мотивите й са образуваните няколко съдебни  производства по темата а временната комисия, в това число и че има привлечени обвиняеми, един, от които има  внесен в съда обвинителен акт.

Освен това, пише Кирилова, тя вече била дала интервю пред една медия, защото независимо от внушенията, които се нагнетяват в общественото пространство, че в прокуратурата като цяло работят „мафиоти“ и „престъпници“, СГП и изобщо прокуратурата вярва, че българската журналистика е тази, която стига най-бързо до българските граждани.

Изнасянето на друга информация по въпросните досъдебни производства, евентуален предмет на заседание на Временната парламентарна комисия, би могло да попречи на разследванията, както и да окаже влияние на хода на съдебното производство – нещо, което като прокурор не бих могла да допусна,  сочи Кирилова.

И още: Ръководената от мен Софийска градска прокуратура, се явява единствената в страната, в чиито компетенции влиза изготвяне и поддържане на обвинителни актове спрямо лица, ползващи се с имунитет, в т.ч. и народни представители. Намирам в това потенциален конфликт на интереси, който считам, че следва взаимно да избягваме като представители на законодателната и съдебната власти.

Кирилова е един от прокурорите, които според свидетелски показания , е гостувала заедно с други прокурори и Борислав Сарафов на Петьо Еврото в нашумелия ресторант „Осемте джуджета“.

Мнозинството от депутатите бяха  възмутени.   Това е моралният облик на един високопоставен български прокурор“ ,  реагира Бойко Рашков.

„Неявяването на шефа на СГП не може да остане незабелязано и депутатите да мълчат – „мафиотският кръг в прокуратурата отказва да бъде изслушан в парламента“, обобщи той.

“Малко са ѝ шест заместници. Пожелавам ѝ Сарафов да ѝ назначи още 6 заместници”, заяви Рашков за Кирилова.  Той  ще я  пита  какво общо има с Пепи Еврото. “Той е бил дълго време неин ръководител, като шеф на следствието и то поставен там от бившия главен прокурор Сотир Цацаров”, заяви  Рашков.

Преди това Настимир Ананиев от ПП – ДБ каза, че  Кирилова има шестима заместници, четирима от които са специално назначение. Самата Кирилова е специално назначение, което я прави  специлен началник в нарушение на конкурсните правила, каза Ананиев. „Разбирам, че тя също е участвала в разследването на КТБ.  Тя има 6 заместници, исках да попитам дали 4 от тях също са назначени по изключение. Единият е Иво Илиев – името му вече излезе в комисията в много интересно качество – като човек, който е посъветвал районния прокурор Зартова да назначи двама от заместниците си„, коментира Ананиев.

Той посочи, че задава въпросите публично, дори и в отсъствието на Кирилова, за да може медиите да ги отправят към нея:  Искам да попитам вярно ли е, че Иво Илиев, нейният заместник, е бил първи на местопроизшествието на разстрела на Божанов, на човека, заради който тази комисия е направена ?  Вярно ли е, че телефоните на г н Мартин Божанов са изтрити?

Мирослав Иванов от ПП-ДБ предложи ДА СЕ  да се изпрати ново писмо към Кирилова. „Надявам ес в следващо заседание тя да присъства”, заяви той.

БСП пък заявиха, че ще осмислят участието си в комисията. „Недоумявам защо вече втора седмица не провеждаме заседание. Ако по този начин се работи ние ще преосмислим участието си в тази комисия, втора седмица не функционираме„, каза Атанас Зафиров. За миналата седмица заседание изобщо не беше насрочено.

Завладяна е не само прокуратурата,  завладяна е съдебната система, съгласи се с Рашков Гроздан Караджов.    „Никой от тези прокурори няма да дойде тук, защото те са свързани с „Осемте джуджета“ , заяви Радостин  Василев. „Тази прокурорка няма място тук, тя е била на отчет на  Петьо Еврото,  тя трябва да бъде арестувана,“  бяха думите на Василев.

Мълчаха си депутатите от ГЕРБ – СДС и ДПС.

Пред журналистите председателят на комисията Никола Минчев коментира, че  прокурор Кирилова е длъжна да се яви и нарече неявяването й съботаж. Минчев съобщи, че ще изпрати покана за изслушване на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и на ръководителя на Апелативната прокуратура в София Радослав Димов.

Заседанието  бе отложено. След претърпянато  фиаско на комисията днес,  се сещаме за предложението  на адв. Михаил Екимджиев по повод сканалните афери в съдебната система,   свързани с „Божанов“ и „Петьо Еврото“, а именно –  да се създаде  комисия със специален статут и еднократни правомощия, пред която никой не би си помислил да не се явява. Както е обичайно за добрите предложения срещу мафията слухът на управляващите  се оказва някак  увреден.

Ето какво се казва в писмото на  административният ръководител на Софийска градска прокуратура Илиана Кирилова:

 Уважаеми г-н Минчев,

 

Във връзка с Ваше писмо изх. № ВКМБ-49-453-103-9/11.03.2024 г., с което ме уведомявате за предстоящото на 14.03.2024 г. заседание на Временна комисия на Народното събрание за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов, с тема: „Евентуално наличие на групи за влияние в Софийска градска прокуратура“, Ви информирам следното:

В качеството ми на административен ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП) съм служебно запозната, че се водят няколко досъдебни производства с предмет на доказване анонсираната тема за предстоящото заседание на Временната парламентарна комисия, в т.ч. и такива, по които има привлечени обвиняеми. Нещо повече, по едно от производствата вече има внесен и обвинителен акт. За предприетите действия, СГП своевременно е информирала българската общественост.

Имайки разрешение по чл. 198 от НПК дадох подробно интервю пред една медия, защото независимо от внушенията, които се нагнетяват в общественото пространство, че в прокуратурата като цяло работят „мафиоти“ и „престъпници“, СГП и изобщо прокуратурата вярва, че българската журналистика е тази, която стига най-бързо до българските граждани.

Изнасянето на друга информация по въпросните досъдебни производства, евентуален предмет на заседание на Временната парламентарна комисия, би могло да попречи на разследванията, както и да окаже влияние на хода на съдебното производство – нещо, което като прокурор не бих могла да допусна.

В този смисъл е и Решение № 6 на Конституционния съд (КС) от 06.06.2017 г., съгласно което „предоставянето по искане на Народното събрание на информация, представляваща следствена тайна…, по конкретно наказателно производство крие риск от  препятстване на  ефективността и шансовете за успешно финализиране на разследването, отговорност за което в крайна сметка  носи прокуратурата. Създава се възможност да се стигне до осуетяване разкриването на истината в досъдебното производство. Осведомяването на депутатите за предмета на конкретно наказателно производство, за извършени действия по разследването, за събраните доказателства или за предстоящи процесуални действия може да доведе и до нарушаване на редица права, включително и на  правото на личен и семеен живот по чл. 8 от Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, като част от националния правен ред, и то не само по отношение на обвинените лица, но и относно пострадали от престъпление, свидетели по делото, и на минималните стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпление.“

В Република България има конституционалисти, които за радост са още сред нас и които са ни учили, че правото е точна, почти математическа наука. Една изпусната запетая, една дума или изречение, казани не на място, а в резултат на желание за демонстриране на собствено его или в преследване на лични цели, може да има, а и вече има, негативни последици. Когато без мисъл се изричат тежки думи като „организирана престъпна група“, „мафия“, „корумпирани“, от страна на народни представители и други организации, това срива авторитета на всички държавни институции. И това е факт, защото всички ние знаем какво е доверието на българския народ в българските институции като цяло.

Наред с разпоредбите на НПК и цитираното решение на КС, които възпрепятстват разкриването на информация по водените в СГП досъдебни производства, използвам възможността да се присъединя и да Ви призова да се запознаете с Позиция на Асоциация на прокурорите в България, разпространена на 13.03.2024 г., според която „в една съвременна европейска държава се появи и битува сред обществото презумпция за виновност. Прибързаното тълкуване на обществените очаквания доведе именно до създаването на тези паралелни „разследващи“ формации, които твърдят, че търсят истината, но реално организират зрелища, в рамките на които магистрати биват унижавани публично. Подобен подход не може да бъде подкрепен от Асоциацията на прокурорите в България, защото истината може да бъде установена само в рамките на обективно, всестранно и пълно, законосъобразно производство, от компетентен за това орган, а публичното унижение никога не подпомага този процес. Своеобразното „риалити“ рефлектира върху достойнството и работата не само на висшите органи на съдебната власт, но и на всеки български магистрат.“

Уважаеми г-н Минчев,

Обичайно в заседанията на ръководената от Вас Временна парламентарна комисия участие взимат и лица, спрямо които в СГП се водят наказателни производства, част от които са и в съдебна фаза пред Софийски градски съд (СГС). Мястото, в което прокуратурата води своята борба, излага своите тези и събраните доказателствени средства, е именно съдебната зала. Нещо повече, в крайна сметка действията на прокуратурата подлежат на съдебен контрол, а не и на парламентарен. Това е съобразно принципите за разделение на властите, които Ви призовавам заедно да спазваме.

Подчертавайки своето уважение към Народното събрание като най-висш орган на власт в парламентарната демокрация и именно заради авторитета на законодателната власт, следва да имате предвид, че формата на изслушване, която предполага свободни интерпретации и коментари от страна на присъстващите, може да има негативен ефект и да повлияе не само върху текущи разследвания, водени в СГП, но и спрямо вътрешното убеждение на съдебните състави по висящи съдебни производства.

Наред с всичко дотук, вярвам знаете, че съобразно разпоредбите на НПК, ръководената от мен Софийска градска прокуратура, се явява единствената в страната, в чиито компетенции влиза изготвяне и поддържане на обвинителни актове спрямо лица, ползващи се с имунитет, в т.ч. и народни представители. Намирам в това потенциален конфликт на интереси, който считам, че следва взаимно да избягваме като представители на законодателната и съдебната власти.

Съгласно конституционно регламентираното разделение на властите, изричното решение на Конституционния съд от 2017 г., както и законовите разпоредби, намирам явяването ми пред Временната парламентарна комисия за неподходящо, поради което се налага учтиво да отклоня поканата Ви. Правя това и с оглед гарантиране на независимостта на българските магистрати – съдии, прокурори и следователи, както и в защита на върховенството на правото.

 

Приложение: Решение № 6 от 06.06.2017 г. на Конституционния съд на Република България

 

About De Fakto

Проверете също

САС остави в ареста Ибрямов, без да му е свален имунитета, зам. шеф на СГС е разрешил да се прилагат спецсредства (допълнена)

Андрей Янкулов:  Последните останки от правовата държава се рушат пред очите ни  Софийският апелативен съд …

Атанас Славов: Изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор е безсмислен и обречен

  “Вместо да инвестира доверие в избора на Борислав Сарафов, този делегитимиран Висш съдебен съвет …

Един коментар

  1. Youri Slavkov

    Пpeдceдaтeлят нa ĸoмиcиятa H. Минчeв ĸoмeнтиpa, чe пpoĸypop Kиpилoвa e длъжнa дa ce яви и нapeчe нeявявaнeтo й cабoтaж. Освен това от депутатските среди изтече изразът: “Не ядем прокурори!” Народното събрание е висшият държавен законодателен орган в България. Би било добре Kиpилoвa да отстъпи и да се яви пред него. Въпросът е и изключително морален. Не се свежда само до това кой как тълкува подлагането на контрол на определена институция или орган. Важна е вече и десетилетната максима, утвърдила се не само в България, а и в много страни по света: “Всяка държава си има мафия, само в България мафията си има държава.” Тъй като в страната изключително много граждани се изживяват като евроатлантици, за всеобщо изумление дори Б. Борисов и Д. Пеевски (?!), нека се поинтересуваме как стои въпросът с изслушванията пред Конгреса на САЩ и какви са неговите правомощия при неуважение и неизпълнение на поканите и призовките до американски граждани (включително до прокурори). Презрението към най-висшия законодателен орган се наказва. Има предвидени санкции при неспазване на надлежно издадена негова призовка, независимо дали формата на отказ е неявяване пред комисия с цел даване на показания и разяснения или отказ да се представят искани документи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.